حسابا

آیا عائله مندی مشمول مالیات است؟

آیا حق اولاد مشمول مالیات می‌باشد؟ آیا حق اولاد مشمول بیمه می‌شود؟ حق اولاد یا حق عائله مندی مشمول بیمه نمی‌باشد؛ همچنین اگر حق اولاد در فیش حقوقی پرسنل پرداخت شود مشمول مالیات است.

آیا حق اولاد مشمول مالیات می‌باشد؟ آیا حق اولاد مشمول بیمه می‌شود؟

طبق ماده ۸۶ قانون تامین اجتماعی حق اولاد یا حق عائله مندی مشمول بیمه نمی‌باشد؛ همچنین اگر حق اولاد در فیش حقوقی پرسنل پرداخت شود مشمول مالیات است.

حق اولاد یا عائله مندی چیست؟

طبق قانون تامین اجتماعی تمام کارگران و کارمندانی که بیمه تامین اجتماعی دریافت می‌کنندو فرزندی دارند

به صورت ماهیانه مبلغی را علاوه بر حقوق خود دریافت می کنند که با نام حق اولاد شناخته شده است

و کمک هزینه ای برای مخارج فرزندان کارگرها خواهد بود.

شرایط دریافت حق اولاد برای پرسنل یا کارمندان چیست؟

  1. حداقل ۷۲۰ روز سابقه بیمه داشته باشد.
  2. سن فرزان کمتر از ۱۸ سال باشد.
  3. فرزندان به تحصیل اشتغال داشته باشند.
  4. فرزندان در اثر بیماری یا نقص عضو قادر به کار کردن نباشد.

می‌توانند حق اولاد یا حق عائله مندی دریافت کنند.



باتوجه  به تعاریف مقرردرماده ۸۳ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶ونظربه اینکه پرداخت وجوه کارکنان
تحت عنوان هزینه عائله مندی واولاد مستخدمین
دراجرای ماده ۹ قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت وتبصره آن دررابطه بااستخدام کارمندمی باشد.

ازطرفی درماده ۹۱ قانون مالیاتهای مستقیم معافیتی برای این قبیل وجوه پیش بینی نشده است. لذا مشمول مالیات بردرآمد حقوق می باشد.


محمدتقی نژادعمران محمدعلی سعیدزاده
مجموعه قوانین مالیاتی – تدوین امیرهوشنگ ساسان نژاد- سال۱۳۷۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب