تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم

بررسی ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم

توضیح کوتاه صوتی درباره تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌ های مستقیم

تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم، از مهمترین مسائلی است که اکثر صاحبان مشاغل و کسب‌و‌کارهای کوچک درگیر آن هستند. در واقع سازمان امور مالیاتی برای حمایت از مشاغل و کسب‌و‌کارها امتیازاتی را در نظر گرفته اند که آن هم تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم است. از همین رو کسب‌و‌کارهایی که مشمول تبصره این ماده هستند از امتیازاتی همچون پرداخت مالیات مقطوع برخوردار هستند. البته که برخی اشخاص و مشاغل بدون اطلاع از شرایط، از طریق کافی نت و … اقدام به تکمیل فرم ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم می‌کنند.

در نتیجه از مشوق‌های مالیاتهای مستقیم تبصره ماده ۱۰۰ است که طبق آن صاحبان مشاغل اگر که مجموع فروش آنها در سال تا ۳۰ برابر سقف معافیت مالیاتی باشد. دیگر مجبور به ثبت نام اظهارنامه مالیاتی نخواهند بود، به عباراتی معاف از ثبت نام اظهارنامه مالیاتی هستند.

تبصره ماده ۱۰۰ 

همانطور که در ابتدا گفتیم موضوع تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م از مهمترین مباحث در رابطه با بخشنامه های مالیاتی است که سازمان امور مالیاتی برای رونق و حمایت کسب‌و‌کارهای کوچک، سالانه برای بعضی از این مشاغل تسهیلاتی را برمی‌گزیند. به این صورت که زمانی که درآمد حاصل از فروش کالا و خدمات برای این گروه از مشاغل در یک سال مالیاتی کمتر از سقف مقرر باشد. صاحبان مشاغل از انجام برخی تکالیف مالیاتی معاف می‌شوند.

تکمیل و ارسال فرم درخواست استفاده از تسهیلات ماده ۱۰۰ ق.م.م از شرط مهم در این قانون است.

مهلت زمان استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم

مهلت تکمیل فرم تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم برای عملکرد هر سال، تا اواخر مهلت ارسال اظهارنامه اشخاص حقیقی یعنی ۳۱ خرداد ماه خواهد بود. به این ترتیب که آخرین مهلت برای ارائه تحویل فرم مالیات مقطوع تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم در سال ۱۴۰۰، تا پایان سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ می‌باشد.

مهم: صاحبان مشاغلی که شرایط استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ را دارند ولی نمی‌خواهند تسهیلات این ماده را استفاده کنند، می‌بایست اظهارنامه مالیات بر عمکلرد خود را تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ تکمیل کنند. چنانچه این اظهارنامه را ارسال نکنند، جرایم عدم اظهارنامه مشمول آنها خواهد شد.

تسهیلات مشمولین تبصره ماده 100 قانون مالیاتهای مستقیم

تسهیلات مشمولین تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم

  • معافیت از تکمیل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی
  • مطالبه و ارزیابی مالیات بر عملکرد سالانه مشاغل به طور مقطوع و قطعی
  • معاف از نگهداری اسناد موضوع قانون مالیاتهای مستقیم مطابق اصلاحیه مصوب سال ۱۳۹۴

نکات مهم در رابطه با مالیات مقطوع تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم

صاحبان مشاغلی که مشمول تبصره این ماده هستند، اگر که تراکنش بانکی مشکوک داشته باشند مدارک فعالیت‌های اقتصادی آنها بررسی خواهد شد. در صورتی که که درآمد خودشان را نیز پنهان کنند، جرایمی شامل حال آنها خواهد شد.

اگر اطلاعی از تراکنش بانکی مشکوک ندارد، می‌توانید مقاله رسیدگی به تراکنش های بانکی را بخوانید.

نحوه تقسیط مالیات مقصوع عملکرد سال ۱۴۰۰: در صورتی که مودیان نتوانند تا اواخر خرداد ماه ۱۴۰۱ بصورت یکجا مالیات مقطوع را بپردازند، می‌توانند مالیات خود را به ۴ قسط تقسیم کنند و آنها را به سازمان امور مالیاتی بپردازند.

استفاده از تبصره این ماده برای مودی که مالیات عملکرد آنها در سال ۱۳۹۹ حتمی نشده است می‌توانند فرم تسهیلات ماده ۱۰۰ قانون مالیات مستقیم را تکمیل کنند و مالیات مقطوع را پرداخت کنند. چنانچه مالیات عملکرد ۱۳۹۹ این اشخاص در روند رسیدگی مالیاتی کاهش پیدا کند، تاثیری در مقدار مالیات مقطوع قالب عمکلرد سال ۱۴۰۰ ندارد.

استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ در اظهارنامه مالیاتی چگونه است!؟

با توجه به تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم، مودیانی که مشمول استفاده از شرایط استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م هستند، از ارائه اسناد مالی معاف هستند و دیگر نیازی به ثبت نام اظهارنامه مالیاتی نخواهد بود. برای صاحبان مشاغل استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م اظهارنامه مالیاتی دارای رعایت شروطی است که یکی از اصلی ترین آن، ثبت نام اظهارنامه مالیاتی تبصره ۱۰۰ این ماده می‌باشد.

افراد مشمول تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم

افراد مشمول تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم چه کسانی هستند؟

صاحبان مشاغلی که مجموع فروش سالیانه آنها تا ۳۰ برابر سقف معافیت مالیاتی است. همانطور که آموختید، مودیانی که مشمول این تبصره هستند، از تحویل اسناد و اوراق مالی و ثبت نام اظهارنامه مالیاتی معاف هستند. ولیکن این تکالیف مربوط به اظهارنامه عادی می‌باشد که مودیان و صاحبان کسب‌و‌کار سالیانه وظیفه دارند اظهارنامه خود را ثبت و به اداره امور مالیاتی ارسال کنند. صاحبان مشاغلی که می‌خواهند از شرایط تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م استفاده کنند، بایستی از طریق سیستم الکترونیکی و از طریق سامانه https://ntr.tax.gov.ir اقدام به تکمیل فرم ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم کنند.

فرم تبصره ماده ۱۰۰

تمامی صاحبان شغل و کسب‌و‌کارها در صورتی که مجموع فروش خدمات آنها در سال ۱۴۰۰ حداکثر ۳۰ برابر سقف معافیت مالیاتی باشد، می‌توانند از شرایط ثبت نام اظهارنامه مالیاتی در این ماده بهره مند شوند. این ۳۰ برابر سقف معافیت مالیاتی در سال جاری برابر با ۱۴,۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال است. همچنین مالیات سال پیشین مودیان بایستی به طور قطعی پرداخت شده باشد و یا اینکه برگ تشخیص صادر شده از اداره امور مالیات مورد قبول مودی واقع شده باشد، به عبارتی اعتراض به برگ تشخیص نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب