دریافت کد اقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی
5/5 - (1 امتیاز)

دریافت کد اقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی از اصلی ترین کارهایی می باشد که پس از تاسیس یک شرکت برای آن باید اقدام کرد. با توجه به اهمیت تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی برای تاسیس یک شرکت، موسسه حسابداری حسابا با ارائه و انجام امور مالیاتی تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی در این زمینه یاری رسان شما است.

تشکیل پرونده مالیاتی:

کلیه شرکت ها و اشخاص حقوقی وظیفه دارند بعد از تاسیس شرکت به اداره امور مالیاتی برای تشکیل پرونده مالیاتی مراجعه کنند. و همچنین مالیات دو در هزار سرمایه شرکت را پرداخت نمایند. مطابق مقررات و قوانین شرکت تا 2 ماه پس از تاسیس، موظف به تشکیل پرونده دارایی و پرداخت مالیات حق التمبر مالیات سرمایه می باشد.

در نتیجه تشکیل پرونده مالیاتی به این معنی می باشد که شرکت به سازمان امور مالیاتی اعلام می کند که شرکتی تاسیس شده است و باید مالیاتی را پرداخت نماید. چنانچه این پرونده تشکیل نشود، جریمه مالیاتی دو برابر مبلغ اولیه شامل آن ها خواهد شد. یعنی در صورتی که پرونده مالیاتی تشکیل نشود، پرداخت حق التمبر دارایی ظرف دو ماه به جای 2 در هزار ، معادل 6 در هزار سرمایه باید پرداخت کند که این جریمه محسوب می شود.

نکات مهم درباره تشکیل پرونده مالیاتی:

اگر آدرس محل دفتر شرکت به صورت غیر واقعی معرفی شده باشد، شما نمی توانید پرونده را تشکیل دهید. برای ایجاد پرونده به اجاره نامه و اسناد و مدارک مالک با نام شرکت نیازمند هستید. برای اینکه از صحت آدرس مطمئن شوند، واحدهای مالیاتی بازدید حضوری را انتخاب می کنند. اگر که یک شرکت به تازگی تاسیس شده یا هیچ فعالیتی نداشته باشد، بایستی عدم فعالیت را بازگو کنند. ایجاد پرونده در اداره مالیاتی در چنین شرایطی ضروری است.

نکته آخر اینکه اگر مدت زمان بین تاسیس شرکت و ایجاد پرونده مالیاتی بیشتر از یک سال باشد، شرکت باید توضیحاتی را در خصوص عدم ایجاد پرونده ارائه کند. شرکت هایی که پرونده مالیاتی نداشته باشند نمی توانند کد اقتصادی دریافت کنند. به وجود آمدن پرونده های مالی برای تعیین اندازه مالیات پرداختی واجب است. شرکتی که پرونده های مالیاتی نداشته باشد؛ در آخر سال مالی نمی توانند اظهارنامه مالیاتی فعالیت شرکت را به سازمان مالیات تحویل دهد.

نکات مهم:

 • اجاره نامه بایستی در دفاتر املاک تنظیم و به ثبت رسیده باشد. همچنین دارای کد رهگیری اینترنتی و هولوگرام سریال دار باشد. ناگفته نماند که اجراه نامه در دفاتر اسناد رسمی هم قابل تنظیم است.
 • کارت ویزیت املاکی در ضمیمه قرارداد اجاره قرار داشته باشد.
 • اگر که محل قانونی شرکت، محل سکونت مدیرعامل باشد و شرکت به صورت خانوادگی تاسیس گردیده باشد، اجاره نامه به نام شرکت باید تنظیم شود.

مدارک تشکیل پرونده مالیاتی

مدارک موردنیاز جهت تشکیل پرونده مالیاتی:

 • کپی کارت بازرگانی
 • فیش آب، برق، گاز و تلفن جایگاه فعالیت شرکت و کسب و کار
 • رونوشت جواز کسب
 • کپی شناسنامه
 • تصویر پشت و روی کارت ملی
 • رونوشت گواهی و یا وکالت نامه نماینده قانونی
 • تصویر استشهاد ثبت نام سازمان امور مالیاتی
 • اصل و کپی تمام مدارک شرکت (اظهارنامه، شرکتنامه، تقاضانامه، اساسنامه، مهر شرکت و روزنامه رسمی)
 • فیش واریزی دو در هزار سرمایه شرکت ابتدایی
 • اجاره نامه دفتر شرکت
 • سند مالکیت شرکت

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی کدی 12 رقمی، انحصاری و فردی است و نشان می دهد که شرکت شما در اداره مالیات حوزه خود پرونده مالی را دارد. این کد توسط سازمان امور مالیاتی و بعد از طی انجام مراحل به فعالان اقتصادی تعلق می گیرد. به عبارتی شماره شناسایی این اشخاص در سازمان امور مالیاتی می باشد.

در واقع یک کد اجباری محسوب می شود که باید برای امور مهم تجاری مانند گرفتن کارت بازرگانی، صدور کردن فاکتور و … وجود داشته باشد. در ادامه برخی از کاربرد های آن را شرح می دهیم. اگر ما قصد فروش‌ و خرید کالاهای خاص یا خدمتی خاص را داریم، اگر قصد صادرات را داریم، یا حتی برای کار های خود نیازی به قرارداد بستن را داریم، باید یک‌ کد مالیاتی داشته باشیم که همان کد اقتصادی است.

کاربردهای کد اقتصادی:

 • دریافت کارت بازرگانی
 • شرکت در مزایده ها
 • صدور فاکتور
 • شرکت در مناقصه
 • افتتاح حساب بانکی
 • قرداد با شرکت های دولتی

مواردی که موجب تخلف کد اقتصادی به شمار می رود؟

 • عدم درج کد اقتصادی طرفین معامله در فاکتور فروش
 • جعل و همچنین تبانی مربوط با کد اقتصادی
 • استفاده کد اشخاص سایرین توسط اشخاص حقوقی و حقیقی
 • دریافت هرگونه وجه اضافه بر ارزش کالا به منظور درج کد اقتصادی فروشندگان
 • عدم درج کد اقتصادی خریدارارن

بیشتر بخوانید: دفاع در زمان رسیدگی به تراکنش های بانکی

جرایم تخلفات کد اقتصادی؟

 • اولین بار جریمه‌ای معادل ۲ برابر مبلغ مورد معامله
 • دومین بار تعطیلی محل کسب و یا توقف فعالیت حسب مورد به مدت زمان سه ماه
 • سومین بار حبس تعزیری از ۳ ماه تا ۶ ماه برای متخلفین و در مورد اشخاص حقوقی برای مدیر یا مدیرکل

افراد معاف از اخذ کد اقتصادی:

 • مساجد و تکایا
 • اشخاص حقیقی که به فعالیت پیمانکاری مشغول هستند اما به شرطی مبلغ دریافتی کل پیمان های آن ها در یک‌ سال کمتر از ۵ میلیون تومان باشد
 • اشخاص حقیقی که فعالیت هنری نظیر فیلم‌سازی، خطاطی، نقاشی، ترجمه‌ی کتاب، گرافیک، ویراستاری، طراحی، نویسندگی دارند

اخذ کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی برای چه اشخاصی واجب و ضروری است؟

گرفتن کد اقتصادی برای همه شرکت هایی که در اقلیم های تولید، سوار کردن و پخش کالا (هر نوع کالا) و یا شرکت های فعال در اقلیم کارهای خدماتی، برای همه ی اشخاص حقیقی در گروه های تولید، سوار کردن و پخش کالا با در گروه کارهای خدماتی و دارای مجهز کسب و کار از منبع های مربوط به آن هستند و یا دارای مکانی برای فعالیت های تجارتی خود هستند .

در توضیح های فوق به 2 مورد مهم بر خورد کردیم که نیاز به تعریف دارند :
 1. جواز کسب و کار
 2. مکان  کار یا فعالیت

مهم ترین مواردی که در دریافت کردن کد مالیاتی لازم است شامل :

 1. پیوند هر گونه قرار داد
 2. دریافت گرید برای شرکت
 3. افتتاح کردن حساب های بانکی برای شرکت
 4. شرکت در مزایده ها و مناقصه ها
 5. پرداخت هرگونه مالیات برای شرکت و ظاهر کردن زیان و سود برای شرکت

ما برای هر نوع قراردادی به کد اقتصادی نیاز خواهیم داشت و بدون این کد ردیف‌ کردن قرارداد امکان پذیر نخواهد بود. حتی برای شرکت در مناقصات و مزایدات هم به این کد نیاز است. نیاز به گفتن است که در هنگام شرکت در یک مزایده اگر روی یک پاکت انتخاب شده کد اقتصادی نوشته نشده باشد، از همان ابتدا پاکت پیشنهادی باز نمی شود. یعنی هیچ شانسی برای رقابت بین شرکت های رقیب هم نخواهیم داشت. در صورتی که این کد  نداشته باشید توانا به کامل کردن اظهارنامه های مالیاتی هم نخواهید بود .

بیشتر شرکت ها برای آنکه شغل یا کسب و ‌کار خودشان را بهبود ببخشند، به دنبال گرفتن پایه هستند. یکی از مدرک های نیاز ما برای طبقه بندی شرکت ها همین کد است . یعنی باید کد اقتصادی دریافت کرده باشید و بعد از آن نسبت به گرفتن گرید شرکت پیش قدم شوید. معمولاً با خواندن این مطالب فکر می کنیم که این موضوع ها به سود شما است و دیگر نیازی به پرداخت کردن مالیات ندارید! اما باید بگوییم که این مطالب عیب های زیادی برای افراد به دنبال دارد و اصلی ترین مشکل این است که جرایم مالیاتی را در پی دارد.

مراحل دریافت کد اقتصادی

مراحل دریافت کد اقتصادی جدید به شرح زیر است:

*این کد با کد ۱۲ رقمی که توسط اداره امور مالیاتی ارائه می شود، فرق دارد.

 1. مراجعه به سامانه سازمان امور مالیاتی
 2. گزینه ‘ثبت نام الکترونیکی شماره اقتصادی’ را انتخاب کنید و از منوی سمت راست بر روی ‘ورود به سامانه’ کلیک کنید
 3. انتخاب گزینه ‘سامانه پیش ثبت نام کد اقتصادی’
 4. وارد نمودن اطلاعات اولیه درخواست شده در سایت و در نهایت ذخیره
 5. بعد از انجام مراحل مذکور در فوق در صورتی که آدرس و تمامی اطلاعات خود را به صورت صحیح اعلام کرده باشید پس از گذشت چند روز پاکت مربوط به نام کاربری و رمز ورود توسط سازمان امور مالیاتی به شما ارسال خواهد شد
 6. پس از دریافت پاکت می بایست دوباره مراحل ۱ و ۲ را تکرار کنید و پس از آن مرحله ۷ را انجام بدهید
 7. پس از انجام مرحله ۱ و ۲  در صفحه باز شده روی متن ‘سامانه ثبت نام شماره اقتصادی’ کلیک بفرمایید و اطلاعات خواسته شده را طبق اسناد قانونی ثبت کنید
 8. در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، کد اقتصادی ثبت خواهد شد

برای اطلاع از وضعیت و پیگیری ثبت نام شماره اقتصادی خود می توانید هر چند روز یک بار مراحل ۱ و ۲ را انجام دهید و با انتخاب گزینه ‘پیگیری سریع وضعیت ثبت نام کد اقتصادی’ و وارد نمودن نام کاربری و رمز ورود وضعیت دریافت کد اقتصادی خود را پیگیر نمایید.

نکته هایی در رابطه با به وجود آوردن پرونده های مالیاتی و گرفتن کد اقتصادی یا مالیاتی:

طبق قانون مالیاتی شرکت ها و یا موسسه ها بعد از تایید شدن در اداره های ثبت شرکت ها، وظیفه دارند که در طی 2 ماه نسبت به شکل دادن پرونده های مالیاتی و گرفتن کد اقتصادی شرکت یا موسسه خود عمل کنند. بر این پایه تمام شرکت ها و موسسه های ثبت شده مجبور به تشکیل دادن پرونده های مالیاتی و گرفتن کد اقتصادی هستند. همانگونه که در فوق اشاره شده است تا 2 ماه بعد از ثبت شرکت که شرکت ها وظیفه به تشکیل پرونده های مالیاتی و گرفتن کد مالیاتی باشند باید نسبت به پرداخت کردن مالیات نیم در هزار سرمایه ها عمل کرد. در غیر این صورت و پس از گذشت این مدت زمان جریمه آن را باید پرداخت کرد .

تمام این اشخاص حقوقی و حقیقی که مشغول به کارهای اقتصادی و تجاری هستند، وظیفه دارند نسبت به شکل دادن پرونده های مالی و دریافت این نوع کد عمل کنند، تنها بعضی‌ از افراد نسبت به شکل دادن پرونده های مالی و گرفتن کد اقتصادی یا مالیاتی بخشوده می باشند، که در زیر اشاره شده است.

اشخاص حقیقی و حقوقی که مسئول به شکل دادن پرونده های ثروت ها و گرفتن کد اقتصادی نیستند. شغل های اشخاص حقیقی به فعالیت در زمینه تحقیق و یا مشاوره های فنی مشغله دارند. از جمله عضوهای هیات های علمی دانشگاه ها و مرکز آموزش عالی. مشغله به کار در زمینه های هنری از‌ گروه خطاطی، فیلم سازی و فعالیت های مربوط ب آن، نویسندگی، طراحی، گرافیک، نقاشی، ویراستاری و ترجمه کتاب.

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
امور مالی و مالیاتی
آموزش ارسال لیست مالیات حقوق پرسنل

5/5 - (2 امتیاز) ارسال لیست مالیات حقوق پرسنل نوعی فهرستی است که دارای اطلاعات حقوقی و مالیات حقوق هر کدام از پرسنل شرکت می‌باشد. در صورتی که پرسنل شرکتها به طور ماهیانه دستمزدی بیشتر از حداقل حقوق قانون کار دریافت نمایند، وظیفه دارند نسبت به مبلغ حقوق دریافتی خود، مالیاتی را بپردازند. صاحبان بنگاه‌های […]

امور مالی و مالیاتی
خدمات مالیاتی

5/5 - (3 امتیاز) انجام امور مالیاتی 0 تا 100 توسط موسسه حسابداری و مالی حسابا با تیم با تجربه به افراد ارائه می شود. این شرکت خبره با 20 سال تجربه آشنایی کامل به امور مالی و مالیاتی به صورت تخصصی می تواند امور مربوط به واحد مالی را پوشش دهد. چرا انجام کارهای […]

امور مالی و مالیاتی
دفاع در زمان رسیدگی به تراکنش های بانکی

4.5/5 - (2 امتیاز) رسیدگی به تراکنش های بانکی و مالیات آن ها از جمله مهم ترین راه های گرفتن مالیات از سوی سازمان مالیاتی است. به همین دلیل امکان دارد برخی از مردم به آن توجه ای نداشته باشند یا اینکه از وجود آن بی اطلاع باشند. در این مقاله نحوه بررسی تراکنش های بانکی […]

امور مالی و مالیاتی
حضور در هیات حل اختلاف مالیاتی تهران

5/5 - (2 امتیاز) هیات حل اختلاف مالیاتی همانطور که از نام آن مشخص است، کار اصلی این هیات ها، رسیدگی به شکایات مودیان و حل اختلافات بین مودیان و همچنین سازمان امور مالیاتی می باشد. وقتی که سازمان امور مالیاتی برای پرداخت کننده حکمی مانند غیر قابل رسیدگی و یا رد دفاتر قانونی و دیگر […]

امور مالی و مالیاتی
تنظیم اظهارنامه مالیاتی

5/5 - (2 امتیاز) اظهارنامه مالیاتی در واقع یک نوع بیانیه از عملکرد و کارایی مالی اشخاص حقوقی و حقیق می باشد. موسسه خدمات مالی و حسابداری حسابا تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی را با سابقه 20 ساله ارائه می کند. انجام امور مالیاتی یعنی تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی توسط مجموعه حسابا قابل انجام […]

امور مالی و مالیاتی
مالیات بر درآمد کشاورزی در ایران

5/5 - (3 امتیاز) مالیات بر درآمد کشاورزی ازجمله فعالیت هایی است که دولت موظف است بررسی هایی را در تمام فعالیت های کشاورزی داشته باشد. بر اساس قانون مالیات های مستقیم، درآمد حاصل از تمامی فعالیت های کشاورزی و فعالیت های وابسته به آن از پرداخت مالیات معاف هستند. یعنی تمامی فعالیت ‌های مربوط به کشاورزی، […]

امور مالی و مالیاتی
مالیات بر ارث چیست؟ چرا باید پرداخت شود؟

5/5 - (3 امتیاز) مالیات بر ارث نوعی از مالیات ها است. در حقیقت مالیات از مهم ترین منابع درآمد دولت است که پیشرفت اقتصادی و فرهنگی جامعه را نشان می دهد. مشاوران مالیاتی در این مسیر می‌توانند شما را یاری دهند و شما را از هرگونه مشکل دور کنند. موسسه حسابداری و مالی حسابادر […]

امور مالی و مالیاتی
نحوه تشکیل پرونده مالیاتی شرکت ها و دریافت کد اقتصادی

5/5 - (1 امتیاز) دریافت کد اقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی از اصلی ترین کارهایی می باشد که پس از تاسیس یک شرکت برای آن باید اقدام کرد. با توجه به اهمیت تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی برای تاسیس یک شرکت، موسسه حسابداری حسابا با ارائه و انجام امور مالیاتی تشکیل پرونده مالیاتی […]

امور مالی و مالیاتی
مالیات بر ارزش افزوده + ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

5/5 - (4 امتیاز) مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1401 تا چه زمانی است؟ به چه صورت اظهارنامه خود را ارسال کنیم؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ می دهیم. پس برای اطلاعات بیشتر ادامه مقاله را بخوانید و به آسانی با جواب این سوالات رو […]

امور مالی و مالیاتی
جرایم مالیاتی و بخشودگی های مالی

5/5 - (1 امتیاز) مالیات یکی از مهم ترین قسمت های امور مالی در هر شرکتی می باشد. به همین علت اطلاع نداشتن از قوانین مربوطه می تواند جرایم بسیاری را به وجود آورد. در این مقاله به انواع جرایم مالیاتی و برخی از مواردی که صاحبان شرکت می بایست از آن ها مطلع باشد […]

امور مالی و مالیاتی
صدور برگ تشخیص مالیات

5/5 - (3 امتیاز) توضیح صوتی درباره برگ تشخیص مالیات بر درآمد شرکتها (اشخاص حقوقی): یکی از موضوعات مهم در شاخه مالیات، برگه مالیات است. با توجه به برگ تشخیص مالیات، مودی می بایست با آن به طور کامل آشنایی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات تنظیم و صدور برگ تشخیص مالیات […]

امور مالی و مالیاتی
اظهارنامه مالیات بر عملکرد

5/5 - (1 امتیاز) تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد، برای افرادی که دارای یک کسب و کاری هستند که از آن درآمد کسب می کنند، قطعاً امری مهم است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره مالیاتی آنلاین […]

امور مالی و مالیاتی
وکیل مالیاتی و وظایف آن

5/5 - (2 امتیاز) وکیل مالیاتی در واقع شخصی باتجربه و آگاه و متخصص در حوزه‌های حقوق و قوانین مالیاتی است. که به علت داشتن دانش و مهارت‌های لازم، علم و توانایی مفید و مهم برای هدایت و راهنمایی موکل خود را دارد. و همچنین وکیل مالیاتی به علت وظیفه و دانش و مسئولیتی که […]

امور مالی و مالیاتی
بستن حساب ها در پایان دوره مالی

5/5 - (2 امتیاز) بستن حساب ها در پایان دوره مالی و برای هر دوره مالی، چگونه صورت می‌گیرد؟ چه عواملی در بستن حساب ها دخیل می‌باشند؟ شما با خواندن این مقاله، می‌توانید با نحوه بستن حساب‌ها در پایان یک دوره مالی در موسسه خدمات مالی و حسابداری با آن آشنا شوید. منظور از بستن حساب […]

فرم ارسال نظرات کاربر