حسابداری دارایی نامشهود
5/5 - (1 امتیاز)

دارایی نامشهود (Intangible Asset) که با IA هم شناخته می شود دارایی محسوب می شود که وجود فیزیکی ندارد. سرقفلی، اعتبار یک نام تجاری و همچنین مالکیت معنوی مثل حق امتیاز، کپی ‌رایت،حق الاختراع،حق تالیف، فرمول های ساخت محصول، مجوزهای ساخت نمونه‌هایی از این نوع دارایی می باشند.

دارایی نامشهود نقطه مقابل دارایی‌ مشهود می باشد. دارایی مشهود مانند زمین، وسایل نقلیه، موجودی کالا و تجهیزات هستند. البته دارایی‌ های مالی همچون سهام و اوراق قرضه که ارزش خود را از مطالبات قراردادی می‌گیرند جزئی از دارایی های مشهود به حساب می آیند.

دارایی مشهود دارایی است که وجود عینی دارد و می توان آن ها را با چشم دید مثل: ساختمان”

دارایی نامشهود دارایی است که وجود عینی ندارد و با چشم دیده نمی شود مثل: سرقفلی”

2 دسته از دارایی های نامشهود:

 1. محدود (definite)
 2. نامحدود (indefinite)

نام تجاری یک شرکت را جزئی از دارایی نامشهود و یا به عبارتی نامحدود حساب می شود چونکه تا زمانی که شرکت فعالیت دارد، دارایی به همراه شرکت ادامه پیدا خواهد کرد. دارایی (محدود) را می ‌توان یک توافق حقوقی بدانیم که تحت حق امتیاز یک شرکت دیگر برای تمدید قرارداد انجام خواهد شد. پس نتیجه می گیریم این نوع قرارداد عمری محدود دارد و در دسته دارایی ‌های محدود قرار می گیرد. خوب است بدانید این نوع دارایی می ‌تواند برای یک شرکت ارزشمند و معتبر و همچنین در موفقیت یا شکست آن شرکت امری حیاتی باشد.

بیشتر مطالعه کنید، بیشتر بیاموزید: حسابداری تنخواه گردان

تفاوت های دارایی مشهود با دارایی نامشهود چیست؟

تفاوت میان این دو نوع دارایی در مستهلک شدن آن ها می باشد. معمولاً این دارایی طی 20 سال و یا در برخی موارد زمانی برای مستهلک شدن آن در نظر گرفته نخواهد شد و همیشه دارای ارزش است مثل برندهای تجاری. حتی امکان دارد در طول زمان ارزش دارایی نامشهود بیشتر هم بشود.

اما انواع دارایی مشهود طی مدت زمانی مستهلک می شود و هر ساله از ارزش آن کسر خواهد شد. برای اسقاط آن ها ارزش گذاری می شود. فقط یک استثنا در رابطه با زمین وجود دارد که سالانه مستهلک نمی شود. حسابداری دارایی نامشهود فرق زیادی با حسابداری دارایی و ماشین آلات ندارد.

ارزیابی دارایی‌ نامشهود را در گفته های ذیل شرح داده ایم:

کسب و کارها می‌ توانند دارایی نامشهود را ایجاد کنند. مثلاً کسب و کارها می‌ توانند یک فهرست ایمیل از مشتریان خود ایجاد کنند یا حق امتیازی به نام خودشان ثبت نمایند. کلیه مبالغی که در مسیر ایجاد یک دارایی نامشهود هزینه می‌شود در لیست مخارج ثبت می گردند. دارایی که توسط یک شرکت ایجاد می ‌شود در ترازنامه شرکت درج نخواهد شد و هیچ ارزش دفتری هم ندارند. بنابراین زمانی که شرکتی خریداری می ‌شود قیمت خرید آن بالاتر از ارزش دفتری دارایی‌ ها در ترازنامه شرکت خواهد بود.

بهای تمام شده دارایی نامشهود قابل تشخیص برابر است با:

مهم: تنها دارایی نامشهود قابل تشخیص را می توان به طور جداگانه تحصیل نمود. پس باید آن ها را در تاریخ تحصیل به بهای تمام شده ثبت کرد. دارایی غیر قابل تشخیص جزء گروهی از یک واحد تجاری تحصیل می شود و باید به بهای تمام شده ثبت گردند.

 • ارزش جاری مابه ازای دریافت شده در مقابل سهام صادر شده
 • مبلغ وجه نقد پرداخت شده
 • ارزش جاری دیگر دارایی هایی که به ازای آن ها داده شده
 • ارزش فعلی بدهی های ایجاد شده برای آن ها

استهلاک دارایی های نامشهود

استهلاک دارایی های نامشهود:

بی شک شرایط استهلاک دارایی نامشهود مهم ترین بخش حسابداری این نوع دارایی است.
استهلاک دو نوع دارایی (نامشهود با عمر مفید نامعین و نامشهود با عمر مفید معین) با یکدیگر تفاوت هایی دارند:

نامشهود با عمر مفید نامعین:

مدت استفاده از این دارایی ها مشخص نیست. به علت عدم برآورد عمر عملیات استهلاک آن ها عملاً امکان پذیر نخواهد بود. این نوع دارایی مستهلک نمی شود. واحد تجاری وظیفه دارد با انجام آزمون کاهش ارزش به صورت مقایسه ارزش بازیافتنی و ارزش دفتری در دوره های سالیانه ارزش دارایی را کاهش بدهد. همچنین این واحد باید در هر دوره از نامعین بودن عمر مفید دارایی اطمینان پیدا کند.

بهای تمام شده تحصیل یک دارایی نامشهود در بدهکار یک حساب دارایی ثبت خواهد شد. این نوع دارایی از طریق استهلاک منقضی می ‌شود. نحوه استهلاک این دارایی مشابه استهلاک دارایی‌ های ثابت و منابع طبیعی می باشد. در مورد دارایی ‌های نامشهود می توان گفت که در زمان استهلاک آن به جای استهلاک انباشته، خود حساب دارایی بستانکار می‌ شود و دیگر ارزش اسقاط این دارایی در برخی موارد صفر است.

اگر درباره حسابداری فروشگاهی چیزی نمی‌دانید توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید.

نامشهود با عمر مفید معین:

مدت استفاده از این دارایی ها معین است و نامحدود نمی باشد. استهلاک آن ها مشابه استهلاک دارایی های ثابت مشهود می باشد. به مرور ارزش مالی را از دست می دهند و قسمتی از بهای تمام شده این اقلام در دوره مالی عمر مفید این دارایی ها به حساب هزینه های آن دوره منظور می شود.

مبلغ استهلاک دارایی نامشهود با عمر مفید معین بایستی به صورت سیستماتیک و با استفاده از روش های استهلاک که به صورت خط مستقیم، نزولی یا معادل آحاد که با الگوی مصرف منافع اقتصادی واحد تجاری همخوانی دارند، انجام شود. اگر که الگوی واحد تجاری قابل تعیین نباشد باید از روش خط مستقیم استفاده شود. زمان محاسبه استهلاک از زمانی شروع می شود که دارایی برای استفاده آماده باشد. زمان توقف آن هم زمانی است که دارایی به عنوان دارایی نگهداری شده برای فروش طبقه بندی شود.

حسابداری دارایی نامشهود چگونه است؟

حسابداران دارایی نامشهود را برای اینکه شناسایی کنند خصوصیات زیر می تواند به عنوان خصوصیات این دارایی ها مهم و قابل توجه باشد:

 • موجودیت عینی ندارند
 • اندازه گیری منافع اقتصادی آتی و حق مالکیت آن ها مشکل است
 • تعیین عمر مفید آن ها دشوار می باشد
 • به منظور استفاده در عملیات عادی و مستمر خریداری و تحصیل می‌شوند نه به منظور فروش و سرمایه گذاری

ویژگی های دارایی نامشهود

ویژگی های دارایی نامشهود:

 • قابلیت تشخیص از یکدیگر
 • قابلیت تشخیص غیر پولی
 • عدم موجودیت فیزیکی و عینی
 • عدم کاربرد جایگزین و غیرقابل تقسیم به اجزای کوچکتر برای فروش

دارایی های نامشهود در دنیای امروزه دیجیتال:

انواع ثروت های نامشهود در دنیای دیجیتالی حاوی این موارد می شود:

 • شماره موبایل مشتریان و ایمیل
 • پایگاه داده ها
 • دامین سایت
 • مدل در آمدی کسب و کار

این قسمت از ثروت های نامشهود در حسابداری سنتی تعریفی‌ ندارد ولی نقش زیادی در کسب و کار آن دارد. آنچه در دنیای امروزه و کسب‌ و‌ کارهای شبیه به آن مامور موفقیت و کسب درآمدزایی بیشتر است، اطمینان بر ثروت های نامشهود و ارزش و اعتبار شرکت است.

راه های بها و ارزش گذاری ثروت های پنهان:

اکثراً می توانیم بهای ثروت های آشکار و مشهود را به مثال یا عنوان یک عدد حتمی نشان کنیم. بهای هر عنوان قابل لمس را حساب کرده و با باقی جمع می کنیم. ولی تنها بهای ثروت های آشکار یا مشهود نشان دهنده بها و ارزش کل کسب و کار ما نیستند. پیدا کردن بهای ثروت های پنهان سخت تر از ثروت های آشکار است. این امکان وجود دارد که موردهای پنهان طبق نقشه و برنامه ریزی پیش نرود. اگر اراده فروش شرکت را داریم، باید این ثروت خود را در تخمین شغل های کوچک خود ملاحظه کنیم. باید با یک مشاور تجاری مشاوره کنیم تا به ما در بهاگذاری ثروت ها کمک کند.

افزون بر این می توانیم از راه و روش هایی برای اندازه گیری بهای ثروت های پنهان استقاده کنیم بعضی از‌ آن راه و روش ها عبارتند از:

روش هزینه: مبلغ یا هزینه ای را که یک شغل یا کسب و کار دیگر برای افزایش شما نیاز دارد، اندازه گیری می کنیم. برای این راه می توانیم مبلغ کنونی مورد نیاز برای بازسازی ثروت را ارزیابی کنیم. یا می توانیم بهای فعلی تمام مبالغ یا هزینه های اصلی که به ثروت وارد شده را محاسبه و اندازه گیری کنیم.

راه و روش بازار: ما نام تجاری شرکت دیگر یا ثروت پنهان دیگری را پیدا می کنیم که با تجارت و شغل ما قابل اندازه و مقایسه است. از بهای پنهانی های آن ها به مثال مرجعی برای بها گذاری پنهانی های خود استفاده کنیم.

راه و‌ روش درآمد: در این راه و روش می توانیم خوبی های آینده ثروت را برای شغل های دیگر مقایسه و اندازه گیری کنیم. برای این راه و روش باید پیش بینی کار و جریان مبالغ نقدی را به کار ببریم.

پیشنهاد موسسه خدمات مالی و حسابداری حسابا برای کسب اطلاعات بیشتر: حسابرسی صورت های مالی شرکت ها

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
اطلاع رسانی
مالیات ارزش افزوده رستوران ها

5/5 - (1 امتیاز) مالیات ارزش افزوده رستوران ها از جمله مواردی است که برای پرداخت آن باید با مفهوم مالیات بر ارزش افزوده آشنا باشید. پس در ابتدا توصیه می‌کنیم مقاله مالیات بر ارزش افزوده را مطالعه کنید. نحوه محاسبه مالیات رستوران‌ها را به چه صورت است؟ روش علی الراس محاسبه مالیات: در این […]

اطلاع رسانی
قوانین مالیات ارز دیجیتال ایران

5/5 - (6 امتیاز) مالیات ارز دیجیتال یکی از انواع مالیات است. این نوع مالیات به فروش ارز دیجیتالی و معامله‌هایی که با ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی انجام می‌شود تعلق خواهد گرفت. بنابراین صورت سود و زیان به دست آمده این نوع معاملات، براساس میزان مالیات ارز دیجیتال محاسبه می‌شود. یکی از قوانین آن می‌توان […]

اطلاع رسانی
مالیات فروشگاه های اینترنتی

5/5 - (1 امتیاز) مالیات فروشگاه های اینترنتی مانند تمامی فروشگاه های واقعی قابل محاسبه است و تمام مالکان مشاغل اینترنتی این مالیات را بایستی پرداخت کنند. قوانین مالیاتی فروشگاه های اینترنتی: سازمان امور مالیاتی درباره وظایف مالیاتی کسب و کارهای اینترنتی ابلاغیه ای را صادر کرده است و وظایف مالیاتی آنها را نیز شرح […]

اطلاع رسانی
انجام حسابداری فروشگاهی

5/5 - (2 امتیاز) تمامی فروشگاه‌هایی که یک نفر مدیریت آن را بر عهده می‌گیرد، موظف‌اند حساب و کتاب فروشگاه و مغازه را انجام دهد. میزان سود و زیان، موجودی کالا و انبار، ثبت خرید و فروش و … از مهمترین عوامل مدیریت یک فروشگاه به شمار می‌رود. پس در حسابداری فروشگاهی کلیه خرید و […]

اطلاع رسانی
چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟

5/5 - (1 امتیاز) چگونه مالیات کمتری بدهیم؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد! همانطور که می دانید و بارها به آن اشاره کرده ایم، از اصلی ترین منابع درآمد دولت ها مالیات است. بنابراین پرداخت مالیات کمتر برای هر فردی از اهمیت بسیاری برخودار است. مودیان می توانند برای کاهش میزان […]

اطلاع رسانی
تسعیر ارز و معافیت مالیاتی نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات 1401

5/5 - (2 امتیاز) تسعیر ارز و معافیت مالیاتی نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات در سال 1401 که بخشنامه ای جدید است را شرح می دهیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید. تبدیل دو واحده پولی (تسعیر ارز): در زبان ساده به تشخیص اثرات به وجود آمده از تغییر مبلغ پول […]

اطلاع رسانی
بیمه بیکاری و شرایط دریافت بیمه بیکاری

3.9/5 - (7 امتیاز)  بیمه بیکاری برای حمایت از افرادی است که به ‌صورت موقت و غیرارادی شغل خود را از دست داده‌اند. با توجه به ارتعاشات بالای اقتصادی امکان از دست دادن اجباری شغل بیشتر شده است. از نظر قانون بیمه بیکاری، بیکار به فرد بیمه‌ شده‌ ای گفته می‌ شود که بدون اراده […]

اطلاع رسانی
آشنایی با انواع قرارداد کاری در ایران

5/5 - (1 امتیاز) انواع قرارداد کاری و آشنایی با آن برای هر کدام از نیروهای کار قبل از ورود به بازار کار و آغاز فعالیتشان مورد نیاز است و باید شرایط آن ها را بدانند. سپس با توجه به نکات قانونی مربوط به آن‌ ها انواع قرارداد کاری خودشان را امضا کنند. مباحثه برای […]

اطلاع رسانی
تجدید ارزیابی دارایی ها و اهمیت آن در حسابداری

5/5 - (5 امتیاز) تجدید ارزیابی ازجمله مباحث مهم در بازار سرمایه است که توجه ویژه ای باید نسبت به آن داشت. در این مقاله به نکات مهم موجود در آن و اهمیت آن در حسابداری اشاره خواهیم کرد. ثروت و دارایی های واحد اقتصادی به 2 دسته تقسیم می شوند: دارایی های استهلاک پذیر […]

اطلاع رسانی
ضرایب مالیات علی الراس

امتیاز به این مقاله مالیات علی الراس در واقع مالیاتی است که مبنای محاسبه آن در عوض مدارک مودی ظواهر و ضرایب مالیاتی می ‎باشد. ضرایب مالیاتی ارقامی مشخص می باشند که بعد از تضعیف و محاسبات بر روی درآمدها و دیگر عوامل به صورت درصد بازگو می ‌شوند. همچنن برای محاسبه درآمد مشمول مالیات […]

اطلاع رسانی
نحوه محاسبه عیدی و سنوات کارگران سال 1401

5/5 - (1 امتیاز) نحوه محاسبه عیدی و سنوات برای هر کارگری دغدغه به حساب می آید. اگر می خواهید به سادگی با شیوه محاسبه آن آشنا شوید، تا آخر این مقاله با موسسه حسابداری و مالی حسابا همراه باشید. سنوات به چه معناست؟ سنوات یا به عبارتی پاداش کار مبلغی است که در پایان […]

اطلاع رسانی
معافیت مالیاتی و تفاوت آن با نرخ صفر در چیست؟

5/5 - (1 امتیاز) معافیت مالیاتی، نرخ صفر و تفاوت های آن ها برای افراد حقیقی و حقوقی که فعالیت اقتصادی دارند، می بایست قوانین آن را در هر سال بدانند. چرا که نقش مهمی در کاهش هزینه های یک شرکت دارد. مطابق گزارشات شورای عالی مالیاتی دعاوی بسیاری از پرونده ها در شورای مربوط […]

اطلاع رسانی
حسابداری تنخواه گردان

5/5 - (1 امتیاز) تنخواه گردان حسابداری، تنخواه دار و همچنین مواردی که مربوط به آن می شود را به طور کلی در این مقاله شرح می دهیم. در ادامه با شرکت حسابداری حسابا همراه باشید. تنخواه گردان چیست؟ تنخواه گردان حسابداری با عنوان (Imprest Funds) شناخته شده است. وجه نقدی است که برای استفاده […]

اطلاع رسانی
حسابداری دارایی نامشهود

5/5 - (1 امتیاز) دارایی نامشهود (Intangible Asset) که با IA هم شناخته می شود دارایی محسوب می شود که وجود فیزیکی ندارد. سرقفلی، اعتبار یک نام تجاری و همچنین مالکیت معنوی مثل حق امتیاز، کپی ‌رایت،حق الاختراع،حق تالیف، فرمول های ساخت محصول، مجوزهای ساخت نمونه‌هایی از این نوع دارایی می باشند. دارایی نامشهود نقطه […]

اطلاع رسانی
بازرسی تامین اجتماعی از شرکتها و دفاتر

5/5 - (1 امتیاز) بازرسی تامین اجتماعی از شرکتها و دفاتر قانونی و کارگاه‌های دارای شرایط طبق ماده 47 قانون تامین اجتماعی یکی از تکالیف مهم سازمان است و همچنین از راهکارهای موثر برای اجرای قانون و بازستانی حقوق بیمه‌شدگان سازمان می‌باشد. شرکت‌ها و افراد حقوقی موظف به پرداخت حق بیمه کارکنان می باشند. و همچنین […]

اطلاع رسانی
پذیرش صورتحساب نوع سوم (صورتحساب الکترونیکی)

5/5 - (1 امتیاز) صورتحساب نوع سوم در واقع به عنوان صورتحساب ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده پذیرش می شود. مطابق ماده 8 آیین نامه دفاتر، صورتحساب الکترونیکی نوعی صورتحساب نوع سوم محسوب می شود. چنین صورتحسابی به وسیله مودیان مالیاتی در سامانه ثبت می شوند. فاکتور نوع سوم که از طریق سامانه […]

فرم ارسال نظرات کاربر