استرداد اضافه پرداختی مالیات حقوق

استرداد مالیات بر حقوق به معنای بازگشت پرداخت‌های مالیاتی از دولت به شما می‌باشد. مبلغ اضافه پرداختی مالیات برحقوق مسترد خواهد شد.

استرداد مالیات بر حقوق به معنای بازگشت پرداخت‌های مالیاتی از دولت به شما می‌باشد. در بسیاری از کشورها، افرادی که در طی سال مالی به مالیات بر حقوق خود پرداخت کرده‌اند و از برخی تخفیف‌ها یا کسرها بهره‌مند شده‌اند، ممکن است بتوانند مالیات اضافی‌ای که پرداخت کرده‌اند را به عنوان استرداد دریافت کنند.

برای استرداد مالیات بر حقوق، شما نیاز به انجام مراحل زیر دارید:

 1. تکمیل و تسهیل اظهارنامه مالیاتی:
  شما باید اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل کنید و اطلاعات مالی خود را در آن وارد کنید. این اطلاعات می‌تواند شامل درآمد حاصل از حقوق شغلی، تخفیف‌ها، اعتبارات مالیاتی و هرگونه دیگری باشد.
 2. ارسال اظهارنامه:
  اظهارنامه مالیاتی شما را به مراکز مالیاتی یا ادارات مالیاتی مربوط به کشور خود ارسال کنید.
 3. انتظار برای پرداخت:
  پس از بررسی اظهارنامه مالیاتی شما توسط ادارات مالیاتی، اگر مشخص شود که شما باید مالیاتی بپردازید، شما به پرداخت مالیات خود اقدام می‌کنید. اگر مالیات اضافی پرداخت کرده‌اید، در این مرحله ممکن است به شما اجازه داده شود تا این مبلغ را بازپرداخت دریافت کنید.
 4. دریافت چک مالیاتی یا واریز به حساب بانکی:
  پس از تایید و پرداخت مالیات اضافی، شما ممکن است یک چک مالیاتی دریافت کنید یا مبلغ مالیات اضافی به حساب بانکی شما واریز شود.

مهم است توجه داشته باشید که فرآیند استرداد مالیات بر حقوق در هر کشور ممکن است متفاوت باشد؛ و قوانین مالیاتی و مقررات مربوط به هر کشور ممکن است متغیر باشد.

بنابراین، بهتر است با اداره مالیات محلی یا مشاور مالیاتی خود تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق‌تری در مورد استرداد مالیات بر حقوق خود در کشور خود دریافت کنید یا با مشاوران حسابا تماس بگیرید.


تماس با حسابا

استرداد اضافه پرداختی مالیات بر حقوق ایران

طبق ماده۸۷ ق.م.م مبلغ اضافه پرداختی مالیات برحقوق مسترد خواهد شد.

مبلغ مذکورمی‌بایست از طرف اداره مالیات ظرف مدت یک ماه به مودی مالیاتی پرداخت شود.

 اگر برای استرداد مالیاتی یا اضافه پرداختی مودیان بیشتر از سه ماه توسط اداره امور مالیاتی زمان صرف شود و مبلغ استرداد مالیات به حساب مودیان واریز نشود، خسارت ۲% در ماه به مبلغ استرداد اضافه می‌گردد.

مدارک لازم جهت استرداد مالیات حقوق به مودی

 • برگ قطعی مالیات حقوق تا تاریخ استرداد مالیات
 • مستندات پرداخت مالیات بیش از مقدار قانونی

به منظور رفع ابهام و اتخاذ رویه واحد مالیاتی موارد زیر را متذکر می‌شود:

الف- در مواردی که کارفرما حسب مفاد ماده ۸۵ ق.م.م مصدوب ۱۳۶۶/۱۲/۰۳ و با در نظر گرفتن کلیه معافیت های قانونی مربوط به درآمد حقوق نسبت به کسر و واریز مالیات حقوق بگیر به حوزه مالیاتی اقدام نموده لکن حقوق بگیر به عللی مانند ترک خدمت در ضمن سال و امثالهم بابت مالیات بر درآمد حقوق اضافه پرداختی داشته باشد در چنین مواردی چون کارفرما مقررات مالیاتی را به طور صحیح اجرا نموده است و اضافه پرداختی بر مبنای مقررات تحقق یافته برای استرداد اضافه پرداختی مالیات لازم است حقوق بگیر طبق مدلول ماده ۸۷ اقدام نماید.


ب- هرگاه اضافه پرداختی به علت عدم آگاهی از مقررات و یا استنباط اشتباه در ملول موارد قانونی و یا اشتباه در محاسبه از طرف کارفرما تحقق یافته است کارفرما بدون رعایت معافیت های مذکور در قانون مانند بندهای مختلف ماده ۹۱ یا بخشودگی مالیاتی ماده ۹۲ و یا سایر معافیت ها اقدام به کسر مالیات از حقوق بگیر و واریز آن به حساب مالیاتی نموده باشد چنین مواردی موضوعاً از شمول حکم ماده ۸۷ خارج بوده و درخواست استرداد آن مقید به محدوده زمانی خاصی نمیباشد و بنا به احکام کلی ماده ۲۴۲ و ماده ۲۴۳ قابل استرداد خواهد بود و حوزه صالح برای استرداد همان حوزه ای است که مالیات به حساب آن واریز شده است ضمناً در موارد مذکور در این بند کارفرما می تواند حسب درخواست کارکنان ذینفع و پس از هماهنگی با حوزه مالیاتی مربوط نسبت به جبران اضافه پرداختی طی فهرست مالیات حقوق ماه های بعد تا تسویه آن اقدام نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب