نحوه محاسبه اضافه کاری

اضافه کاری سال ۱۴۰۱ – نحوه محاسبه اضافه کاری

اضافه کاری سال ۱۴۰۱ از مباحثی است که در هر سال برای کارگران و کارمندان مسئله ای مهم واقع می شود. برای یادگیری و نحوه محاسبه اضافه کاری با موسسه حسابداری و مالی حسابا همراه باشید.

اضافه کاری به چه معناست؟

طبق ماده ۵۱ کار و تبصره های مربوطه، به کارگرانی که بیشتر از ساعات کاری وقت و نیروی خود را برای انجام کار به کارفرما صرف کنند، اضافه کاری تعلق خواهد گرفت. براساس قانون وزارت کار کشور، کارگران در طول روز مجاز به ۴ ساعت دستمزد اضافه می باشند. در برخی از موارد در صورت توافق بین کارفرما و کارگر می توان آن زمان را افزایش داد.

برحسب ماده ۵۱ ساعت کاری افراد تفاوت داشته و به شکل زیر تعریف می شوند

 • مشاغل کاری آسان و معمولی حدود ۸ ساعت در شبانه روز و ۴۴ ساعت در طول هفته
 • مشاغل کاری زیان آور ۶ ساعت در شبانه روز و ۳۶ ساعت در طول هفته

با توجه به ماده ۹۵ قانون کار، محدودیت هایی هم در این موارد وجود خواهد داشت

 • افرادی که دارای سن زیر ۱۸ سال هستند، این کار تخلف و غیرقانونی می باشد.
 • کارگرانی که دارای مشاغل توان فرسا و آسیب پذیر هستند، مجاز به انجام چنین کاری نخواهند بود.
 • نکته حائز اهمیت این است که اگر برخلاف موارد بالا عمل کنید و حادثه ای رخ دهد، کارفرما طبق قانون مکلف به پرداخت خسارت و غرامت خواهد بود.

ساعت کار کارگران چگونه محاسبه می شود؟

وزارت کار برای کراگران ۶ روز و ۴۴ ساعت در یک هفته را قانونی اعلام کرده است. درنتیجه ساعت کاری روزانه برابر است با ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه.

بیشتر مطالعه کنید: نحوه محاسبه حق اولاد

انواع اضافه کاری و نحوه محاسبه آن ها

اضافه کاری عادی: کاری است که بیش از موظف روزانه و ساعات کاری معین انجام شود . که به سه صورت روزانه، هفتگی و ماهانه می باشد.

اضافه کاری در روز تعطیل (جمعه): جمعه یک روز کاملاً تعطیل برای کارگران و اکثر افراد است. اگر کارگران در چنین روزهایی و خارج از وظایف کاری خود، برای کارفرما کاری انجام دهند، مشمول این گزینه می شوند. به این ترتیب که بعلاوه ۴۰ درصد مزد اضافه، ۴۰ درصد دیگر به عنوان فوق العاده برای آن ها در نظر گرفت. شیوه محاسبه آن به شکل زیر است: تعداد ساعات کاری در روز جمعه ۱۸۰ درصد مزد یک ساعت کاری

اضافه کاری شبانه: افرادی که از ۲۲ تا ۶ بامداد فعالیت کاری داشته باشند شب کار به حساب می آیند. دستمزد شب کاری تنها مختص به کارگرانی است که در نوبت کاری خود نباشند. بدین منظور که کارگرانی که مشغول به کار در شیفت شب هستند تعلق نخواهد گرفت، زیرا فعالیت کاری آن ها در این بازه زمانی است. برای محاسبه آن از روش زیر استفاده کنید: تعداد کل ساعت های شب کاری در طول ماه ۱۳۵ درصد حقوق پایه

اضافه کاری تعطیلی رسمی کشور و ۱۱ اردیبهشت (روز کارگر): در صورتی که کارگر در این روزها به ادامه کار خود بپردازد یا به عبارتی در تعطیل رسمی کار کند، ساعت کاری و دستمزد افزایش می باید. به همین علت این دسته از افراد دارای اضافه کاری هستند. محاسبه هم به صورت ۴۰ درصد بیشتر از ساعت کاری عادی می باشد.

نحوه محاسبه اضافه کاری سال ۱۴۰۱

ساعتی:

 1. حقوق ماهانه خود را تقسیم بر ۳۰ کنید.
 2. عدد به دست آمده، میزان مبلغ حقوق شما برای یک روز کاری می باشد. در این مرحله، مبلغ به دست آمده را در ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه تقسیم کنید. مواقعی که دستمزد شما به صورت روزانه باشد، باید میزان دریافتی حقوق روزانه خود را بر ۲ تقسیم کنید و سپس ادامه محاسبات را از حاصل این عبارت به دست آورید.
 3. در نهایت رقم آخر میزان دستمزد شما برای یک ساعت کاری است. برای پیدا کردن دستمزد در ساعات اضافه کاری، این عدد را با ۴۰ درصد جمع کنید.

روزانه:

ابتدا باید دستمزد روزانه را پیدا کنیم، به همین خاطر مبلغ پرداخت به یک کارگر را با هم جمع می زنیم تا میزان دستمزد روزانه یک کارگر را بیابیم. تعیین دستمزد روزانه کارگر: جمع مبالغ دستمزد روزانه، سنوات و فوق العاده سرپرستی. ۱- پس ابتدا مبلغ تعیین شده برای این عناوین را مشخص و مجموع آن ها را حساب می کنیم. ۲-رقم محاسبه شده را در عدد ۷.۳۳  (میزان ساعت کاری در روز است) تقسیم می کنیم تا مزد ساعتی را مشخص کنیم. ۳- در آخر عدد به دست آمده را باید با ۴۰ درصد جمع کرد تا میزان مبلغ برای هر ساعت کاری مشخص شود.

ماهانه:

در این محاسبه همانند شیوه ارزیابی روزانه عمل خواهیم کرد. با این تفاوت که عدد ضرب شده در پایان به شکل دیگری است. یعنی در ابتدا باید با توجه به مبلغ پرداختی، دستمزد یک ساعت کاری خود را بیابید، پس از آن حاصل به دست آمده را در ۴۰ درصد ضرب کنید. نتیجه به دست آمده مبلغ هر ساعت اضافه کاری می باشد. در نهایت این میزان را در عددی که به دست آمده است ضرب کنید.

قانون اضافه کاری

قانون اضافه کاری دارای چه شرایطی می باشد؟

 • فرد به هیچ عنوان نباید نوجوان و زیر ۱۸ سال باشد.
 • کارگران را وادار به انجام کارهای سخت و سنگین نکند.
 • کارگر موظف به انجام کار در شب نباشد.
 • کارگر می بایست با انجام کار و فعالیت بیشتر موافقت کامل داشته باشد.
 • شغل هایی که در شیفت ظهر و عصر هستند، علاوه بر مبلغ اضافه کاری، باید ۳۵ درصد حق شیفت هم نیز پرداخت شود.
 • در صورتی که ساعت کاری کارگر کمتر از ساعت قانونی باشد، از حقوق آن ها کسر خواهد شد.

ساعاتی که جزء اضافه کاری به حساب نمی آیند

همانطور که می دانید ساعات کاری زمانی است که کارگر وقت و نیروی خود را صرف کار برای کارفرما کند. با توجه به این موضوع ساعات صرف نهار و استراحت ساعت کار به محسوب نمی شود. نکته: بدیهی است اگر زمان استراحت و ناهار کارگری جزء ساعات کاری باشد، این مورد شامل حال کارگر می شود.

در نتیجه:

دریافت اضافه کاری دارای قوانین و مقرراتی می باشد که کارفرما برای پرداخت آن موظف به رعایت آن است. اگر کارگری بیش از ساعت موظفی خود به کاری بپردازد، با توجه به هر ساعتی که کار اضافی انجام داده ۴۰ درصد بیشتر از مزد معمولی دریافت خواهد کرد.

جدول اضافه کاری سال ۱۴۰۱

سال ماه روزهای ماه تعداد جمعه شمار تعطیل رسمی غیر از جمعه تعداد روز کاری ساعت کار موظفی
۱۴۰۱ فروردین ۳۱ ۴ ۵ ۲۲ ۱۶۱
۱۴۰۱ ادریبهشت ۳۱ ۵ ۴ ۲۲ ۱۶۱
۱۴۰۱ خرداد ۳۱ ۴ ۳ ۲۴ ۱۷۶
۱۴۰۱ تیر ۳۱ ۵ ۲ ۲۴ ۱۷۶
۱۴۰۱ مرداد ۳۱ ۴ ۲ ۲۵ ۱۸۳
۱۴۰۱ شهریور ۳۱ ۴ ۱ ۲۶ ۱۹۱
۱۴۰۱ مهر ۳۰ ۵ ۳ ۲۲ ۱۶۱
۱۴۰۱ آبان ۳۰ ۴ ۰ ۲۶ ۱۹۱
۱۴۰۱ آذر ۳۰ ۴ ۰ ۲۶ ۱۹۱
۱۴۰۱ دی ۳۰ ۵ ۱ ۲۴ ۱۷۶
۱۴۰۱ بهمن ۳۰ ۴ ۳ ۲۳ ۱۶۹
۱۴۰۱ اسفند ۲۹ ۴ ۲ ۲۳ ۱۶۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب