بازرسی تامین اجتماعی از دفاتر قانونی
5/5 - (1 امتیاز)

بازرسی تامین اجتماعی از شرکتها و دفاتر قانونی و کارگاه‌های دارای شرایط طبق ماده 47 قانون تامین اجتماعی یکی از تکالیف مهم سازمان است و همچنین از راهکارهای موثر برای اجرای قانون و بازستانی حقوق بیمه‌شدگان سازمان می‌باشد.

شرکت‌ها و افراد حقوقی موظف به پرداخت حق بیمه کارکنان می باشند. و همچنین موسسه حسابداری حسابرسی تامین اجتماعی مکلف است تا با بررسی دفاتر قانونی شرکت‌ها به صورت دوره‌ای یا در زمان دریافت مفاصا حساب و … از رعایت قانون توسط شرکت ها اطمینان پیدا کند.

بازرسی تامین اجتماعی

بدین صورت است که شخصی که بازرس بیمه است برای بررسی وضعیت کارکنان یک کارگاه به مکان محل فعالیت آن ها می رود و شرایط بیمه و حقوق کارکنان را بررسی می کند. چنانچه بازرس متوجه تخلف بشود که با قانون مطابقت ندارد در گزارش خود آن را ثبت می کند و کارفرما می بایست نسبت به آن تخلف پاسخگو باشد.

قوانین و مقررات بازرسی تامین اجتماعی از شرکت ها

مطابق ماده 47 قانون تامین اجتماعی، بازرسان در این سازمان همه ساله در چند نوبت گزارش تغییرات نیروی کار و کارگاه های اقتصادی را مورد بررسی قرار می دهند. در برخی از موارد کارفرما درخواست بازرسی بیمه از کارگاه خود را به منظور دریافت مفاصا حساب بیمه یا صدور گواهی کسب، ثبت می‌کند. به همین علت کارفرما وظیفه دارد اطلاعات هویتی و بیمه‌ای تمام کارکنان را در اختیار ماموران بازرسی قرار دهد. اگر چنین نشود جریمه به آن ها تعلق خواهد گرفت.

از اهداف بازرسی از کارگاه ها، شناسایی بیمه شدگان مشمولان قانون تامین اجتماعی و همچنین استفاده از مزایا قانون تامین اجتماعی است. به طور کلی حسابرسی بازرسی تامین اجتماعی اطمینان از اجرای قانون تامین اجتماعی بابت حق الزحمه ها و اطمینان از رعایت حقوق بیمه ای کارکنان توسط کارفرمایان است.

در کنار این مقاله توصیه می‌شود مقاله تحریر دفاتر قانونی را مطالع کنید.

دلایل بازرسی تامین اجتماعی

اعتراض کارفرمایان به بازرسی های تامین اجتماعی

کارفرمایان و بیمه شدگان برای ثبت اعتراض می توانند در پورتال بازرسی الکترونیک تامین اجتماعی اقدام نمایند.
بدین صورت که می توانند به پورتال مربوطه مراجعه کنند و گزارش بازرسی که از کارگاه تهیه شده را مشاهده کنند. در همان قسمت هم می توانند اعتراض خود را ثبت کنند. همچنین می توان نتایج اعتراض های قبلی خود را در همن سامانه مشاهده کرد. اگر که کارکنان یک کارگاه که در آن محل مشغول به کارند ولی کارفرما حق بیمه آن ها پرداخت نکرده باشد، می توانند درخواست اعتراض خود را در پورتال سازمان تامین اجتماعی ثبت کنند.

درخواست بازرسی مجدد

کارفرما می تواند در خواست بازرسی مجدد کارگاه ها را از سازمان تامین اجتماعی درخواست کند. می تواند به علت اعتراض کارگران یا کارفرمایان باشد و یا اینکه بازرس زمانی که مراجعه کرده نتوانسته به محل فعالیت ورود کند. در تمام این شرایط کارفرما درخواست بازرسیی مجدد را درپورتال مربوطه ثبت می نماید.

نکاتی که هنگام بازرسی بیمه تامین اجتماعی برای کارفرما وجود دارد

اولین بازرسی از کارگاه

در شرکت‌هایی که تازه تاسیس شده اند، از مراحل اولیه در گرفتن کد کارگاه بازرسی اولیه بیمه است. از مهم ترین فاکتورهایی است که برای یک کارفرما اولین گزارش بازرسی ارائه می شود. اولین لیست بیمه‌ای که کارفرما برای تامین اجتماعی ارسال می‌کند بایستی مطابق گزارش ارسالی بازرس بیمه باشد.

بازرس سازمان تامین اجتماعی برای اینکه تشخیص بدهد که آیا کارگاهی که فعالیت اقتصادی خود را شروع کرده واجد شرایط دریافت کد کارگاهی است یا نه به بررسی چندین مورد می پردازد. این موارد عبارتند از احراز هویت کارگاه و کنترل مدارک ارائه شده در زمان ثبت نام، و همچنین بررسی و صحت محل وقوع ملک و احراز هویت کارفرما.

در بازرسی اولیه، بازرس در گزارش خود می بایست به کارکنانی که در محل فعالیت خود حضور دارند اشاره کند و اطلاعات دقیق آن ها را بررسی کند. در این گزارش تاریخ شروع به کار، نوع فعالیت و دستمزد قانونی آنها دارای اهمیت ویژه‌ ای است. اگر یک کارفرما به لیستی که توسط بازرس در گزارش نوشته می‌شود دقت نکند امکان دارد نام بعضی از افراد در لیست بیمه‌ای که برای سازمان ارسال می‌کند نوشته شده نباشد.

همکاری با بازرس

همکاری کارفرما با بازرس در تکمیل گزارش بازرسی بسیار اهمیت دارد. کارفرما می بایست نهایت همکاری را با بازرس داشته باشد و کلیه اطلاعاتی را که بازرس درخواست می‌کند در اختیار او قرار دهد. ارائه صحیح این اطلاعات بر هر کارفرمایی ضروری است. در صورت عدم همکاری کارفرما با بازرس امکان دارد منجر به غیرفعال شدن کد کارگاهی او شود.

 اهمیت گزارش بازرس

این گزینه هم دارای اهمیت بسیاری است. گزارشی که از بازرسی یک کارگاه یا شرکت توسط بازرس تامین اجتماعی تهیه می‌شود. که این گزارش یک سند رسمی می باشد که برای ارائه به مراجع مختلف رسیدگی از اعتبار بالایی برخوردار می باشد.

آمادگی در برابر بازرسی

بازرسی بیمه تامین اجتماعی به چند نحو انجام می‌شود که کارفرما بایستی به این موضوع توجه کامل داشته باشد. اول اینکه بازرسی ممکن است بدون هماهنگی باشد. بدین ترتیب که بازرس به صورت ناگهانی به محل کارگاه مراجعه می‌کند. دوم اینکه ممکن است بازرسی تامین اجتماعی از نوع کشفی باشد. بدین صورت که بازرسان به شرکت یا کارگاه‌های مختلف به صورت ناگهانی مراجعه می‌کنند و از کارفرما درخواست ارائه کد کارگاهی می‌کنند.

اگر که کارفرما برای تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد کارگاهی خود اقدام نکند، بازرس لیستی از افراد شاغل در آن محل تهیه می کند و کارفرما را ملتزم به ارائه مدارک برای تشکیل پرونده می‌کند. در صورت عدم سرپیچی جرایمی شامل آن ها می شود. بازرسی دیگری که از کارگاه‌ها صورت می‌گیرد از نوع تحقیقی است. بدین ترتیب که ممکن است بعضی کارکنان از کارفرما شکایت کرده باشند یا اینکه خود کارفرما درخواست بازرسی مجدد را داده باشد.

اولویت بازرسی بیمه تامین اجتماعی

دلایل بازرسی تامین اجتماعی از کارگاه های اقتصادی چیست؟

  • بازرسی اولیه از کارگاه اقتصادی برای تایید شرایط کارگاه برای تشکیل پرونده بیمه و دریافت کد کارگاهی صورت می گیرد. در این بازرسی درخواست بازرسی بیمه از سوی کارفرما مطرح می‌شود که بازه زمانی بازرسی کاملا، از پیش تعیین شده است.
  • سازمان تامین اجتماعی به منظور اطلاع از وضعیت کارگاه و  همچنین رعایت حقوق قانونی کارگران اقدام به بازرسی از کارگاه می کند. این نوع از بازرسی بدون هماهنگی انجام می شود.
  • بازرسی به درخواست کارفرما به منظور دریافت مجوزهای قانونی انجام می‌شود.

اولویت بازرسی بیمه تامین اجتماعی از شرکتها

طبق بخشنامه 11/3 حسابرسی بیمه تامین اجتماعی، بازرسی از کارگاه‌ها به ترتیب زیر می باشد:

  • قرارهای صادره از هیات‌ تشخیص مطالبات
  • موارد ارجاعی از مدیر عامل سازمان معاونت فنی، درآمد و اداره کل درآمد حق بیمه
  • کارگاه‌های حائز شرایط صدور مفاصا حساب قرارداد بر اساس بازرسی
  • شرکت‌ها و موسسات در حال تصفیه

پیشنهاد حسابا برای مطالعه بیشتر: بیمه بیکاری

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
اطلاع رسانی
حسابداری موسسات و انجمن‌های خیریه 

حسابداری موسسات و انجمن‌های خیریه   مقدمه   حسابداری موسسات و انجمن‌های خیریه‌ یکی از الزاماتی است که سازمان امور مالیاتی کشور در سال‌های اخیر به آن توجه ویژه‌ای داشته است. به علت وجود شک و تردیدهایی در خصوص گردش وجوه نقد و سایر در خیریه‌ها و موسسات کمکهای مردمی حسابداری آنها نیز حائز اهمیت است. الزامات حسابداری موسسات و انجمن‌های خیریه   ثبت اسناد حسابداری ارسال گزارشات فصلی خرید و فروش ارسال اظهارنامه ارزش افزوده  ارسال اظهارنامه مالیات بر عملکرد تحریر دفاتر قانونی (دفاتر روزنامه‌ و کل) دفاع مالیاتی   ثبت اسناد حسابداری   همانند کسب ‌و کارهای دیگر حسابداری موسسات و انجمن‌های خیریه‌ نیز بایستی طبق مقررات ق م م به نسبت ثبت اسناد حسابداری […]

اطلاع رسانی
حقوق و مزایای سال 1402 کارگران

حقوق و مزایای سال 1402 تفسیر بخشنامه مزد سال 1402 این متن درباره بخشنامه شماره ۲۹۶۱۳۷ مورخ 1401/12/29 مربوط به حقوق و مزایا (مزد) سال ۱۴۰۲ است که توسط شورای عالی کار تصویب شده است. بخشنامه حاوی حداقل دستمزد سال ۱۴۰۲ و دستورالعمل‌های تبعی آن می‌باشد. شورای عالی کار با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و […]

اطلاع رسانی
جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی (ماده 22 قانون پایانه های فروشگاهی)

جرایم مالیاتی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی (ماده 22 قانون پایانه‌های فروشگاهی) بر اساس ماده ۲۲ قانون پایانه ‌های فروشگاهی و سامانه مودیان ابلاغ شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور عدم رعایت قانون و تخلفات حسب مورد، جرائم متعلقه به شرح زیر محاسبه خواهد شد: 1- عدم صدور صورتحساب الکترونیکی از طریق سامانه مودیان عدم […]

اطلاع رسانی
نحوه ثبت اعتراض مالیاتی به صورت الکترونیکی

مؤدیان محترم مالیاتی می‌توانند ظرف مهلت‌های مقرر قانونی (30 روز از زمان ابلاغ اوراق مالیاتی)، اعتراض خود را به صورت الکترونیکی از طریق پنجره واحد خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی my.tax.gov.ir   از منوی "داشبورد مالیاتی" بخش "درخواست‌ها" و گزینه "ثبت اعتراضات و شکایات"، ارسال نمایند.

اطلاع رسانی
پیچیدگی های حسابداری

پیچیدگی های حسابداری در شرایط کنونی جامعه و با در نظر گرفتن رشد و توسعه کسب و کارهای نوین، توسعه تکنولوژیهای جدید در جهت گسترش فضای کسب و کارها و رشد روز افزون پول موضوع حسابداری اهمیت بیشتری نسبت به سالیان قبل پیدا کرده است.

اطلاع رسانی
تفاوت خرده فروش و عمده فروش از دیدگاه مالیاتی

تفاوت فعالیتهای خرده فروشی و  فعالیتهای عمده فروش از دیدگاه مالیاتی بر اساس دیدگاه مالیاتی کشور از آنجایی که هر کسب و کاری جهت برقراری عدالت اجتماعی بایستی نسبت به پرداخت بخشی از عایدی و سود حاصله فعالیت اقتصادی خود تحت سرفصل مالیات اقدام نماید برای همین شناخت فعالیت های خرده فروشی و عمده فروشی […]

اطلاع رسانی
فرهنگ سازی مالیاتی

همانطور که می دانید در سالهای اخیر درآمد دولت از محل مالیات افزایش قابل توجهی داشته است. از همین رو مسئله فزهنگ سازی مالیاتی موضوعی ست که بیش از پیش قابل توجه دولت قرار گرفته است. فرهنگ سازی مالیاتی به عنوان بستری جهت تحقق اهداف نظام اقتصادی و مالی کشور در نظر گرفته می شود. […]

اطلاع رسانی
کدینگ حسابداری چیست

کدینگ حسابداری در واقع نوعی دسته بندی حساب در حسابداری است. حساب هایی که بسته به نوع و حجم عملیات مالی در چندی سطح تعریف میشوند. هر مجموعه از عملیات هم دارای کد است که حسابداران با استفاده از این کدها ثبا عملیات حسابداری را به طور کاملاً صحیح و دقیق انجام می‌دهند. کدینگ در […]

اطلاع رسانی
چگونه با پول کم سرمایه گذاری کنیم ؟

میخوای بدونی میتونی با پول کم سرمایه گذاری کنی؟ من اینجام که بهت میگم برای سرمایه گذاری نیاز نیست پولدار باشی! حتی با مقدار پول کم می‌تونی برای آیندت سرمایه گذاری داشته باشی. میخوای بدونی چجوری؟ پس در ادامه با من همراه باش تا بهت بگم چجوری سرمایه گذاری کنی فقط با اندک پولی که […]

اطلاع رسانی
چگونه استعلام کد اقتصادی بگیریم

چگونه استعلام کد اقتصادی بگیریم؟ در این مقاله قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم و به سوال شما پاسخ کامل دهیم. پس با موسسه حسابداری حسابا همراه باشید. در صورت هر گونه سوال می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید و یا سوالات خود را در قسمت کامنت قرار دهید، کارشناسان ما در اسرع وقت […]

اطلاع رسانی
تنظیم اظهارنامه مالیاتی

تنظیم اظهارنامه مالیاتی برای شرکتها و اشخاص از جمله موارد مهمی هستند که باید انجام دهند. در صورتی که این افراد برای فرار از پرداخت مالیات از تنظیم آن سر باز بزنند، ممیزین اداره امور مالیاتی مبلغی را به عنوان مالیات برای شرکتها و … تعیین می‌کند که ممکن است از آن رقم بیشتر از […]

اطلاع رسانی
صندوق فروشگاهی چیست

صندوق فروشگاهی چیست؟ نرم افزارهای حسابداری برای آنها وجود دارد؟ مزایای پوز فورشگاهی چیست؟ اگر می‌خواهید تمامی سوالات خود را در رباطه با دستگاه صندوق فروش برطرف کنید، این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید. صندوق فروش دستگاهی الکترونیکی است که برای محاسبه و ثبت خرید و فروش معاملات استفاده می‌شود و قابلیت ارائه […]

اطلاع رسانی
مالیات بر ارزش افزوده رستوران (فراخوان ثبت نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در رستوران ها و کافی شاپ ها)

مالیات ارزش افزوده رستوران ها از جمله مواردی است که برای پرداخت آن باید با مفهوم مالیات بر ارزش افزوده آشنا باشید. پس در ابتدا توصیه می‌کنیم مقاله مالیات بر ارزش افزوده را مطالعه کنید. فراخوان ثبت نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده  از ابتدای تیر ماه سال 1402 به موجب ماده (۱۳) […]

اطلاع رسانی
قوانین مالیات ارز دیجیتال ایران

مالیات ارز دیجیتال یکی از انواع مالیات است. این نوع مالیات به فروش ارز دیجیتالی و معامله‌هایی که با ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی انجام می‌شود تعلق خواهد گرفت. بنابراین صورت سود و زیان به دست آمده این نوع معاملات، براساس میزان مالیات ارز دیجیتال محاسبه می‌شود. یکی از قوانین آن می‌توان به مشمول مالیات به […]

اطلاع رسانی
مالیات فروشگاه های اینترنتی

مالیات فروشگاه های اینترنتی مانند تمامی فروشگاه های واقعی قابل محاسبه است و تمام مالکان مشاغل اینترنتی این مالیات را بایستی پرداخت کنند. پرداخت مالیات به کدام یک از مدل های خرید و فروش الکترونیکی اشاره دارد؟ اگر به دنبال جواب این سوال هستید، مقاله را به طور کامل مطالعه کنید. قوانین مالیاتی فروشگاه های […]

اطلاع رسانی
حسابداری فروشگاهی چیست

تمامی فروشگاه‌هایی که یک نفر مدیریت آن را بر عهده می‌گیرد، موظف‌اند حساب و کتاب فروشگاه و مغازه را انجام دهد. میزان سود و زیان، موجودی کالا و انبار، ثبت خرید و فروش و … از مهمترین عوامل مدیریت یک فروشگاه به شمار می‌رود. پس در حسابداری فروشگاهی کلیه خرید و فروش‌های صورت گرفته در […]

فرم ارسال نظرات کاربر