همه چیز درباره مالیات بر کارت به کارت

مالیات کارت به کارت، نوعی مالیات بر عملکرد یا درآمد است و به افرادی که به واسطه داشتن 100 تراکنش در ماه و بیشتر، با جمع مبلغ 35 میلیون تومان، حساب آن ها، تجاری شناسایی می شود، تعلق می گیرد و باید، از طریق سامانه مالیات بر کارت به کارت ۱۴۰۲، یعنی سایت سازمان امور مالیاتی، پرداخت گردد.

عناوین اصلی این مقاله

 • مالیات کارت به کارت چیست؟
 • کدام کارت به کارت مالیات دارد؟
 • میزان و نحوه محاسبه مالیات کارت به کارت ۱۴۰۲
 • سامانه و نحوه پرداخت مالیات کارت به کارت ۱۴۰۲

مالیات کارت به کارت

مالیات کارت به کارت، نوعی مالیات بر عملکرد یا درآمد است و به افرادی که به واسطه داشتن ۱۰۰ تراکنش در ماه و بیشتر، با جمع مبلغ ۳۵ میلیون تومان، حساب آن ها، تجاری شناسایی می شود، تعلق می گیرد و باید، از طریق سامانه مالیات بر کارت به کارت ۱۴۰۲، یعنی سایت سازمان امور مالیاتی، پرداخت گردد.

قانون جدید مالیات بر کارت به کارت

در شرایطی که بسیاری از مشاغل برای فرار های مالیاتی ترفندهای مختلفی را به کار می‌برند اما این بار سازمان امور مالیاتی بر خلاف سال‌های گذشته قوی‌تر وارد عمل شده و با تفاهم‌نامه‌های مختلفی که با دستگاه ها منعقد کرده است بساط تمام اصنافی که به نوعی قصد فرار مالیاتی را داشته‌اند را جمع کرده است.

 

به نقل از باشگاه خبرنگاران، موحد سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص مالیات کارت به کارت

امسال با تفاهم‌نامه‌ای که با بانک مرکزی منعقد کرده ایم تمامی حساب‌های مشکوک به فعالیت تجاری از طریق الگوریتم‌ها، شناسایی خواهیم کرد و البته سود سپرده بانکی و واریز به حساب‌ها از این حساب‌ها جدا است اما عدد واریزی به حساب که مشکوک به فعالیت تجاری است کاملا شناسایی خواهد شد.

سازمان امور مالیاتی سال گذشته ۳۰۸ هزار کد ملی را شناسایی کرده است از این تعداد و با استفاده از این شیوه جدید ۱۷۶ هزار کد ملی مشمول پرونده مالیاتی نبودند که امسال مجدد آنها را بررسی خواهیم کرد اما ۱۷۰ هزار کد ملی در این حوزه شناسایی و برای آنها پرونده مالیاتی تشکیل شده است. براین اساس امسال سازمان امور مالیاتی مالیاتی به صورت کامل تمامی حساب های شخصی و حقوقی را بررسی خواهد کرد و اجازه فرار مالیاتی به صنفی نخواهد داد.

 

کدام کارت به کارت مالیات دارد؟

مالیات بر کارت به کارت ۱۴۰۲ که نوعی از مالیات عملکرد یا همان مالیات بر درآمد است، سیاستی است که در پی جلوگیری از فرار مالیاتی برخی استفاده‌کنندگان دستگاه های پوز که به موجب قانون پایانه‌ های فروشگاهی و سامانه مودیان، موظف به اعلام شماره حساب بانکی متصل به دستگاه کارتخوان خود، به سازمان امور مالیاتی، جهت پرداخت مالیات بر درآمد بودند، پیش بینی و طراحی شده است.

با این شرح که برخی مشاغل، نظیر آرایشگران، پزشکان، سوپر‌مارکت‌ها و … که از دستگاه کارت خوان، برای دریافت هزینه خدمات ارائه شده به مشتری، استفاده می کردند، پس از اجباری شدن اعلام شماره حساب متصل به دستگاه کارت خوان خود، به سازمان امور مالیاتی، با بهانه‌های مختلف، از دستگاه خود، استفاده نمی‌کردند و از مشتری یا مراجع، تقاضا می نمودند که هزینه را به شماره کارت آن ها یا شماره کارت شخصی دیگر که به‌طور معمول، از اقوام آنان بود، واریز یا همان، کارت به کارت نمایند.

تا با این ترتیب، بتوانند، درآمد اصلی خود را از سازمان امور مالیاتی، پنهان کرده و مالیات بر عملکرد کمتری را بپردازند. در همین راستا، دولت و سازمان مالیات، بحث تفکیک حساب‌های تجاری از غیر تجاری را مطرح نمودند که به موجب آن، تمام حساب های اشخاص حقوقی و آن دسته از حساب های اشخاص حقیقی که در ماه، ۱۰۰ تراکنش و بیشتر، با جمع مبلغ ۳۵ میلیون تومان داشته باشد، در صورت تشخیص سازمان امور مالیاتی کشور، تجاری محسوب شده و مشمول پرداخت مالیات می گردد.

به این ترتیب و در پی فراخوان دولت، برای اعلام تجاری بودن حساب بانکی، همچنین، پیش بینی زیر ساخت، برای تفکیک حساب های تجاری از غیر تجاری، مالیات کارت به کارت نیز مطرح می گردد که در واقع، مقصود از آن، همان مالیات ناشی از تجاری محسوب شدن حساب بانکی شخص حقیقی، به واسطه داشتن ۱۰۰ تراکنش کارت به کارت و بیشتر با جمع مبلغ ۳۵ میلیون تومان در ماه است، می باشد.

با این سیاست که عملا، معیار تعلق مالیات، تراکنش های افراد در ماه و گردش مالی آنان است، حتی در صورت فرار مالیاتی برخی دارندگان دستگاه‌های پوز، چون ممکن است، اشخاص حقیقی دیگر، با عمل آن ها، مشمول مالیات گردند، حجم فرار مالیاتی به این شیوه، کاهش خواهد یافت و اشخاص دیگر، به راحتی، نمی‌پذیرند تا شماره کارت خود را برای کارت به کارت، در اختیار دیگری قرار دهند.

شایان ذکر است، بانک مرکزی، در دستور العمل الزامات اجرایی تعیین سطح فعالیت اشخاص حقیقی فاقد شغل و اشخاص حقوقی غیرفعال، سطح گردش مالی سالانه ای را مشخص نموده که در صورت تجاوز گردش مالی فرد، از آن سقف، شخص، مشمول پرداخت مالیات می گردد، مگر اینکه اثبات کند، مبالغ واریز شده و برداشت شده از حساب وی، برای اموری، غیر از کسب و کار بوده اند. سقف این مبالغ سالانه، عبارتند از:

۲ میلیارد تومان، برای بازنشستگان، ۱ میلیارد تومان، برای مستمری بگیران و ۵۰۰ میلیون تومان، برای بیکاران و غیر فعالان مالیاتی.

میزان و نحوه محاسبه مالیات کارت به کارت ۱۴۰۲

از آنجا که میزان مالیات کارت به کارت۱۴۰۲، با توجه به جمع تراکنش ها، همچنین، حقیقی یا حقوقی بودن اشخاص و نوع شغل و صنف مشمولین، متفاوت می باشد، نمی توان، نرخ و میزان مشخصی را به عنوان میزان مالیات کارت به کارت ۱۴۰۲، برای تمامی مشمولین، مشخص کرد. لذا در این بخش، قصد داریم تا با مراجعه به قانون مالیات های مستقیم میزان و نحوه محاسبه مالیات کارت به کارت ۱۴۰۲ را بگوییم.

 • مستفاد از ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم، میزان و نحوه محاسبه نرخ مالیات کارت به کارت ۱۴۰۲ اشخاص حقوقی، بیست و پنج درصد از جمع درآمد آن ها، البته، به جز درآمدهای حاصل از سود سهام یا سهم الشرکه دریافتی که مشمول‌ مالیات نیستند.

 • مستفاد از ماده ۱۳۱ قانون مالیات های مستقیم، میزان و نحوه محاسبه نرخ مالیات کارت به کارت ۱۴۰۲ اشخاص حقیقی، به شرح زیر است:

 

 ۱. در صورتی که درآمد خالص شخص حقیقی، تا مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان باشد، سالانه مشمول مالیات با نرخ پانزده درصد می باشد؛

 

۲. در صورتی که درآمد شخص حقیقی، بیش از ۲۰۰ میلیون تومان باشد، نرخ مالیات سالانه فرد، به نسب مازاد بر ۲۰۰ میلیون تومان تا میزان ۴۰۰ میلیون تومان، سالانه ۲۰ درصد خواهد بود؛

 

۳. در صورتی که در آمد شخص حقیقی، مازاد بر ۴۰۰ میلیون تومان باشد، شخص حقیقی، مشمول مالیات سالانه، بیست و پنج درصد، می شود. علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مالیات دستگاه کارت خوان، می توانند، نسبت به مطالعه مقاله زیر اقدام کنند.

 

سامانه مالیات کارت ب کارت ۱۴۰۲

در این قسمت قصد داریم به شرح پرداخت آنلاین مالیات کارت به کارت بپردازیم، نحوه پرداخت مالیات کارت به کارت، مطابق مراحل زیر است:

 1. در ابتدا، مودی مشمول مالیات کارت به کارت، باید آدرس سامانه tax.gov.ir که سایت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی نیز هست را در مرورگر خود، جست و جو کند و پس از ورود به صفحه ای مانند صفحه زیر، از بین گزینه های موجود در بخش مربوط به سایر خدمات مالیاتی، گزینه پرداخت الکترونیک مالیات را انتخاب نماید.
 2. سپس از مراحل نحوه پرداخت مالیات کارت به کارت، مودی باید، گزینه سامانه الکترونیک پرداخت مالیات را انتخاب نماید.
 3. در ادامه، مودی مشمول پرداخت مالیات کارت به کارت، باید در این مرحله، نام کاربری و رمز عبور خود را در کادرهای مربوطه وارد کند؛ در صورت عدم ثبت نام، متقاضی باید، ابتدا نسبت به ثبت نام در سامانه، اقدام نماید تا برای او، پرونده مالیاتی، تشکیل شده و به او، نام کاربری و رمز عبور داده شود.
 4. در این مرحله از مراحل نحوه پرداخت مالیات کارت به کارت، متقاضی باید، گزینه صدور قبض جدید را انتخاب نماید.
 5. در این گام، اطلاعات ثبت نام فرد، به وی، نمایش داده می شود که در صورت مورد تایید بودن اطلاعات نمایش داده شده، متقاضی باید، گزینه ادامه را انتخاب کند.
 6. در انتها از مراحل نحوه پرداخت مالیات کارت به کارت، متقاضی باید، گزینه پرداخت آنلاین را انتخاب کرده و مالیات خود را بپردازد.

 

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص میزان و نحوه پرداخت مالیات کارت به کارت ۱۴۰۲ از طریق شماره تماس ۶۶۱۲۷۷۴۵-۰۲۱  کارشناسان مجموعه حسابا نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی به سوالات شما عزیزان پیرامون میزان و نحوه پرداخت مالیات کارت به کارت ۱۴۰۲ پاسخ دهند.


۰۲۱-۶۶۱۲۷۷۴۵

19 پاسخ

  1. خیر کارت به کارت بین حسابهای بانکی خودت شخص مشمول مالیات نیست ولی جابجایی پول به طرق مختلف در صورت عدم دسترسی به مدارک مثبته در زمان رسیدگی میتواند مشمول مالیات گردد

  2. سلام ،
   کارت به کارت حساب داخلی مثل این میمونه یه تخم مرغی را در شانه خودش جاشو عوض کنی ،دیگه تفاوتی نمیکنه و از محدوده خودش بیرون نرفته و چیزی از خارج واردش نشده، فقط بازی با پوله،و بابتش کارمزدم میدی ، مشخصه شما از حساب صادراتت به حساب رفاه خودتون کارت به کارت کردین و از بیرون پولی نیامده ،همان پول فقط مکانش عوض شده ،ولی اگر از حساب برادرت ،یا غیرع یا حتی بچت پول بهت بیاد میشه غیره و مشمول مالیات

  1. واریزیهای بالای ۳۵ عدد در ماه با هر مبلغی مشمول تراکنشهای بانکی و مالیات آن می گردد.

   1. سلام از مبلغ ۶۰۰ میلیون به بالا حساب تجاری میشه و برای ثابت کردن چگونگی مبلغ موجود مستندات میخواد،(اگر خچدرو فروختی قولنامش ،اگر ملک فروختی مدرک،و …… در غیر اینصورت مشمول مالیاته

     1. سلام خسته نباشین مثلا کسی که ماهانه ۲۰۰۰ تا براش کارت به کارت انجام میشه و مثلا ۵۰۰ میلیون محصول از انلاین شاپ فروخته و ۲۵۰ میلیون سود کرده حدودن چقدر باید مالیات بده

 1. سلام دوتا سوال بنده دستگاه پوز دارم وخیلی مشتری ها از دستگاه شارژ میگیرند این جز مالیات هست و دوم کارکت به کارت بین حساب های خودم مشمول مالیات هست؟

  1. سلام وقت بخیر

   بله خرید شارژ موبایل از طریق دستگاه کارتخوان شما مشمول مالیات میشه

   کارت به کارت بین حسابهای خودتون مشمول مالیات نیست فقط بایستی در رسیدگی مالیاتی خودتون حواستون به این موضوع باشه

 2. سلام من یک زن خانه دار هستم قرعه کشی خانه کی انجام میدم هرماه مبلغ ۵۰میلیون کارت به کارت دارم و جا بجایی پول ایاشامل مالیات میشه

  1. سلام وقت بخیر

   خیر مواردی که مبنای درآمدی ندارند مشمول مالیات نمی شن

   فقط حتما مدارک و مستندات قرعه کشی رو نزد خودتون داشته باشید تا در صورت اعلام ادارات امور مالیاتی این مدارک رو بتونید ارائه بدید.

 3. سلام اگر ملکی فروختیم قولنامه به بانک ببریم مشمول مالیات میشه یانه. اگر پاسخ بدید ممنون میشم چون مبلغش زیاد میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب