وبلاگ

عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی و مطالبه مالیات مربوطه

نسبت به مؤدیان مالیات بر درآمد که در موعد مقرر از تسلیم اظهارنامه منبع درآمد خودداری نموده‌اند یا اصولاً طبق مقررات این قانون مکلف به تسلیم اظهارنامه در سررسید پرداخت مالیات نیستند مرور زمان مالیاتی پنج سال از تاریخ سررسید پرداخت مالیات می‌باشد و پس از گذشتن پنج سال مذکور مالیات متعلق قابل مطالبه نخواهد بود، مگر اینکه ظرف این مدت درآمد مؤدی تعیین و برگ تشخیص مالیات صادر و حداکثر ظرف سه ماه پس از انقضای پنج سال مذکور برگ تشخیص صادره به مؤدی ابلاغ شود.

ادامه مطلب »

زمان رسیدگی مالیاتی

بطور خلاصه رسیدگی مالیاتی به فرآیند بررسی و ارزیابی مالیات‌هایی است که افراد یا شرکت‌ها به دولت پرداخت می‌کنند. این فرآیند توسط مراجع مالیاتی یا ادارات مالیاتی انجام می‌شود و هدف آن اطمینان حاصل کردن از اینکه افراد و شرکت‌ها به موجب قوانین مالیاتی معتبر و معین در کشور، مالیات خود را به میزان صحیح و به موقع پرداخت کنند.

ادامه مطلب »

هزینه‌های قابل قبول مالیاتی-ماده ۱۴۷ ق.م.م

هزینه‌های مالیاتی به مجموع هزینه‌هایی اشاره دارد که یک شخص حقوقی یا حقیقی برای پرداخت مالیات به دولت، دارد.
هزینه هایی که از نظر سازمان امور مالیاتی کشور مورد تائید می‌باشد و مفاد قانونی مربوطه در این مقاله شرح داده شده است.

ادامه مطلب »

لایحه تسهیل تکالیف مودیان جهت اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان

در اجرای این قانون به دلیل لزوم فراهم کردن تمهیدات فنی و زیرساخت‌های سامانه‌ای ازسوی سازمان امور مالیاتی کشور،  تهیه تجهیزات لازم توسط مؤدیان و آموزش آنها، ضروری ست سیاست اجرای تدریجی قانون و تسهیل تکالیف مؤدیان درپیش گرفته شود.

ادامه مطلب »