تشکیل پرونده مالیاتی

تشکیل پرونده مالیاتی

تشکیل پرونده مالیاتی از اصلی ترین کارهایی می باشد که پس از تاسیس یک شرکت برای آن باید اقدام کرد. با توجه به اهمیت تشکیل این نوع پرونده برای تاسیس یک شرکت، موسسه حسابداری و مالی حسابا با ارائه و خدمات مالیاتی ایجاد پرونده در این زمینه یاری رسان شما است.

بعد از ثبت شرکت چه باید کرد؟

پس از ثبت کامل شرکت و آماده سازی اسناد مدارک شرکت باید برخی از کارهای زیر را انجام دهید:

 • تشکیل پرونده مالیاتی
 • دریافت کد اقتصادی
 • تشکیل پرونده ارزش افزوده
 • پلمپ دفاتر قانونی

درباره پلمپ دفاتر قانونی ۱۴۰۱ بیشتر بدانید.

تشکیل پرونده مالیاتی ۱۴۰۱

هر شرکتی پس از تاسیس و راه اندازی باید نسبت به معین کردن حوزه مالیاتی خود، پرونده مالیاتی تشکیل بدهد. برای ایجاد پرونده بایستی حداقل ۲ ماه پس از انجام نهایی تاسیس شرکت حسابداری و دیگر شرکتها انجام شود تا این شرکتها در اداره دارایی شناخته شوند و مالیات عملکرد و سرمایه خودشان را پرداخت کنند. تشکیل پرونده در واقع به اداره دارایی اعلام می‌کند که شرکتی تازه تایس شده و اقدامات اصلی بعد از ثبت شرکت اجرا خواهد شد.

بنابراین کلیه شرکت ها و اشخاص حقوقی وظیفه دارند بعد از تاسیس شرکت به اداره امور مالیاتی برای تشکیل پرونده مالیاتی مراجعه کنند. و همچنین مالیات دو در هزار سرمایه شرکت را پرداخت نمایند. مطابق مقررات و قوانین شرکت تا ۲ ماه پس از تاسیس، موظف به تشکیل پرونده دارایی و پرداخت مالیات حق تمبر مالیات سرمایه می باشد.

در نتیجه ایجاد پرونده به این معنی می باشد که شرکت به سازمان امور مالیاتی اعلام می کند که شرکتی تاسیس شده است و باید مالیاتی را پرداخت نماید. چنانچه این پرونده تشکیل نشود، جریمه مالیاتی دو برابر مبلغ اولیه شامل آن ها خواهد شد. یعنی در صورتی که پرونده مالیاتی تشکیل نشود، پرداخت مالیات حق التمبر دارایی ظرف دو ماه به جای ۲ در هزار ، معادل ۶ در هزار سرمایه باید پرداخت کند که این جریمه محسوب می شود.

 مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده مالیاتی

مدارک موردنیاز جهت تشکیل پرونده مالیاتی

 • کپی کارت بازرگانی
 • فیش آب، برق، گاز و تلفن جایگاه فعالیت شرکت و کسب و کار
 • رونوشت جواز کسب
 • کپی شناسنامه
 • تصویر پشت و روی کارت ملی
 • رونوشت گواهی و یا وکالت نامه نماینده قانونی
 • تصویر استشهاد ثبت نام امور مالیاتی
 • اصل و کپی تمام مدارک شرکت (اظهارنامه، شرکتنامه، تقاضانامه، اساسنامه، مهر شرکت و روزنامه رسمی)
 • فیش واریزی دو در هزار سرمایه شرکت ابتدایی
 • اجاره نامه دفتر شرکت
 • سند مالکیت شرکت

نکات مهم تشکیل پرونده مالیاتی

 • اجاره نامه بایستی در دفاتر املاک تنظیم و به ثبت رسیده باشد. همچنین دارای کد رهگیری اینترنتی و هولوگرام سریال دار باشد. ناگفته نماند که اجراه نامه در دفاتر اسناد رسمی هم قابل تنظیم است.
 • کارت ویزیت املاکی در ضمیمه قرارداد اجاره قرار داشته باشد.
 • اگر که محل قانونی شرکت، محل سکونت مدیرعامل باشد و شرکت به صورت خانوادگی تاسیس گردیده باشد، اجاره نامه به نام شرکت باید تنظیم شود.

مهلت تشکیل پرونده مالیاتی

مهلت تشکیل پرونده مالیاتی

تشکیل پرونده مالیاتی پس از ثبت شرکت ضروری است. چرا که بدون تشکیل پرونده نمی‌توان کد اقتصادی دریافت کرد. بنابراین بدون داشتن کد اقتصادی امکان انجام فعالیت اقتصادی هم وجود ندارد. اگر که بخواهید در پایان سال مالی، مالیاتی را بپردازید، نمی‌توانید بدون داشتن پرونده مالیاتی آن را پرداخت کنید.  پس باید بعد از شروع فعالیت شرکت، با ایجاد پرونده خودتان را به اداره امور مالیاتی معرفی نمایید. همانطور که در ابتدا گفتیم در صورت متوجه شدن اداره امور مالیاتی از حضور شما، جریمه ای معادل ۶ در هزار سرمایه ای که برای شرکتتان ثبت کرده اید، شامل حالتان خواهد شد.

بیشتر مطالعه کنید: چگونه کد اقتصادی بگیریم

جریمه عدم تشکیل پرونده مالیاتی

اگر که به مدت زمان ۲ ماه مقرر، مالیاتی پرداخت نشود، جریمه ای معادل ۳ برابر مبلغ تعیین شده برای آنها در نظر گرفته می‌شود. شرکتهایی که سرمایه بسیاری را برای تشکیل شرکت تعیین کرده باشند، در صورت عدم تشکیل پرونده مالیاتی جرایم بسیار زیادی را باید بپردازند. مالیاتی که پس از ایجاد پرونده باید شرکتها پرداخت کنند، برابر نیم هزارم سرمایه اولیه شرکت است. در صورتی که بعد از ۲ ماه پرونده تشکیل نشود، شرکت مشمول جریمه ای برابر با ۱/۵ هزارم سرمایه شرکت می‌شود. پس بهتر است بلافاصله بعد از ثبت شرکت، به نزدیکترین اداره امور مالیاتی ثبت شرکت خود مراجعه کنید و با مشخص کردن حوزه مالیاتی خود، نسبت به ایجاد پرونده دارایی اقدام کنید.

با توجه به موارد زیر درآمد مشمول جریمه عدم تشکیل پرونده مشخص می‌شود:

زمانی که طبق مدارک موجود، امکان تعیین درآمد واقعی وجود داشته باشد، اداره مالیات درآمد مشمول مالیات را طبق رسیدگی به دفاتر تعیین خواهد کرد. چنانچه درآمد ناشی از فعالیت‌های محکوم مالیات این نوع درآمد از طریق مالیات علی الراس معین شده باشد به مبلغ مربوط به باقیمانده درآمد اضافه می‌شود.

مراحل تشکیل پرونده مالیاتی

مراحل تشکیل پرونده مالیاتی

در ابتدا باید از ثبت شرکت و اخذ پروانه کسب برای تشکیل پرونده مالیاتی اقدام نمود. اشخاص حقیقی هم بایستی برای تشکیل پرونده اقدام کنند و مراحل لازم را برای دریافت کد اقتصادی و تشکیل پرونده اشخاص حقیقی طی کنند. اگر که آدرس محل دفتر شرکت غیر واقعی معرفی شود، نمی‌توانید پرونده خود را ایجاد کنید. برای بررسی اینکه آدرس اعلام شده درست است، واحدها مالیاتی به صورت حضوری به بازدید شرکت می‌آیند.

برای ایجاد پرونده به مدارک و اجاره نامه مربوط به مالکیت به نام شرکت نیازمند هستید. اگر شرکتی تازه تاسیس شده باشد یا فعالیتی در شرکت وجود نداشته باشد، می‌بایست عدم فعالیت اعلام گردد که برای این کار باید پرونده را در اداره مالیات ایجاد کنید. اگر که مدت زمان تاسیس شرکت و تشکیل پرونده مالیاتی وقفه ای به مدت ۱ سال داشته باشد، باید توضیحاتی را در رابطه با عدم تشکیل پرونده ارائه دهید.

مهم: چنانچه آدرس محل دفتر شرکت به صورت غیر واقعی معرفی شده باشد، شما نمی توانید پرونده را تشکیل دهید. برای ایجاد پرونده به اجاره نامه و اسناد و مدارک مالک با نام شرکت نیازمند هستید. برای اینکه از صحت آدرس مطمئن شوند، واحدهای مالیاتی بازدید حضوری را انتخاب می کنند.

اگر که یک شرکت به تازگی تاسیس شده یا هیچ فعالیتی نداشته باشد، بایستی عدم فعالیت را بازگو کنند. ایجاد پرونده در اداره مالیاتی در چنین شرایطی ضروری است. نکته آخر اینکه اگر مدت زمان بین تاسیس شرکت و ایجاد پرونده مالیاتی بیشتر از یک سال باشد، شرکت باید توضیحاتی را در خصوص عدم ایجاد پرونده ارائه کند. شرکت هایی که پرونده مالیاتی نداشته باشند نمی توانند کد اقتصادی دریافت کنند. به وجود آمدن پرونده های مالی برای تعیین اندازه مالیات پرداختی واجب است. شرکتی که پرونده های مالیاتی نداشته باشد؛ در آخر سال مالی نمی توانند اظهارنامه مالیاتی فعالیت شرکت را به سازمان مالیات تحویل دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب