پلمپ دفاتر 1401
5/5 - (3 امتیاز)

پلمپ دفاتر قانونی 1401 پیش از نوشتن مطلب باید توسط اداره ثبت پلمپ شوند. این نوع دفاتر شامل دفتر کل، دفتر روزنامه، دفتر کیپه، دفتر دارایی می‌شود. پلمپ دفاتر بیشتر برای پیشگیری از وارد کردن اطلاعات اشتباه و غلط مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی و صاحبان کسب و کارها باید نسبت به ثبت و دریافت دفاتر قانونی پلمپ 1401 و سال 1402 که حاوی دو دفتر کل و روزنامه هستند، تا قبل از پایان سال جاری اقدام کنند. این کار در جلوگیری جرایم مالیاتی نقش بسیاری دارد. تنها دفتر کیپه نیاز به پلمپ و امضای اداره ثبت هم نیازی ندارد و اوراق آن بایستی دارای نمره ترتیبی باشد.

پیشنهاد می‌شود مقاله “تحریر دفاتر قانونی” را مطالعه کنید.

کاربرد دفاتر پلمپ

دریافت کارت بزرگانی: این کارت برای صادرات و واردات ضروری است و شرکتهای فعالی که در این حوزه هستند باید نسبت به دفاتر پلمپ اقدام کنند.
ارائه اظهارنامه مالیاتی: برای این امر باید دفاتر پلمپ شوند و چنانچه شرکتی از این امر سرپیچی کند، توسط دارایی جریمه می‌شود.

اشخاصی که مشمول پلمپ دفاتر 1401 هستند

 • مطابق ماده 6 قانون تجارت تاجران به جز کسبه خرد و جزء، دفاتری همچون دفتر کل، روزنامه، دارایی و کیپه را به موجب قانون داشته باشند.
 • کلیه موسسات و شرکتهایی که در اداره ثبت شده اند، باید دفاتر خود را پلمپ کنند.
 • اشخاص حقوقی که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده اند و اشخاص حقیقی که صاحب شغلی هستند، باید نسبت به پلمپ دفاتر اقدام کنند.
 • افرادی که فروش آنها 10 برابر درآمد آنها از سال 1392 به بعد بیشتر از 3 میلیارد تومان بوده، باید دفاتر خود را نیز پلمپ کنند.
 • اگر درآمد پزشکان و وکلا بیش از یک و نیم میلیارد تومان باشد مشمول این مورد هستند.
 • همچنین اتحادیه های صنفی هم بایستی نسبت به پلمپ دفاتر اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: تاسیس شرکت حسابداری

اشخاصی هم هستند که بدون توجه به میزان درآمدشان مشمول پلمپ دفاتر قانونی هستند:

 • صاحبان صرافی
 • صاحبان بیمارستان و کلینیک ها
 • صاحبان فروشگاه‌های زنجیره ای
 • صاحبان هتل سه ستاره و بیشتر
 • صاحبان کارخانه
 • صاحبان بهره داران معادن
 • صاحبان و دارنگدان کارت بازرگانی

اگر نمی‌دانید چگونه دفتر نویسی کنید، می‌توانید مقاله “چگونه دفاتر قانونی بنویسیم” را بخوانید.

مهلت پلمپ دفاتر 1401

مهلت پلمپ دفاتر 1401

تاجران و شرکتها که مشغول به فعالیت تجاری هستند باید با توجه به  سال دفاتر را پلمپ کنند. برای پلمپ دفاتر قانونی 1401 تا اسفند مهلت دارید! شایان ذکر است که اگر درخواست پلمپ را تا اواخر سال ارائه نکنید، دیگر امکان پلمپ دفاتر برای شما وجود نخواهد داشت و جرایمی شامل حالتان می‌شود.

پس بهتر است زودتر از موعد نسبت به پلمپ اقدام کنید تا شلوغی سامانه در پایان سال مالی مشکلی را برایتان به وجود نیاورد و با رد احتمالی دفاتر قانونی نیز رو به رو نشوید.

مهم: اگر که شرکتی در یک سال مالی فعالیت نداشته باشد، باز هم باید پلمپ دفاتر را در مهلت زمان معین انجام دهد.

چگونگی درخواست پلمپ دفاتر قانونی

هر سال در ماه اسفند می‌توانید درخواست دفاتر قانونی سال مالی بعدی را اعلام کنید. در همین حین بایستی برای دفاتر پلمپ نیز اقدام کنید و قبل از اتمام سال مالی به اداره ثبت درخواست دهید.

عدم پلمپ دفاتر قانونی

اگر پلمپ دفاتر قانونی انجام نشوند، شما مشمول جریمه می‌شوذی. چرا که برای دریافت کد اقتصادی بایستی برای پلمپ دفتر اقدام کنید و این برای اداره امور مالیات نشان دهنده شفافیت همه چیز است. جریمه عدم ارائه دفاتر می‌تواند هر سال تغییر یابد.

مطلب مکمل: نکات مهم در تحریر دفاتر قانونی

مراحل پلمپ دفاتر قانونی 1401

مراحل پلمپ دفاتر قانونی 1401

(انتخاب اینکه شخص حقوقی هستید یا خیر و سال مالی)

در اولین مرحله می‌بایست در سامانه ثبت شرکت ها درخواست پلمپ دفتر را ارسال کنید. پس باید مشخص کنید شخصی حقوقی هستید یا حقیقی.

(وارد کردن اطلاعات شخصیت حقوقی)

دومین قدم این است که باید اطلاعات شخصی همانند شماره شناسنامه، تابعیت، کد پستی، شماره تلفن را درون سامانه وارد کنید. (مراحل کار از طریق پیامک اطلاع داده می‌شود، پس باید اطلاعات صحیح خود را وارد کنید)

(اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه پلمپ)

در گام سوم بایستی شروع سال و ماه مالی خود را وارد کنید که این تاریخ طبق اساس‌نامه تنظیم می‌گردد. (تاریخ ثبت شخصیت و تاریخ درخواست پلمپ ملاکی برای شروع سالی مالی نخواهد بود. بلکه با وارد کردن سال مالی، سامانه پایان سال مالی را مشخص می‌کند) پس از آن اطلاعاتی همچون آدرس محل دریافت پلمپ را باید وارد کنید و سپس بعد از تایید طالاعات به کاربران شماره پیگیری تعلق خواهد گرفت.

(هیات مدیره شرکت یا موسسه)

در مرحله چهارم بایستی اطلاعات شخصی که اظهارنامه را تکمیل کرده را وارد کنید و سِمَت او را نیز از لیست مشخص کنید. اطلاعات یکی از افراد هیات مدیره را باید در سایت وارد کنید.

(وارد کردن سِمَت  هیات مدیره)

در این مرحله باید اطلاعات سایر اعضای هیات مدیره را وارد سایت کنید و همچنین سِمَت اشخاص و مدت ماموریت آنها و وضعیت حق امضای اعضای هیات مدیره به سراغ مرحله بعدی بروید.

(تحویل مدارک به اداره پست)

در گام ششم نیاز است که یک فرم با نام دفتر مورد تقاضای فرد را تکمیل کنید. در چنین فرمی نوع دفتر، تعداد برگ و جلد را باید وارد کنید. پس از آن وارد صفحه تایید صحت و درستی اطلاعات خواهید شد و با تایید اظهارنامه، پلمپ مدارک موردنیاز را باید انتخاب کنید.

پس از وارد کردن اطلاعات به طور کامل و دقیق درون سایت باید اصل اظهارنامه را از اینترنت دریافت کنید و با دیگر مدارک مربوطه به اداره ثبت ارسال فرمایید. چرا که دفاتر پلمپ باید از طریق اداره پست به آدرس شما ارسال شود. در آخر شماره پیگیری و تاریخ تحویل مدارک به پست را باید در سایت وارد نمایید. پس از آن بعد از ارسال مدارک کارشناس حقوقی پرونده مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت درست بودن اطلاعات در سامانه، شما می‌توانید هزینه دفاتر پلمپ خود را پرداخت کنید(به صورت اینترنتی قابل پرداخت است)

مهم: دفاتر پلمپ تنها به نشانی شرکت ثبت شده باشد، ارسال می‌‎شود. اگر که کد پستی وارد شده اشتباه باشد یا اینکه آدرس شرکت تغییر یافته باشد، می‌توانید کدپستی را با ثبت صورت جلسه مجمع عمومی اصلاح کنید.

مدارک مورد نیاز برای پلمپ دفاتر

مدارک موردنیاز برای پلمپ دفاتر

اشخاص حقیقی

 • تصویر کارت ملی متقاضی پلمپ
 • تصویر پروانه کسب
 • اصل اظهارنامه پلمپ با مهر و امضا
 • مجوز فعالیت کسبی
 • وکالتنامه

اشخاص حقوقی

 • کپی روزنامه تاسیس
 • کپی آخرین تغییرات ثبتی شرکت در روزنامه رسمی
 • اصل وکالتنامه
 • اصل اظهارنامه پلمپ با امضا ضروری است
 • تصویر کارت ملی مدیر عامل نیز باید وجود داشته باشد

اگر به هر دلیلی دچار مشکل شدید، می‌توانید با موسسه حسابداری و مالی حسابا تماس بگیرد و یا در قسمت کامنت ها سوالات خود را مطرح کنید.

02166127745?

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
خدمات حسابداری و حسابرسی
حسابداری شرکت های لیزینگ

لیزینگ چیست؟ مفهوم lease یعنی اجاره دادن و کرایه کردن که در عمل ویژگی آن این است که حق مالکیت مورد اجاره در دست موجر و حق استفاده هم در اختیار مستاجر قرار دارد. در واقع لیزینگ نوعی توافقنامه است که مابین موجر و مستاجر استفاده می‌شود. این توافقنامه با شرایط معین در مدت معلوم […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
حسابداری استارتاپ + راه های موفقیت در استارتاپ ها

استارتاپ به لاتین Startup یا Start-up یه معنی شرکت نوپا و تازه تاسیس می‌باشد. به زبان ساده استارتاپ کسب و کاری نوپا است که با ارائه راه حل های خلاقانه به رفع نیاز به سرعت رشد کرده و به درآمد بالایی می‌رسد. این مشاغل ریسک پذیری بالایی دارند و نوعی کارآفرینی محسوب می‌شوند که حتی […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
حسابداری شرکت های دانش بنیان

حسابداری شرکت های دانش بنیان نقش مهمی برای مدیران این نوع شرکت ها دارد. دانش بنیان به شرکت هایی گفته می‌شود که سرمایه اصلی آنها دانش و تخصص است. آنها یک ایده جدید اشتغال زایی ایجاد می‌کنند و برحسب تعرفه هایی شامل معافیت هم خواهند شد. اکثر صاحبان شرکتهای دانش بنیان به ابزاری قدرتمند برای […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
پلمپ دفاتر قانونی 1401

پلمپ دفاتر قانونی 1401 پیش از نوشتن مطلب باید توسط اداره ثبت پلمپ شوند. این نوع دفاتر شامل دفتر کل، دفتر روزنامه، دفتر کیپه، دفتر دارایی می‌شود. پلمپ دفاتر بیشتر برای پیشگیری از وارد کردن اطلاعات اشتباه و غلط مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی و صاحبان کسب و کارها باید نسبت به […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
چگونه دفاتر قانونی بنویسیم

چگونه دفاتر قانونی بنویسیم؟ نحوه نوشتن دفتر کل و دفتر روزنامه را در این مقاله بیاموزید. در صورت هرگونه مشکل می‌توانید یا با موسسه حسابداری حسابا تماس بگیرید و یا در قسمت کامنت ها سوالات خود را مطرح کنید. 02166127745? مطابق ماده 6 قانون تجارت، 4 نوع دفتر حسابداری وجود دارد: دفتر کیپه: دفتری است […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
نکات مهم در تحریر دفاتر قانونی

نکات مهم در تحریر دفاتر قانونی که بسیار مهم هستند و باید به آنها توجه خاصی داشت. از دغدغه هایی که حسابداران و دیگر افراد و مدیران، اشتباه در نوشتن دفتر قانونی است که با سهل انگاری، خستگی، بی تجربگی انرژی و زمان زیادی را صرف کنند. در این مقاله نکات مهی را در رابطه […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
حسابرسی بیمه

حسابرسی بیمه تامین اجتماعی رسیدگی به اسناد و مدارک کارفرمایان و دفاتر قانونی شرکتهایی که پرونده و کد کارگاهی در تامین اجتماعی دارند، توسط سازمان حسابرسی بیمه تامین اجتماعی “حسابرسی بیمه تامین اجتماعی” نام دارد. این نوع حسابرسی بخشی از خدمات حسابرسی است. در این نوع حسابرسی، تمام اسناد مالی کارگاه‌های که مربوط به حساب […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
خدمات حسابرسی

خدمات حسابرسی به این منظور انجام می‌شوند تا تمام عملیات مالی و مدارک مربوط به آنها را مورد بررسی قرار دهند و بتوان از هرگونه مغایرت در مدارک جلوگیری به عمل آورد و چاره ای برای آنها اندیشید. تعریف حسابرسی خدمات حسابرسی نوعی نیاز برای اقتصادی شرکت ها است و مدیران می‌توانند نقدینگی آنها را […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
تهیه گزارش حسابرسی شرکت ها

گزارش حسابرسی شرکت ها جهت دسترسی برای صاحبان سهام به گزارشات گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی کشور ایران، گزارشات تفسیری، اطلاعات و حسابرسی صورت های مالی شرکت ها و همچنین تصمیمات مجمع سالیانه ایجاد می‌شوند. صورت حساب مالی از مهمترین قسمت‌هایی است که در فرآیند گزارش مالی ایجاد می‌شوند. این نوع گزارشات شامل صورتهای مالی تلفیق […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
انواع حسابرسی مالی

حسابرسی مالی نوعی ارزیابی از گزارشات مالی سازمان هاست. اصول حسابرسی مالی بدین صورت است که به مدیران اطمینان می‌دهد که صورتهای مالی کامل هستند و به طور دقیق ارائه می‌شوند. ممیزی عملکرد حسابرسی وارسی اظهارات مالی شرکتها و ارائه گزارشات توسط یک حسابرسی می‌باشد. پس از بررسی، یک گزارش حسابرسی به دست می‌آید که […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
تاثیر ارز دیجیتال در حسابداری

تاثیر ارز دیجیتال بر حسابداری از جمله مباحثی است که حسابداران با آن بسیار سر و کار دارند. حسابداری ارزهای دیجیتال از موضوعات جدید در دنیای حسابداری است. ارز دیجیتال و حسابداری آن کاربردهای بسیاری را در آینده نیز خواهد داشت. ارزهای دیجیتال از انواع مختلفی تشکیل شده و طبق کارایی که دارند در دسته […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
تاسیس شرکت حسابداری + شرایط و مراحل

تاسیس شرکت حسابداری به چه صورتی است؟ ثبت شرکت حسابداری چه مراحل و شرایطی دارد؟ در این مقاله تمام سوالات مربوط به ثبت شرکت را مورد بررسی قرار می دهیم. شرکت حسابداری چیست؟ به شرکتی می‌گویند که به صورت کاملاً تخصصی انواع خدمات حسابداری را ارائه می دهند و همچنین این شرکت ها امور حسابداری […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
اعزام حسابدار تهران و شهرستان ها

اعزام حسابدار با تجربه و مجرب با دیدی آگاهانه موجب می شود مدیران یک شرکت بتوانند امور مالی و مالیاتی خود را با بهترین اهداف پیش ببرند. همچنین مدیران می توانند تمرکز بسیاری رو دیگر امور خود داشته باشند. امروزه با توجه به پیشرفت علم رشته و شغل حسابداری دچار تغییرات بسیاری شده است، و نیاز […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
انجام حسابداری شرکت ها

خدمات حسابداری و حسابرسی
خدمات حسابداری

حسابداری بخش مهمی از اداره کسب و کارهای کوچک و بزرگ محسوب می‌شود. یکی از اصلی‌ترین استفاده کاربردهای استفاده از خدمات حسابداری، افزایش سودآوری است. حسابداران حرفه ای می توانند با مشاوره به کسب و کارهای نوپا و کوچک در مورد سرمایه گذاری استقرار مالی را با بهترین شکل انجام دهند. در نتیجه انتخاب بهترین […]

خدمات حسابداری و حسابرسی
حسابداری آنلاین چیست (حسابداری ابری)

حسابداری آنلاین چیست؟ خدمات حسابداری آنلاین  امروزه بسیار در بین حسابداران محبوب شده و نام آن ها به گوش می رسد. اگر که تا به امروز این اصطلاحات را نشنیده اید و با آن ها آشنایی ندارید، توصیه می شود تا انتهای این مقاله با موسسه خدمات مالی و حسابداری همراه باشید، تا با این […]

فرم ارسال نظرات کاربر