تمدید زمان بخشودگی جرایم و تقسیط بدهی تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲

تمدید زمان بخشودگی جرایم مالیاتی تا پایان اردیبهشت ماه سال 1402

تمدید زمان بخشودگی جرایم و تقسیط بدهی تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲

 

تمدید اعتبار تفویض اختیار بخشودگی جرایم و تقسیط بدهی تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲

 طی بخشنامه شماره: ۲۰۰/۳۱۳/د مورخ ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

تفویض اختیار موضوع بخشنامه شماره ۲۰۰/۱۴۰۱/۱۰ مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۱۰ و نامه های شماره  22868/200/د مورخ ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ و ۵۵۸۳۸/۲۰۰/د مورخ ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ با رعایت مقررات، تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ معتبر و قابل تمدید می باشد.

همچنین مودیان مالیاتی که بر اساس فراخوان های انجام شده ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی موضوع قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان شده اند، مادامی که نسبت به صدور صورتحساب الکترونیکی اقدام ننمایند، مشمول بخشودگی ‌های مربوطه نمی باشند

 

 

لازم است فهرست اشخاص مذکور و تغییرات انجام شده در باب صدور صورتحساب های الکترونیکی، از طرف مرکز تنظیم مقررات، نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در اختیار ادارات کل امور مالیاتی قرار گیرد.

داود منظور –رئیس سازمان امور مالیاتی کشور

 

طی بخشنامه مذکور یکی از موارد مهم که قبل از این قابل اهمیت نبود ثبت نام در نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان از طریق سایت http://my.tax.gov.ir ( لازم الاجرا برای اشخاص حقوقی از تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۰۱) می باشد که عدم ثبت نام در سامانه مربوطه موجب عدم دریافت بخشودگی مالیاتی می‌باشد.

ثبت نام در سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

 

راهنمای کامل سامانه مودیان

 

 

 

بر اساس بخشنامه مالیاتی شماره ۲۰۰/۱۴۰۱/۱۰ مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۱۰ تا یک (۱) ماه پس از تاریخ برگ قطعی مالیات اشخاص حقوقی و حقیقی آن دسته از مودیان مالیاتی که نسبت به پرداخت یا ترتیب پرداخت مالیات خود اقدام نمایند به نسبت های سالهای مربوطه از بخشودگی جرائم برخوردار می گردند.

 

 

عملکرد سال/دوره

۱۳۹۸ و به بعد ۱۳۹۷ ۱۳۹۶ ۱۳۹۵ ۱۳۹۴ و قبل آن
حداکثر درصد بخشودگی جرائم ۱۰۰ ۹۵ ۸۵ ۸۰ ۷۵

درصدهای مذکور در صورت پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی (اعم از اصل و جرائم غیرقابل بخشش و آن بخش از جرائمی که با بخشودگی آن موافقت نشده است) حداکثر تا یک ماه پس از ابلاغ برگ قطعی مالیاتی می باشد و پس از آن به ازای هر ماه دو (۲) واحد درصد از درصدهای مذکور کسر شده و تا حداکثر به چهل (۴۰) درصد برسد. در مورد جریمه مربوط به تاخیر پرداخت بدهی ابزاری که قبل از ابلاغ برگ قطعی مالیاتی محاسبه و مطالبه می گردد، ملاک بخشودگی جرائم مالیاتی تاریخ سررسید پرداخت بدهی ابزار مربوط می باشد.

 

 

تصویر بخشنامه شماره ۲۰۰/۱۴۰۱/۱۰ مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۱۰

 

نکته مهم:

همچنین در صورتی که مودی مالیاتی ظرف ده روز از تاریخ موافقت با تقسیط بدهی نسبت به ترتیب پرداخت آن اقدام ننماید، اداره کل امور مالیاتی مربوطه از طریق اقدامات اجرایی نسبت به وصول بدهی سال یا سالهای مربوطه بایستی اقدام نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب