حسابداری بهای تمام شده
5/5 - (6 امتیاز)

حسابداری بهای تمام شده کلیه هزینه‌ هایی می باشد که یک واحد تجاری برای تولید محصول و یا یک خدمات فروش رفته، انجام می دهد. در واقع بهای تمام شده کالای فروش رفته عبارت است از هزینه ‌های مستقیم مرتبط با تولید کالاهای فروخته شده توسط شرکت. این مقدار حاوی هزینه مواد مصرفی در تولید کالا و همچنین هزینه ‌های مستقیم نیروی کار مورد استفاده در تولید آن است. پس هزینه ‌هایی نگرش می‌ شوند که به صورت مستقیم به تولید محصولات مرتبط می باشند و در این مراحل هزینه ‌های غیرمستقیم مانند هزینه ‌های توزیع، فروش و بازاریابی مورد نظر نمی باشد.

در واقع بهای تمام شده کالای فروش رفته در صورت سود و زیان آشکار می‌ شود و می‌ تواند برای محاسبه طراز سود ناخالص شرکت از درآمد کسر شود. دوره فروش کالای ساخته شده بهای تمام شده کالای فروش رفته، از حساب موجودی کالای ساخته شده به حساب قیمت تمام شده کالای فروش رفته انتقال یافته و تا پایان دوره به خلاصه حساب سود و زیان منتقل می شود.

بهای تمام شده کالای ساخته شده

بهای تمام شده کالا حاوی موجودی های مواد اولیه و سربارهای ساخت در فرمول قیمت تمام شده می باشد. در سمت راست ترازنامه موجودی کالا با ماهیت دارایی ذخیره می شود. مواقعی که محصول به فروش می رسد، بهای تمام شده کالای فروش رفته و ساخته شده از طریق 3 روش میانگین، لایفو، فایفو محاسبه می گردد.

امروزه با توجه به گوناگونی کسب ‌و کارها هزینه ‌های دقیقی که در محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته موثر است فرق دارد و به نوع بیزینس کسب ‌و کار مرتبط می شود. برای تولید محصول، بهای تمام شده مشتمل دستمزد مستقیم، مواد مستقیم و سربار در مشاغل خدماتی حاوی هزینه حقوق و دستمزد و مزایای پرداختی نیز می باشد. در خرده فروشی یا عمده فروش بهای کالایی است که از تولید کننده خریداری می شود. هزینه‌های توزیع و فروش و هزینه‌ های اداری و تشکیلاتی جزئی از بهای تمام شده کالای فروش رفته به حساب نمی آیند.

بهای تمام شده کالای فروش رفته در صورتحساب سود و زیان گزارش می‌ شود و بایستی به عنوان هزینه‌ ی دوره مالی تعبیر شود. در حقیقت باید هزینه و درآمد کالای فروخته شده با هم مطابقت داشته باشند تا اصل همگونی حسابداری رعایت شود. هنگامی بهای تمام شده کالای فروش رفته از فروش خالص کسر می‌ شود، باقیمانده سود یا زیان ناخالص می باشد.

روش میانگین

قیمت کالا در این روش قیمت گذاری طبق مجموع خریدها و موجودی اول دوره تقسیم بر تعداد محاسبه می شود . همچنین فرقی نمی کند که کالای موجود در انبار از چه زمانی وارد انبار شده چرا که با هر خرید بهای کالا تحول پیدا می کند.

روش گذاری فایفو

به معنی اولین صادره است. یعنی اینکه هر کالایی که زودتر وارد انبار شود ابتدا از انبار خارج می شود و سپس موجودی پایان دوره حاوی کالاهایی است که دیرتر خریداری می شوند. این روش برای محصولاتی است که دارای تاریخ انقضا می باشند و برای مصرف آن ها محدودیت زمانی تعیین شده است.

روش لایفو

به معنی اولین صادره است. یعنی اینکه هر کالایی که دیرتر وارد انبار می شود زودتر از انبار خارج می شود و موجودی کالای پایان دوره شامل کالاهایی می شود که اول خریداری شده اند.

نکته: این روش در حسابداری ایران قابل استفاده نیست.

انواع حسابداری بهای تمام شده

انواع حسابداری بهای تمام شده

 1. بهای تمام شده حاشیه ای
 2. بهای تمام شده بر اساس فعالیت ها
 3. حسابداری بهای تمام شده استاندارد

حسابداری بهای تمام شده‌ استاندارد

در حسابداری بهای تمام شده‌ استاندارد به علت اینکه بتوان در شرایط استاندارد کارایی استفاده از نیروی انسانی، مواد اولیه موردنیاز بر تولیدات، ارائه خدمات و دیگر موارد را مقایسه کرد، نسبت هایی به کار گرفته خواهد شد. به چنین عملیات هایی تجزیه و تحلیل “واریانس” می گویند.

بهای تمام شده بر اساس فعالیت ها

با پیشرفت در ابعاد متعدد صنعت و تکنولوژی در فعالیت شرکت ها و سازمان ها موجب شده که یک سیستم هزینه یابی طراحی بشود که این سیستم توانایی شناخت فعالیت ها و بررسی تاثیر فعالیت ها بر هزینه را در یک مجموعه بر عهده دارد..

در شیوه بهای تمام شده بر اساس فعالیت ها، فعالیت های عمده شناخته و شناسایی می شوند و متناسب با منابعی که در فعالیت ها مصرف می شود، یک هزینه سربار به فعالیت ها اختصاص داده می شود. بعد از آنکه هزینه سربار به فعالیت ها اختصاص داده شد، محرک های هزینه هر فعالیت بررسی می شود و متناسب با مقدار مصرف شدن محرک هزینه در هر فعالیتی، هزینه ای به محصولات تعلق می گیرد.

بیشتر بخوانید: حسابداری فروش

بهای تمام شده حاشیه ای

مدل ساده ی حسابداری بهای تمام شده، بهای تمام شده حاشیه ای است که به بررسی ارتباط میان هزینه فروش یک محصول، میزان فروش، مزان تولید شده از محصول، بها و سود پرداخته می شود. بررسی ارتباط میان هزینه فروش یک محصول و یا یک کالا به مسئولان کمک می کند تا با ایجاد تغییر در هزینه ها، نوع کمپین تبلیغاتی، نوع انتشار قیمت های فروش در حوزه بهای تمام شده نتیجه های خوب را به دست بیاورند.

برای تعیین قیمت تمام شده چندین نکته وجود دارد که در ادامه آن ها را نام می بریم:

 1. گزینه اول هزینه ثابت
 2. هزینه متغییر
 3. گزینه دوم هزینه مختلط
 4. هزینه نیمه متغیر
 5. هزینه نیمه ثابت

فرمول بهای تمام شده کالای فروش رفته

نحوه محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته

بهای تمام شده کالای فروش رفته با جمع موجودی کالای اول دوره و خرید انجام شده در دوره و سپس کسر موجودی پایان دوره محاسبه و به دست می آید.

موجودی اول دوره حاوی مواد اولیه و کالاهای ساخته شده موجود در انبار در اول دوره‌ گزارش است.

خریدهای انجام شده در طول دوره گزارش مشتمل تمامی مواد اولیه، اجزا و همچنین کالاهای خریداری شده در طول دوره می باشد.

موجودی پایان دوره کالایی است که در پایان دوره گزارش در انبار موجود است.

شرکت حسابداری حساباحسابداری آنلاین” را برای مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد می کند.

عامل تشکیل بهای تمام شده کالا چه هستند؟

تمام هزینه‌ های مستقیمی است که صرف تولید محصولات یک کسب‌ و کار نیز می ‌شود. بیشتر این موارد هزینه‌ های متلون تولید محصول می باشند. برای نمونه مواد و نیروی کار در حالی که دیگر موارد ممکن است هزینه‌ های ثابت محسوب شوند. همانند هزینه ‌های سربار.

در واقع عامل های تشکیل دهنده بهای تمام شده کالای فروش رفته مطابق موارد زیر است:

مواد اولیه: که به 2 بخش مواد مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می ‌شود که در تولید کالا اهمیت بسیاری نیز دارد.

مواد غیرمستقیم: موادی که مستقیم در تولید مصرف نمی ‌شوند ولی تولید کالا بدون استفاده از آن ها امکان پذیر نمی باشد.

دستمزد: حق الزحمه‌ ای که به کارگران در زمان تولید پرداخت می ‌شود.

دستمزد غیرمستقیم: هزینه ‌ای که به اشخاصی که بی واسطه هستند و در تولید دخالت ندارند پرداخته می‌شود. همانند دستمزد نگهبانان.

دیگر هزینه ‌ها: که شامل هزینه هایی مانند اجاره بها، قبض آب و … هستند.

بهای تمام شده کالای ساخته شده

وظایف حسابدار بهای تمام شده

 • ایجاد روش های مختلف برای کنترل هزینه
 • ارزیابی موجودی
 • گردآوری، ثبت، تقسیم بندی هزینه
 • بررسی موجودی کالاها جهت قیمت گذاری و کنترل مقدار موجودی
 • ارائه راهنمایی به مدیران و مسئولان برای انتخاب بهترین گزینه های موجود
 • تصمیمی گیری برای آینده

ضرورت استفاده از حسابداری بهای تمام شده

حسابداری بهای تمام شده که به عبارتی حسابداری صنعتی هم شناخته می ‌شود، یک ابزار مهم در اختیار مدیریت محسوب می شود. چرا که مدیران با استفاده از آن می ‌توانند بهای تمام شده تولیدات و یا کالاهای خریداری شده یا فروش رفته را محاسبه کنند. علت نامگذاری حسابداری صنعتی این است که معمولاً از این علم در شرکت‌ های تولیدی و یا صنعتی استفاده می‌ شود.

حسابداری بهای تمام شده موجب می‌ شود مدیران کنترل خود را روی هزینه ‌های تولید ازجمله خرید مواد اولیه، هزینه استفاده از ماشین‌ آلات، دستمزد پرسنل و دیگر موارد اعمال کنند و همچنین با نشان دادن مدیریت قدرتمند، کاهش هزینه‌ های سازمانی، افزایش بهره ‌وری، ارتقای سطح انگیزه پرسنل را مهیا کنند.

مهم ترین تفاوت حسابداری بهای تمام شده و حسابداری مالی

در حسابداری مالی به مجموعه هایی همانند خلاصه سازی، گزارش کلیه معاملات یک کسب و کار و همچنین ثبت آن ها پرداخته می شود. به زبان ساده تصویری دقیق و مو شکاف از عملکرد و وضعیت مالی یک کسب و کار نیز به دست می آید. حسابداری بهای تمام شده نوعی حسابداری هزینه است. که فرآیندی برای به تملک درآوردن هزینه های یک شرکت در حوزه تولید هدف این نوع حسابداری ها می باشد.

 

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
خدمات حسابداری و حسابرسی
حسابداری شرکت های لیزینگ

5/5 - (3 امتیاز) لیزینگ چیست؟ مفهوم lease یعنی اجاره دادن و کرایه کردن که در عمل ویژگی آن این است که حق مالکیت مورد اجاره در دست موجر و حق استفاده هم در اختیار مستاجر قرار دارد. در واقع لیزینگ نوعی توافقنامه است که مابین موجر و مستاجر استفاده می‌شود. این توافقنامه با شرایط […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
حسابداری استارتاپ + راه های موفقیت در استارتاپ ها

5/5 - (5 امتیاز) استارتاپ به لاتین Startup یا Start-up یه معنی شرکت نوپا و تازه تاسیس می‌باشد. به زبان ساده استارتاپ کسب و کاری نوپا است که با ارائه راه حل های خلاقانه به رفع نیاز به سرعت رشد کرده و به درآمد بالایی می‌رسد. این مشاغل ریسک پذیری بالایی دارند و نوعی کارآفرینی […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
حسابداری شرکت های دانش بنیان

5/5 - (4 امتیاز) حسابداری شرکت های دانش بنیان نقش مهمی برای مدیران این نوع شرکت ها دارد. دانش بنیان به شرکت هایی گفته می‌شود که سرمایه اصلی آنها دانش و تخصص است. آنها یک ایده جدید اشتغال زایی ایجاد می‌کنند و برحسب تعرفه هایی شامل معافیت هم خواهند شد. اکثر صاحبان شرکتهای دانش بنیان […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
پلمپ دفاتر قانونی 1401

5/5 - (3 امتیاز) پلمپ دفاتر قانونی 1401 پیش از نوشتن مطلب باید توسط اداره ثبت پلمپ شوند. این نوع دفاتر شامل دفتر کل، دفتر روزنامه، دفتر کیپه، دفتر دارایی می‌شود. پلمپ دفاتر بیشتر برای پیشگیری از وارد کردن اطلاعات اشتباه و غلط مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی و صاحبان کسب و […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
چگونه دفاتر قانونی بنویسیم

5/5 - (5 امتیاز) چگونه دفاتر قانونی بنویسیم؟ نحوه نوشتن دفتر کل و دفتر روزنامه را در این مقاله بیاموزید. در صورت هرگونه مشکل می‌توانید یا با موسسه حسابداری حسابا تماس بگیرید و یا در قسمت کامنت ها سوالات خود را مطرح کنید. 02166127745📞 مطابق ماده 6 قانون تجارت، 4 نوع دفتر حسابداری وجود دارد: […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
نکات مهم در تحریر دفاتر قانونی

5/5 - (4 امتیاز) نکات مهم در تحریر دفاتر قانونی که بسیار مهم هستند و باید به آنها توجه خاصی داشت. از دغدغه هایی که حسابداران و دیگر افراد و مدیران، اشتباه در نوشتن دفتر قانونی است که با سهل انگاری، خستگی، بی تجربگی انرژی و زمان زیادی را صرف کنند. در این مقاله نکات […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
حسابرسی بیمه

4.8/5 - (5 امتیاز) حسابرسی بیمه تامین اجتماعی رسیدگی به اسناد و مدارک کارفرمایان و دفاتر قانونی شرکتهایی که پرونده و کد کارگاهی در تامین اجتماعی دارند، توسط سازمان حسابرسی بیمه تامین اجتماعی “حسابرسی بیمه تامین اجتماعی” نام دارد. این نوع حسابرسی بخشی از خدمات حسابرسی است. در این نوع حسابرسی، تمام اسناد مالی کارگاه‌های […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
خدمات حسابرسی

5/5 - (5 امتیاز) خدمات حسابرسی به این منظور انجام می‌شوند تا تمام عملیات مالی و مدارک مربوط به آنها را مورد بررسی قرار دهند و بتوان از هرگونه مغایرت در مدارک جلوگیری به عمل آورد و چاره ای برای آنها اندیشید. تعریف حسابرسی خدمات حسابرسی نوعی نیاز برای اقتصادی شرکت ها است و مدیران […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
تهیه گزارش حسابرسی شرکت ها

5/5 - (2 امتیاز) گزارش حسابرسی شرکت ها جهت دسترسی برای صاحبان سهام به گزارشات گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی کشور ایران، گزارشات تفسیری، اطلاعات و حسابرسی صورت های مالی شرکت ها و همچنین تصمیمات مجمع سالیانه ایجاد می‌شوند. صورت حساب مالی از مهمترین قسمت‌هایی است که در فرآیند گزارش مالی ایجاد می‌شوند. این نوع گزارشات […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
انواع حسابرسی مالی

5/5 - (2 امتیاز) حسابرسی مالی نوعی ارزیابی از گزارشات مالی سازمان هاست. اصول حسابرسی مالی بدین صورت است که به مدیران اطمینان می‌دهد که صورتهای مالی کامل هستند و به طور دقیق ارائه می‌شوند. ممیزی عملکرد حسابرسی وارسی اظهارات مالی شرکتها و ارائه گزارشات توسط یک حسابرسی می‌باشد. پس از بررسی، یک گزارش حسابرسی […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
تاثیر ارز دیجیتال در حسابداری

2.3/5 - (3 امتیاز) تاثیر ارز دیجیتال بر حسابداری از جمله مباحثی است که حسابداران با آن بسیار سر و کار دارند. حسابداری ارزهای دیجیتال از موضوعات جدید در دنیای حسابداری است. ارز دیجیتال و حسابداری آن کاربردهای بسیاری را در آینده نیز خواهد داشت. ارزهای دیجیتال از انواع مختلفی تشکیل شده و طبق کارایی […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
تاسیس شرکت حسابداری + شرایط و مراحل

5/5 - (3 امتیاز) تاسیس شرکت حسابداری به چه صورتی است؟ ثبت شرکت حسابداری چه مراحل و شرایطی دارد؟ در این مقاله تمام سوالات مربوط به ثبت شرکت را مورد بررسی قرار می دهیم. شرکت حسابداری چیست؟ به شرکتی می‌گویند که به صورت کاملاً تخصصی انواع خدمات حسابداری را ارائه می دهند و همچنین این […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
اعزام حسابدار تهران و شهرستان ها

5/5 - (2 امتیاز) اعزام حسابدار با تجربه و مجرب با دیدی آگاهانه موجب می شود مدیران یک شرکت بتوانند امور مالی و مالیاتی خود را با بهترین اهداف پیش ببرند. همچنین مدیران می توانند تمرکز بسیاری رو دیگر امور خود داشته باشند. امروزه با توجه به پیشرفت علم رشته و شغل حسابداری دچار تغییرات بسیاری […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
انجام حسابداری شرکت ها

5/5 - (8 امتیاز)

خدمات حسابداری و حسابرسی
خدمات حسابداری

5/5 - (7 امتیاز) حسابداری بخش مهمی از اداره کسب و کارهای کوچک و بزرگ محسوب می‌شود. یکی از اصلی‌ترین استفاده کاربردهای استفاده از خدمات حسابداری، افزایش سودآوری است. حسابداران حرفه ای می توانند با مشاوره به کسب و کارهای نوپا و کوچک در مورد سرمایه گذاری استقرار مالی را با بهترین شکل انجام دهند. […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
حسابداری آنلاین چیست (حسابداری ابری)

4.7/5 - (4 امتیاز) حسابداری آنلاین چیست؟ خدمات حسابداری آنلاین  امروزه بسیار در بین حسابداران محبوب شده و نام آن ها به گوش می رسد. اگر که تا به امروز این اصطلاحات را نشنیده اید و با آن ها آشنایی ندارید، توصیه می شود تا انتهای این مقاله با موسسه خدمات مالی و حسابداری همراه […]

فرم ارسال نظرات کاربر