تهیه اظهارنامه عملکرد
5/5 - (1 امتیاز)

تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد، برای افرادی که دارای یک کسب و کاری هستند که از آن درآمد کسب می کنند، قطعاً امری مهم است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره مالیاتی آنلاین برای اظهارنامه عملکرد با موسسه خدمات مالی و حسابداری تماس حاصل بفرمایید.

اظهارنامه چیست؟

اظهارنامه به معنای گزارش عملیات های مالی اشخاص حقوقی و حقیقی است. این اظهارنامه در بازه های زمانی معین تهیه، و برای تعیین میزان مالیات به سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد شد. این بازه زمانی حداقل باید تا سه ماه ارسال شود و همچنین بستگی به سال مالیاتی شرکت ها دارد.

مالیات چیست و چه اهمیتی دارد؟

مالیات درواقع سهمی می باشد که به سبب اصل تعاون ملی و طبق قوانین و مقررات، هر یک ساکنین جامعه وظیفه دارند از درآمد خودشان برای تامین هزینه های عمومی و حفظ منافع اقتصادی یا سیاسی کشور ایران با توجه به مقدار و میزان قدرت خود به دولت بپردازند. نحوه محاسبه مالیات در کشور ایران به دو صورت انجام می گیرد: خود اظهاری و عل الرأس.

نکته: در حال حاظر نظام های مالیاتی که پیشرفته هستند، خواستار این هستند که خوداظهاری را جایگزین عل الرأس کنند.

خوداظهاری: به این معنی است که اشخاص حقوقی و حقیقی اعلام می کنند که در سال مالی خودشان چه میزان سود داشته اند و باید چه میزان مالیات بپردازند.

علی الرأس: اگر که مدارکی که مودی هنگام ارسال اظهارنامه عملکرد ارائه می دهد دارای نواقصی باشد و مطابق آیین نامه های مربوطه تنظیم نشده باشد، توسط دفاتر مالیاتی قبول نمی شود. ممیز مالیاتی با توجه به قوانین مالیاتی، مالیات واحد تجاری موردنظر را تعیین می کند. این شیوه محاسبه مالیات عملکرد، رسیدگی عل الرأس نام دارد.

اظهارنامه مالیات عملکرد چیست؟

نوعی اظهارنامه مالیاتی است که اشخاص حقوقی و حقیقی پس از آن که تمامی مبلغ زیان و همچنین سود خود را در معاملات های مالی محاسبه کردند، چنین اظهارنامه ای را برپایه آن تهیه می کنند و می بایست ۲۵% میزان سود را طبق اظهارنامه عملکرد مالیات بپردازند. عملکرد نتیجه فعالیت های تجاری می باشد که طی یک دوره مالی پدیدار می شود.

اظهارنامه مالیات عملکرد در دو قالب اظهارنامه انفرادی و گروهی (مشارکتی) است که بعد از انجام ثبت نام الکترونیک با واردکردن نمونه های اطلاعاتی موارد درخواست در سامانه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی، واحد کسبی، اطلاعات هویتی و همچنین سایر اطلاعات شخص حقیقی از سامانه ثبت نام دریافت می کندد و در اظهارنامه قابل نمایش است. در نتیجه اظهارنامه عملکرد بیان کننده اظهار درآمدها، دارایی ها و بدهی ها، سرمایه و معافیت ها، بخشودگی مالیاتی، درآمد هایی که شامل مالیات اند و اطلاعات مرتبط به اشخاص حقوقی و حقیقی آن هاست.

رسیدگی مالیات بر عملکرد

رسیدگی مالیاتی به چه معناست؟

اظهارنامه مالیاتی درواقع عملکرد ارسالی توسط مودیان مالیاتی، اصلی ترین و مهم ترین ابزار معتمد در جانب تشخیص درآمد واحدهای تجاری و محاسبه مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی تعریف و در نظر گرفته شده است. بعد از ارسال الکترونیکی اظهارنامه مالیت بر عملکرد واحد رسیدگی مالیاتی و در اجرای ماده ۹۷ قوانین مالیات های مستقیم، پرونده مالی واحدهای تجاری برای دوره عملکرد مدنظر توسط کارشناسان ارشد مالیاتی در فرایند رسیدگی مالیاتی مورد بررسی قرار می گیرد.

رسیدگی مالیات بر عملکرد چگونه است؟

در آغاز امور ممیز مالیاتی طی برگه ای که مساوی با دستورالعمل های سازمان امور مالیاتی تنظیم شده و طی تکلفات قانونی، تحت عنوان برگ درخواست مدارک حسابداری است و از مودیان خواستار است که کلیه مدارک حسابداری خود را جهت اجرای فرایند رسیدگی مالیاتی در اختیار او قرار دهد. بعد از اجرای تکلفات و تشریفات قانونی ابلاغ برگ درخواست مدارک حسابداری، کارشناسان ارشد مالیاتی وظیفه دارد، در ظرف ۱ تا  ۱۵ روز بعد از ابلاغ درخواست بالا به محل کار مودی مراجه کرده و دفاتر حسابداری و مدارک حسابداری و مالی او را مورد رسیدگی قرار بدهد.

چه کسانی مشمول تهیه اظهارنامه عملکرد هستند؟

تمامی اشخاص حقیقی که درآمد و کسب و کار خود را دارند. طبق ماده ۹۵ مالیات های مستقیم، این اشخاص وظیفه دارند براساس سال مالی، نتیجه عملکرد مالی خودشان را به سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند. در همین جهت اشخاص حقوقی که دارای شرکت هستند و شرکت آن ها ثبت شده هم موظف هستند مطابق ماده ۱۱۰ قانون مالیات های مستقیم، اظهارنامه عملکرد خود را تهیه کنند. سپس به همراه ترازنامه سود و زیانی که داشته اند به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. و در مهلت زمانی مقرر این کار قابل انجام شدن است.

ارسال اظهارنامه عملکرد

ارائه و ارسال اظهارنامه عملکرد چه مزایایی دارد؟

طبق قانون ماده ۱۸۹ اداره امور مالیاتی اگر شرکتی به میزان ۳ سال پیاپی بتواند اظهارنامه خود را به صورت درست و صریح برای اداره مالیات ارسال کند و مورد تایید آن ها باشد. ۵% جایزه نسبت به مالیت هایی که پرداخت شده بهره مند خواهد شد. چنین مزیتی سبب شده که صاحبان بنگاهان را مورد تشویق داده تا بتوانند مطابق قوانین معین شده اظهارنامه عملکرد خودشان را در زمان تعیین شده برای اداره امور مالیاتی ارسال بفرمایند.

مراحل تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی چیست؟

مراحل ارسال اظهارنامه عملکرد:

مودیان مالیاتی بر درآمد برای تهیه و تنظیم اظهارنامه عملکرد و ارسال آن باید به سایت www.tax .gov.ir طرح جامع مالیاتی مراجع کنند. همچنین می‌توانند از طریق سایت www.intamedia.ir اقدام کنند و از بخش اظهارنامه های مالیاتی وارد پنل کاربری خود با اطلاعات موردنیاز شوند و اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل و ارسال کنند. 

موارد ضروری پیش از تهیه اظهارنامه چیست؟

مودی می بایست در سایت سازمان امور مالیاتی ثبت نام کند و کد اقتصادی خود را دریافت کند. پس از ثبت نام در این سایت و دریافت اطلاعات اولیه، می توانند دیگر امور مرتبط به ارسال اظهارنامه را انجام دهند. سرانجام کد پیگیری دریافت شده را برای بررسی وضعیت قبولی و رد شدن را می توانند استفاده کنند. شایان ذکر است تهیه اظهارنامه باید توسط افرادی انجام بگیرد دارای تجربه کافی هستند و از کلیه قوانین مطلع می باشند.

اگر به اظهارنامه مالیات بر عملکرد توجه نشود جرایمی را به همراه دارد که در زیر شرح داده شده است:

اگر مطابق قوانین مصوب مالیات های مستقیم در زمان معین اظهارنامه عملکرد ارسال نشود، طبق قانون ماده ۱۹۲ قانون مالیات، ۳۰% میزان مالیاتی که می بایست پرداخت شود، جریمه در نظر گرفته می شود. و هیچگونه بخششی به دنبال نخواهد داشت.

مدارک لازم برای اظهارنامه عملکرد

مدارکی که برای ارسال اظهارنامه عملکرد نیاز است عبارتند از:

 • صورت ترازنامه کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی گروه اول
 • صورت سود و زیان با مبلغ نهایی درآمد، فروش نهایی خارجی و داخلی
 • گردش مالی تمام کالاها و همچنین مواد اولیه
 • صورت بهای تمام شده خدمات ارائه شده برای شرکت ها خدماتی و تولیدی
 • صورت قراردادها همراه بهای تمام شده پروژه و صورت وضعیت ها (شرکت های پیمان کاری)
 • شماره ثبت پلمپ دفاتر قانونی
 • اعلام مالیات هایی که در طل سال با عناوین مختف نیز پرداخت شده است
 • اطلاعات و آدرس کامل مرتبط به محل کسب

نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی:

 • شرکت های فرابورس: ۲۳.۷۵% (به سود مشمول مالیات)
 • شرکت های بورسی که بیشتر از ۲۰% سهام شناور آزاد هستند: ۲۰% به سود مشمول مالیات
 • شرکت های تعاونی سهامی عام تبصره ماده ۱۰۵: ۱۸.۷۵% (به مشمول مالیات)
 • سودهای حاصل از فروش کالا در بورس کالا: ۲۲.۵% به سود (مشمول مالیات)
 • اشخاص حقوقی که مشمول ماده ۱۰۵ هستند: ۲۵% نسبت به سود مشمول مالیات
 • شرکت بورسی موضوع ماده ۱۴۳: ۲۲.۵% نسبت به سود مشمول مالیات

نرخ مالیات بر درآمد برای اشخاص حقیقی و حقوقی به چه نحوی است؟

 1. مراجعه به سایت طرح جامع مالیات
 2. نصب نرم افزار اظهارنامه عملکرد
 3. مطالعه راهنمای اظهارنامه و دریافت نام کاربری و کلمه عبور و کدرهگیری
 4. بعد از ورود به بخش ارسال اظهارنامه عملکرد، به سؤالات صفحه ۳ اظهارنامه پاسخ دهید و اطلاعات را وارد کنید
 5. معلومات حسابداری در اظهارنامه مالیاتی را وارد نمایید
 6. اطلاعات مرتبط به صفحه ترازنامه را وارد کنید
 7. اطلاعات مربوط به صفحه سود و زیان اظهارنامه را وارد و تکمیل کنید
 8. ترازنامه را بررسی کرده و در صورت وجود مغایرت و اختلاف در ترازنامه، آن را اصلاح کنید
 9. اطلاعات مربوط به صفحه محاسبه مالیات، تعیین مالیات ابزاری و درج اقلام معاف اشخاص مشمول مالیت وارد گردد
 10. در صفحه آخر اطلاعاتی که مبنی بر مسئولیت های تهیه اظهارنامه و مسئول مالی و حسابرس ها و بستن اظهارنامه قرارداد وجود دارد تکیمل شود
 11. پس از مشاهده اظهارنامه عملکرد، می بایست اظهارنامه و مبلغ درآمد ثبت شده دارای تطبیق با اظهارنامه ارزش افزوده و گزارشات فصلی نیز باشد
 12. اظهارنامه ارسال شده و کدرهگیری را دریافت کنید
 13. نسخه چاپی اظهارنامه مالیاتی ارسال شده را تهیه کنید
 14. در آخر مدارک اظهارنامه ارسال شده بایگانی شده باید رسیدگی شود

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد تا چه زمانی است؟

طبق ماده 110 قانون مالیات های مستقیم، اشخاص حقوقی باید جداکثر تا 4 ماه بعد از پایان سال مالی اظهارنامه مالیاتی خودشان را تهیه کنند و به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند. اشخاص حقیقی طبق ماده 100 ق.م.م بایستی حداکثر تا 31 خرداد هر سال، اظهارنامه مالیاتی عملکرد خودشان را ارسال کنند و مالیات متعلق به خود را نیز بپردازند.

ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد چه مزایایی دارد؟!

مطابق ماده 189 ق.م.م، شرکت‌هایی که 3 سال پیاپی اظهارنامه خودشان را ارسال کنند و مورد قبول اداره امور مالیاتی باشد و همچنین اعتراض به برگ تشخیص مالیات صادر شده نشده باشند، مشمول 5% جایزه خوش حساب نسبت به مالیات‌های پرداخت شده در آن 3 سال می‌شوند.

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
امور مالی و مالیاتی
آموزش ارسال لیست مالیات حقوق پرسنل

5/5 - (2 امتیاز) ارسال لیست مالیات حقوق پرسنل نوعی فهرستی است که دارای اطلاعات حقوقی و مالیات حقوق هر کدام از پرسنل شرکت می‌باشد. در صورتی که پرسنل شرکتها به طور ماهیانه دستمزدی بیشتر از حداقل حقوق قانون کار دریافت نمایند، وظیفه دارند نسبت به مبلغ حقوق دریافتی خود، مالیاتی را بپردازند. صاحبان بنگاه‌های […]

امور مالی و مالیاتی
خدمات مالیاتی

5/5 - (3 امتیاز) انجام امور مالیاتی 0 تا 100 توسط موسسه حسابداری و مالی حسابا با تیم با تجربه به افراد ارائه می شود. این شرکت خبره با 20 سال تجربه آشنایی کامل به امور مالی و مالیاتی به صورت تخصصی می تواند امور مربوط به واحد مالی را پوشش دهد. چرا انجام کارهای […]

امور مالی و مالیاتی
دفاع در زمان رسیدگی به تراکنش های بانکی

4.5/5 - (2 امتیاز) رسیدگی به تراکنش های بانکی و مالیات آن ها از جمله مهم ترین راه های گرفتن مالیات از سوی سازمان مالیاتی است. به همین دلیل امکان دارد برخی از مردم به آن توجه ای نداشته باشند یا اینکه از وجود آن بی اطلاع باشند. در این مقاله نحوه بررسی تراکنش های بانکی […]

امور مالی و مالیاتی
حضور در هیات حل اختلاف مالیاتی تهران

5/5 - (2 امتیاز) هیات حل اختلاف مالیاتی همانطور که از نام آن مشخص است، کار اصلی این هیات ها، رسیدگی به شکایات مودیان و حل اختلافات بین مودیان و همچنین سازمان امور مالیاتی می باشد. وقتی که سازمان امور مالیاتی برای پرداخت کننده حکمی مانند غیر قابل رسیدگی و یا رد دفاتر قانونی و دیگر […]

امور مالی و مالیاتی
تنظیم اظهارنامه مالیاتی

5/5 - (2 امتیاز) اظهارنامه مالیاتی در واقع یک نوع بیانیه از عملکرد و کارایی مالی اشخاص حقوقی و حقیق می باشد. موسسه خدمات مالی و حسابداری حسابا تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی را با سابقه 20 ساله ارائه می کند. انجام امور مالیاتی یعنی تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی توسط مجموعه حسابا قابل انجام […]

امور مالی و مالیاتی
مالیات بر درآمد کشاورزی در ایران

5/5 - (3 امتیاز) مالیات بر درآمد کشاورزی ازجمله فعالیت هایی است که دولت موظف است بررسی هایی را در تمام فعالیت های کشاورزی داشته باشد. بر اساس قانون مالیات های مستقیم، درآمد حاصل از تمامی فعالیت های کشاورزی و فعالیت های وابسته به آن از پرداخت مالیات معاف هستند. یعنی تمامی فعالیت ‌های مربوط به کشاورزی، […]

امور مالی و مالیاتی
مالیات بر ارث چیست؟ چرا باید پرداخت شود؟

5/5 - (3 امتیاز) مالیات بر ارث نوعی از مالیات ها است. در حقیقت مالیات از مهم ترین منابع درآمد دولت است که پیشرفت اقتصادی و فرهنگی جامعه را نشان می دهد. مشاوران مالیاتی در این مسیر می‌توانند شما را یاری دهند و شما را از هرگونه مشکل دور کنند. موسسه حسابداری و مالی حسابادر […]

امور مالی و مالیاتی
نحوه تشکیل پرونده مالیاتی شرکت ها و دریافت کد اقتصادی

5/5 - (1 امتیاز) دریافت کد اقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی از اصلی ترین کارهایی می باشد که پس از تاسیس یک شرکت برای آن باید اقدام کرد. با توجه به اهمیت تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی برای تاسیس یک شرکت، موسسه حسابداری حسابا با ارائه و انجام امور مالیاتی تشکیل پرونده مالیاتی […]

امور مالی و مالیاتی
مالیات بر ارزش افزوده + ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

5/5 - (4 امتیاز) مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1401 تا چه زمانی است؟ به چه صورت اظهارنامه خود را ارسال کنیم؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ می دهیم. پس برای اطلاعات بیشتر ادامه مقاله را بخوانید و به آسانی با جواب این سوالات رو […]

امور مالی و مالیاتی
جرایم مالیاتی و بخشودگی های مالی

5/5 - (1 امتیاز) مالیات یکی از مهم ترین قسمت های امور مالی در هر شرکتی می باشد. به همین علت اطلاع نداشتن از قوانین مربوطه می تواند جرایم بسیاری را به وجود آورد. در این مقاله به انواع جرایم مالیاتی و برخی از مواردی که صاحبان شرکت می بایست از آن ها مطلع باشد […]

امور مالی و مالیاتی
صدور برگ تشخیص مالیات

5/5 - (3 امتیاز) توضیح صوتی درباره برگ تشخیص مالیات بر درآمد شرکتها (اشخاص حقوقی): یکی از موضوعات مهم در شاخه مالیات، برگه مالیات است. با توجه به برگ تشخیص مالیات، مودی می بایست با آن به طور کامل آشنایی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات تنظیم و صدور برگ تشخیص مالیات […]

امور مالی و مالیاتی
اظهارنامه مالیات بر عملکرد

5/5 - (1 امتیاز) تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد، برای افرادی که دارای یک کسب و کاری هستند که از آن درآمد کسب می کنند، قطعاً امری مهم است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره مالیاتی آنلاین […]

امور مالی و مالیاتی
وکیل مالیاتی و وظایف آن

5/5 - (2 امتیاز) وکیل مالیاتی در واقع شخصی باتجربه و آگاه و متخصص در حوزه‌های حقوق و قوانین مالیاتی است. که به علت داشتن دانش و مهارت‌های لازم، علم و توانایی مفید و مهم برای هدایت و راهنمایی موکل خود را دارد. و همچنین وکیل مالیاتی به علت وظیفه و دانش و مسئولیتی که […]

امور مالی و مالیاتی
بستن حساب ها در پایان دوره مالی

5/5 - (2 امتیاز) بستن حساب ها در پایان دوره مالی و برای هر دوره مالی، چگونه صورت می‌گیرد؟ چه عواملی در بستن حساب ها دخیل می‌باشند؟ شما با خواندن این مقاله، می‌توانید با نحوه بستن حساب‌ها در پایان یک دوره مالی در موسسه خدمات مالی و حسابداری با آن آشنا شوید. منظور از بستن حساب […]

فرم ارسال نظرات کاربر