حسابداری دارایی نامشهود
5/5 - (3 امتیاز)

دارایی نامشهود (Intangible Asset) که با IA هم شناخته می شود دارایی محسوب می شود که وجود فیزیکی ندارد. سرقفلی، اعتبار یک نام تجاری و همچنین مالکیت معنوی مثل حق امتیاز، کپی ‌رایت،حق الاختراع،حق تالیف، فرمول های ساخت محصول، مجوزهای ساخت نمونه‌هایی از این نوع دارایی می باشند.

دارایی نامشهود نقطه مقابل دارایی‌ مشهود می باشد. دارایی مشهود مانند زمین، وسایل نقلیه، موجودی کالا و تجهیزات هستند. البته دارایی‌ های مالی همچون سهام و اوراق قرضه که ارزش خود را از مطالبات قراردادی می‌گیرند جزئی از دارایی های مشهود به حساب می آیند.

دارایی مشهود دارایی است که وجود عینی دارد و می توان آن ها را با چشم دید مثل: ساختمان”

دارایی نامشهود دارایی است که وجود عینی ندارد و با چشم دیده نمی شود مثل: سرقفلی”

حسابداری دارایی نامشهود چگونه است؟

حسابداران دارایی نامشهود را برای اینکه شناسایی کنند خصوصیات زیر می تواند به عنوان خصوصیات این دارایی ها مهم و قابل توجه باشد:

 • موجودیت عینی ندارند
 • اندازه گیری منافع اقتصادی آتی و حق مالکیت آن ها مشکل است
 • تعیین عمر مفید آن ها دشوار می باشد
 • به منظور استفاده در عملیات عادی و مستمر خریداری و تحصیل می‌شوند نه به منظور فروش و سرمایه گذاری

تفاوت دارایی مشهود با دارایی نامشهود

تفاوت میان این دو نوع دارایی در مستهلک شدن آن ها می باشد. معمولاً این دارایی طی 20 سال و یا در برخی موارد زمانی برای مستهلک شدن آن در نظر گرفته نخواهد شد و همیشه دارای ارزش است مثل برندهای تجاری. حتی امکان دارد در طول زمان ارزش دارایی نامشهود بیشتر هم بشود.

اما انواع دارایی مشهود طی مدت زمانی مستهلک می شود و هر ساله از ارزش آن کسر خواهد شد. برای اسقاط آن ها ارزش گذاری می شود. فقط یک استثنا در رابطه با زمین وجود دارد که سالانه مستهلک نمی شود. حسابداری دارایی نامشهود فرق زیادی با حسابداری دارایی و ماشین آلات ندارد.

دارایی ثابت نامشهود

دارایی های ثابت نامشهود

 1. محدود (definite)
 2. نامحدود (indefinite)

نام تجاری یک شرکت را جزئی از دارایی نامشهود و یا به عبارتی نامحدود حساب می شود چونکه تا زمانی که شرکت فعالیت دارد، دارایی به همراه شرکت ادامه پیدا خواهد کرد. دارایی (محدود) را می ‌توان یک توافق حقوقی بدانیم که تحت حق امتیاز یک شرکت دیگر برای تمدید قرارداد انجام خواهد شد. پس نتیجه می گیریم این نوع قرارداد عمری محدود دارد و در دسته دارایی ‌های محدود قرار می گیرد. خوب است بدانید این نوع دارایی می ‌تواند برای یک شرکت ارزشمند و معتبر و همچنین در موفقیت یا شکست آن شرکت امری حیاتی باشد.

بیشتر مطالعه کنید، بیشتر بیاموزید: حسابداری تنخواه گردان

ارزیابی دارایی‌ نامشهود

کسب و کارها می‌ توانند دارایی نامشهود را ایجاد کنند. مثلاً کسب و کارها می‌ توانند یک فهرست ایمیل از مشتریان خود ایجاد کنند یا حق امتیازی به نام خودشان ثبت نمایند. کلیه مبالغی که در مسیر ایجاد یک دارایی نامشهود هزینه می‌شود در لیست مخارج ثبت می گردند. دارایی که توسط یک شرکت ایجاد می ‌شود در ترازنامه شرکت درج نخواهد شد و هیچ ارزش دفتری هم ندارند. بنابراین زمانی که شرکتی خریداری می ‌شود قیمت خرید آن بالاتر از ارزش دفتری دارایی‌ ها در ترازنامه شرکت خواهد بود.

بهای تمام شده دارایی نامشهود قابل تشخیص

مهم: تنها دارایی نامشهود قابل تشخیص را می توان به طور جداگانه تحصیل نمود. پس باید آن ها را در تاریخ تحصیل به بهای تمام شده ثبت کرد. دارایی غیر قابل تشخیص جزء گروهی از یک واحد تجاری تحصیل می شود و باید به بهای تمام شده ثبت گردند.

 • ارزش جاری مابه ازای دریافت شده در مقابل سهام صادر شده
 • مبلغ وجه نقد پرداخت شده
 • ارزش جاری دیگر دارایی هایی که به ازای آن ها داده شده
 • ارزش فعلی بدهی های ایجاد شده برای آن ها

استهلاک دارایی های نامشهود

استهلاک دارایی های نامشهود

بی شک شرایط استهلاک دارایی نامشهود مهم ترین بخش حسابداری این نوع دارایی است.
استهلاک دو نوع دارایی (نامشهود با عمر مفید نامعین و نامشهود با عمر مفید معین) با یکدیگر تفاوت هایی دارند:

نامشهود با عمر مفید نامعین

مدت استفاده از این دارایی ها مشخص نیست. به علت عدم برآورد عمر عملیات استهلاک آن ها عملاً امکان پذیر نخواهد بود. این نوع دارایی مستهلک نمی شود. واحد تجاری وظیفه دارد با انجام آزمون کاهش ارزش به صورت مقایسه ارزش بازیافتنی و ارزش دفتری در دوره های سالیانه ارزش دارایی را کاهش بدهد. همچنین این واحد باید در هر دوره از نامعین بودن عمر مفید دارایی اطمینان پیدا کند.

بهای تمام شده تحصیل یک دارایی نامشهود در بدهکار یک حساب دارایی ثبت خواهد شد. این نوع دارایی از طریق استهلاک منقضی می ‌شود. نحوه استهلاک این دارایی مشابه استهلاک دارایی‌ های ثابت و منابع طبیعی می باشد. در مورد دارایی ‌های نامشهود می توان گفت که در زمان استهلاک آن به جای استهلاک انباشته، خود حساب دارایی بستانکار می‌ شود و دیگر ارزش اسقاط این دارایی در برخی موارد صفر است.

اگر درباره حسابداری فروشگاهی چیزی نمی‌دانید توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید.

نامشهود با عمر مفید معین

مدت استفاده از این دارایی ها معین است و نامحدود نمی باشد. استهلاک آن ها مشابه استهلاک دارایی های ثابت مشهود می باشد. به مرور ارزش مالی را از دست می دهند و قسمتی از بهای تمام شده این اقلام در دوره مالی عمر مفید این دارایی ها به حساب هزینه های آن دوره منظور می شود.

مبلغ استهلاک دارایی نامشهود با عمر مفید معین بایستی به صورت سیستماتیک و با استفاده از روش های استهلاک که به صورت خط مستقیم، نزولی یا معادل آحاد که با الگوی مصرف منافع اقتصادی واحد تجاری همخوانی دارند، انجام شود. اگر که الگوی واحد تجاری قابل تعیین نباشد باید از روش خط مستقیم استفاده شود. زمان محاسبه استهلاک از زمانی شروع می شود که دارایی برای استفاده آماده باشد. زمان توقف آن هم زمانی است که دارایی به عنوان دارایی نگهداری شده برای فروش طبقه بندی شود.

ویژگی های دارایی نامشهود

 • قابلیت تشخیص از یکدیگر
 • قابلیت تشخیص غیر پولی
 • عدم موجودیت فیزیکی و عینی
 • عدم کاربرد جایگزین و غیرقابل تقسیم به اجزای کوچکتر برای فروش

دارایی نامشهود دیجیتال

دارایی های نامشهود دیجیتال

انواع دارایی نامشهود در دنیای دیجیتالی حاوی این موارد می شود:

 • شماره موبایل مشتریان و ایمیل
 • پایگاه داده ها
 • دامین سایت
 • مدل در آمدی کسب و کار

این قسمت از ثروت های نامشهود در حسابداری سنتی تعریفی‌ ندارد ولی نقش زیادی در کسب و کار آن دارد. آنچه در دنیای امروزه و کسب‌ و‌ کارهای شبیه به آن مامور موفقیت و کسب درآمدزایی بیشتر است، اطمینان بر ثروت های نامشهود و ارزش و اعتبار شرکت است.

راه ارزش دارایی نامشهود

اکثراً می توانیم بهای دارایی آشکار و مشهود را به مثال یا عنوان یک عدد حتمی نشان کنیم. بهای هر عنوان قابل لمس را حساب کرده و با باقی جمع می کنیم. ولی تنها بهای دارایی های نامهشود نشان دهنده بها و ارزش کل کسب و کار ما نیستند. پیدا کردن بهای دارایی نامهشود سخت تر از ثروت های آشکار است. این امکان وجود دارد که موردهای پنهان طبق نقشه و برنامه ریزی پیش نرود. اگر اراده فروش شرکت را داریم، باید این ثروت خود را در تخمین شغل های کوچک خود ملاحظه کنیم. باید با یک مشاور تجاری مشاوره کنیم تا به ما در بهاگذاری ثروت ها کمک کند.

افزون بر این می توانیم از راه و روش هایی برای اندازه گیری بهای دارایی پنهان استقاده کنیم بعضی از‌ آن راه و روش ها عبارتند از:

روش هزینه: مبلغ یا هزینه ای را که یک شغل یا کسب و کار دیگر برای افزایش شما نیاز دارد، اندازه گیری می کنیم. برای این راه می توانیم مبلغ کنونی مورد نیاز برای بازسازی ثروت را ارزیابی کنیم. یا می توانیم بهای فعلی تمام مبالغ یا هزینه های اصلی که به ثروت وارد شده را محاسبه و اندازه گیری کنیم.

راه و روش بازار: ما نام تجاری شرکت دیگر یا دارایی پنهان دیگری را پیدا می کنیم که با تجارت و شغل ما قابل اندازه و مقایسه است. از بهای پنهانی های آن ها به مثال مرجعی برای بها گذاری پنهانی های خود استفاده کنیم.

راه و‌ روش درآمد: در این راه و روش می توانیم خوبی های آینده ثروت را برای شغل های دیگر مقایسه و اندازه گیری کنیم. برای این راه و روش باید پیش بینی کار و جریان مبالغ نقدی را به کار ببریم.

 

پیشنهاد موسسه حسابداری و مالی حسابا برای کسب اطلاعات بیشتر: حسابرسی صورت های مالی شرکت ها

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
اطلاع رسانی
تفاوت خرده فروش و عمده فروش از دیدگاه مالیاتی

امتیاز به این مقاله تفاوت فعالیتهای خرده فروشی و  فعالیتهای عمده فروش از دیدگاه مالیاتی بر اساس دیدگاه مالیاتی کشور از آنجایی که هر کسب و کاری جهت برقراری عدالت اجتماعی بایستی نسبت به پرداخت بخشی از عایدی و سود حاصله فعالیت اقتصادی خود تحت سرفصل مالیات اقدام نماید برای همین شناخت فعالیت های خرده […]

اطلاع رسانی
فرهنگ سازی مالیاتی

4/5 - (2 امتیاز) همانطور که می دانید در سالهای اخیر درآمد دولت از محل مالیات افزایش قابل توجهی داشته است. از همین رو مسئله فزهنگ سازی مالیاتی موضوعی ست که بیش از پیش قابل توجه دولت قرار گرفته است. فرهنگ سازی مالیاتی به عنوان بستری جهت تحقق اهداف نظام اقتصادی و مالی کشور در […]

اطلاع رسانی
کدینگ حسابداری چیست

5/5 - (3 امتیاز) کدینگ حسابداری در واقع نوعی دسته بندی حساب در حسابداری است. حساب هایی که بسته به نوع و حجم عملیات مالی در چندی سطح تعریف میشوند. هر مجموعه از عملیات هم دارای کد است که حسابداران با استفاده از این کدها ثبا عملیات حسابداری را به طور کاملاً صحیح و دقیق […]

اطلاع رسانی
چگونه با پول کم سرمایه گذاری کنیم ؟

5/5 - (3 امتیاز) میخوای بدونی میتونی با پول کم سرمایه گذاری کنی؟ من اینجام که بهت میگم برای سرمایه گذاری نیاز نیست پولدار باشی! حتی با مقدار پول کم می‌تونی برای آیندت سرمایه گذاری داشته باشی. میخوای بدونی چجوری؟ پس در ادامه با من همراه باش تا بهت بگم چجوری سرمایه گذاری کنی فقط […]

اطلاع رسانی
چگونه استعلام کد اقتصادی بگیریم

5/5 - (4 امتیاز) چگونه استعلام کد اقتصادی بگیریم؟ در این مقاله قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم و به سوال شما پاسخ کامل دهیم. پس با موسسه حسابداری حسابا همراه باشید. در صورت هر گونه سوال می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید و یا سوالات خود را در قسمت کامنت قرار دهید، کارشناسان […]

اطلاع رسانی
تنظیم اظهارنامه مالیاتی

5/5 - (3 امتیاز) تنظیم اظهارنامه مالیاتی برای شرکتها و اشخاص از جمله موارد مهمی هستند که باید انجام دهند. در صورتی که این افراد برای فرار از پرداخت مالیات از تنظیم آن سر باز بزنند، ممیزین اداره امور مالیاتی مبلغی را به عنوان مالیات برای شرکتها و … تعیین می‌کند که ممکن است از […]

اطلاع رسانی
صندوق فروشگاهی چیست

5/5 - (2 امتیاز) صندوق فروشگاهی چیست؟ نرم افزارهای حسابداری برای آنها وجود دارد؟ مزایای پوز فورشگاهی چیست؟ اگر می‌خواهید تمامی سوالات خود را در رباطه با دستگاه صندوق فروش برطرف کنید، این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید. صندوق فروش دستگاهی الکترونیکی است که برای محاسبه و ثبت خرید و فروش معاملات استفاده […]

اطلاع رسانی
مالیات بر ارزش افزوده رستوران

5/5 - (2 امتیاز) مالیات ارزش افزوده رستوران ها از جمله مواردی است که برای پرداخت آن باید با مفهوم مالیات بر ارزش افزوده آشنا باشید. پس در ابتدا توصیه می‌کنیم مقاله مالیات بر ارزش افزوده را مطالعه کنید. نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده رستوران روش علی الراس محاسبه مالیات: در این شیوه مسئول […]

اطلاع رسانی
قوانین مالیات ارز دیجیتال ایران

5/5 - (7 امتیاز) مالیات ارز دیجیتال یکی از انواع مالیات است. این نوع مالیات به فروش ارز دیجیتالی و معامله‌هایی که با ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی انجام می‌شود تعلق خواهد گرفت. بنابراین صورت سود و زیان به دست آمده این نوع معاملات، براساس میزان مالیات ارز دیجیتال محاسبه می‌شود. یکی از قوانین آن می‌توان […]

اطلاع رسانی
مالیات فروشگاه های اینترنتی

5/5 - (1 امتیاز) مالیات فروشگاه های اینترنتی مانند تمامی فروشگاه های واقعی قابل محاسبه است و تمام مالکان مشاغل اینترنتی این مالیات را بایستی پرداخت کنند. پرداخت مالیات به کدام یک از مدل های خرید و فروش الکترونیکی اشاره دارد؟ اگر به دنبال جواب این سوال هستید، مقاله را به طور کامل مطالعه کنید. […]

اطلاع رسانی
حسابداری فروشگاهی چیست

5/5 - (2 امتیاز) تمامی فروشگاه‌هایی که یک نفر مدیریت آن را بر عهده می‌گیرد، موظف‌اند حساب و کتاب فروشگاه و مغازه را انجام دهد. میزان سود و زیان، موجودی کالا و انبار، ثبت خرید و فروش و … از مهمترین عوامل مدیریت یک فروشگاه به شمار می‌رود. پس در حسابداری فروشگاهی کلیه خرید و […]

اطلاع رسانی
چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم

5/5 - (1 امتیاز) چگونه مالیات کمتری بدهیم؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد! همانطور که می دانید و بارها به آن اشاره کرده ایم، از اصلی ترین منابع درآمد دولت ها مالیات است. بنابراین پرداخت مالیات کمتر برای هر فردی از اهمیت بسیاری برخودار است. مودیان می توانند برای کاهش میزان […]

اطلاع رسانی
تسعیر ارز و معافیت مالیاتی نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات 1401

5/5 - (2 امتیاز) تسعیر ارز و معافیت مالیاتی نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات در سال 1401 که بخشنامه ای جدید است را شرح می دهیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید. تبدیل دو واحد پولی (تسعیر ارز) در زبان ساده به تشخیص اثرات به وجود آمده از تغییر مبلغ پول […]

اطلاع رسانی
بیمه بیکاری و شرایط دریافت بیمه بیکاری

3.9/5 - (7 امتیاز)  بیمه بیکاری برای حمایت از افرادی است که به ‌صورت موقت و غیرارادی شغل خود را از دست داده‌اند. با توجه به ارتعاشات بالای اقتصادی امکان از دست دادن اجباری شغل بیشتر شده است. از نظر قانون بیمه بیکاری، بیکار به فرد بیمه‌ شده‌ ای گفته می‌ شود که بدون اراده […]

اطلاع رسانی
آشنایی با انواع قرارداد کاری در ایران

5/5 - (1 امتیاز) انواع قرارداد کاری و آشنایی با آن برای هر کدام از نیروهای کار قبل از ورود به بازار کار و آغاز فعالیتشان مورد نیاز است و باید شرایط آن ها را بدانند. سپس با توجه به نکات قانونی مربوط به آن‌ ها انواع قرارداد کاری خودشان را امضا کنند. مباحثه برای […]

اطلاع رسانی
تجدید ارزیابی دارایی ها و اهمیت آن در حسابداری

5/5 - (5 امتیاز) تجدید ارزیابی ازجمله مباحث مهم در بازار سرمایه است که توجه ویژه ای باید نسبت به آن داشت. در این مقاله به نکات مهم موجود در آن و اهمیت آن در حسابداری اشاره خواهیم کرد. ثروت و دارایی های واحد اقتصادی به 2 دسته تقسیم می شوند دارایی های استهلاک پذیر […]

فرم ارسال نظرات کاربر