اظهارنامه مالیاتی 1401
5/5 - (1 امتیاز)

اظهارنامه مالیاتی 1401 گزارشی است برای یک سال مالی که اشخاص حقیقی و حقوقی باید هر ساله در سامانه اداره امور مالیاتی نسبت به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند. در واقع می‌توان گفت شرحی از عملکرد سالانه است که افراد در آن از میزان سود و درآمد خود را به اداره امور مالیاتی ارسال و با اظهار می‌کنند.

ارائه اظهارنامه مالیاتی سال 1401

شرکتها، موسسات غیرتجاری انتفاعی، کسبه‌ها و تمام اشخاص حقیقی که مجوز تولید و توزیع دارند که مشمول مالیات هستند، باید در اداره مالیات پرونده مالیات داشته باشند و پس از آن نسبت به ارسال اظهارنامه مالیاتی 1401 اقدام کنند.

نکته مهم این است که حتی اگر شخصی در سال مالی قبلی درآمدی را کسب نکرده باشد، بایستی اظهارنامه عدم فعالیت خود را نیز در زمان معین شده به اداره مالیات ارسال کند.

چگونه اظهارنامه مالیاتی 1401 را تنظیم کنیم؟

در زمان‌ های گذشته اظهارنامه به صورت دستی و بر روی کاغذ کامل شده و به اداره مالیات تحویل داده می ‌شد. تا پیش از الکترونیکی شدن خدمات سازمان امور مالیاتی کشور، پرداخت کننده های مالیاتی، موظف بودند تا بیانیه های خود را بر روی فرم های کاغذی و بر پایه جدول ضرایب مالیاتی، تنظیم کنند و به اداره مالیات ارسال می کردند. به همین دلیل پرداخت کننده های مالیاتی، می بایست این فرم ها را از اداره امور مالیاتی یا سایت آن، دریافت کنند و بعد از تکمیل فرم آن را به صورت حضوری به اداره امور مالیاتی تحویل دهند.

تا پیش از سال 1391 مودیان مالیاتی بایستی برگه اظهارنامه مالیاتی خودشان را از مراکزی که اداره مالیات تعیین کرده بود، خریداری کنند. سپس با تکمیل فرم، مودیان وظیفه داشتند به بادجه‌هایی که مشخص شده بود، اظهارنامه را تحویل دهند. بنابراین مشکلاتی مانند هزینه بر بودن و زمان بر بودن باعث شد که سامانه الکترونیکی برای این امر به وجود بیاید.

پس مودیان مالیاتی دیگر مراجعه حضوری برای ارائه اظهارنامه ندارند و می‌توانند در سامانه مورد نظر ابلاغیه مالیات 1401 را دریافت کنند. همچنین پس از اینکه اظهارنامه مالیاتی ارسال شد، چنانچه اشخاص حقوقی دارنده دفاتر پلمپ باشند، می‌بایست در زمان معین شده دفاتر پلمپ خود را نیز به اداره امور مالیات ارائه کنند. این دفاتر پلمپ شامل دفتر کل و دفتر روزنامه می‌شود.

برای اطلاع از پلمپ دفاتر قانونی می‌توانید مقاله تحریر دفاتر قانونی را مطالعه کنید.

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401

اشخاص حقوقی تا پایان تیر ماه و اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه طبق مصوبه اعلام شده مهلت دارند اظهارنامه مالیاتی خودشان را تحویل دهند. تاریخ دقیق برای اشخاص حقیقی تا 15 تیرماه و اشخاص حقوقی تا 31 تیر ماه 1401 است.

اشخاص حقوقی  و حقیقی می‌توانند برای اطلاع بیشتر از وضعیت اظهارنامه مالیاتی در سال جاری با موسسه حسابداری و مالی حسابا، با کلیک بر روی دکمه زیر تماس حاصل کنند.

02166127745📞

مدارک موردنیاز برای اظهارنامه مالیاتی 1401

 • اجاره‌نامه با داشتن کد رهگیری
 • مدارک ثبت برای اشخاص حقوقی
 • مدارک شناسایی اشخاص حقیقی
 • مدارک شناسایی اشخاص دارنده حق امضا در شرکتها و همچنین موسسات غیر تجاری
 • میزان مبلغ فروش در مبادلات داخلی و خارجی
 • میزان مبلغ پرداخت شده مالیات
 • اشخاص حقیقی یعنی فقط افرادی که دفاتر پلمپ دارند و اشخاص حقوقی بایستی شماره ثبت دفاتر پلمپ خود را در اظهارنامه ذکر کنند
 • اشخاص می‌بایست اطلاعات حساب سال قبل را در اظهارنامه مالیاتی سال جاری نیز ذکر کنند
 • مشخصات ملک اجاره شده مودی
 • ذکر مانده سود و زیان سال پیشین و گردش حساب شرکتی یا شخصی
 • در صورت داشتن کارت بازرگانی باید شماره کارت بازرگانی، نام کاربری و رمز عبور ثبت شود
 • در صورت داشتن هر گونه مجوز فعالیت و کد رهگیری برای پیش ثبت نام اظهارنامه مالیاتی باید ارائه شود
 • ارائه گردش حساب در رابطه با تهیه مواد اولیه، کالاهای تولید شده، کالاهای وارداتی و کالاهای صادراتی

افرادی که باید اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کنند

تمامی اشخاص حقوقی  وحقیقی که در اداره مالیات پرونده مالیاتی دارند باید هر سال اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کنند. افراد ایرانی که خارج از کشور ارتباط مالی دارند و در ایران نیز در حال فعالیت اقتصادی هستند باید به دولت ایران مالیات پرداخت کنند.

 • تمامی مالکان یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به اموال و املاک واقع شده در ایران مطابق مقررات باب دوم (ماده 1 قانون مالیات‌های مستقیم)
 • هر یک از اشخاصی حقیقی ایرانی مقیم در ایران باید نسبت به تمامی درآمدهایی که در ایران و خارج از ایران تحصیل می‌کنند.
 • هر یک اشخاص غیر ایرانی نسبت به درآمدهایی که در کشور ایران تحصیل می‌کنند و نسبت به درآمدهایی که جهت واگذاری امتیازات و یا واگذاری فیلم سینمایی های ایرانی از ایران تحصیل می‌کنند.

زمان ثبت نام اظهارنامه های مالیاتی سال جاری (1401)

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 1400 برای صاحبان مشاغل تا پایان تیرماه است. با توجه به بیماری کرونا در 1400 و ایجاد محدودیت ها برای برخی از اصناف سقف فروش کالا و خدمات برای مشاغل با تشخیص سازمان مالیات در تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم برای عملکرد سال گذشته به 100 برابر معافیت موضوع ماده 84 ق.م.م افزایش داشته و مهلت ارائه اظهارنامه مالیات عملکرد آن سال تا 31 تیر 1401 تمدید شده است. در نهایت مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401 برای اشخاص حقیقی تا 31 تیرماه و اشخاص حقوقی تا اواخر تیرماه 1401 است.

ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401

نحوه ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱:

اما پس از راه اندازی سایت سازمان امور مالیاتی، پرداخت کننده های مالیاتی توانستند از طریق سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی tax.gov.ir که یکی ار زیرمجموعه های سامانه سازمان امورمالیاتی www.intamedia.ir می باشد، برای ثبت نام و ارسال اظهارنامه الکترونیکی اقدام کنند. به همین ترتیب در سال 1401 می توان از طریق سایت سازمان امور مالیاتی، اقدام به ثبت نام اظهارنامه کرد.

1. در ابتدا باید وارد سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی به نشانی شوید تا مطابق تصویر زیر وارد سایت سازمان امور مالیاتی شوید:

سایت سازمان امور مالیاتی

سایت سازمان امور مالیاتی

2. پس از ورود به صفحه اصلی سایت سازمان امور مالیاتی، برای ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401 باید روی گزینه “پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک” کلیک کنید:

سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی

سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی

3. پس از کلیک بر روی گزینه ثبت نام الکترونیک وارد صفحه جدید یعنی مقررات و قوانین مربوط به ثبت نام در سامانه امور مالیاتی می‌شوید و پس از مطالعه باید دکمه “ورود به ثبت نام” را کلیک کنید:

ورود به ثبت نام

ورود به ثبت نام

4. در گام بعدی باید نوع مودی را مشخص کنید و بعد از وارد کردن شماره ملی و عبارت امنیتی مجدد دکمه “ورود به ثبت نام” را کلیک کنید.

5.در قدم بعدی بر روی دکمه “پیش ثبت نام جدید” کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر بروید

6. پس از وارد کردن اطلاعات و مراحل ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401، میتوانید نسبت به ارسال آن به سازمان امور مالیاتی اقدام کنید.

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
خدمات مالیاتی
تشکیل پرونده مالیاتی

5/5 - (4 امتیاز) تشکیل پرونده مالیاتی از اصلی ترین کارهایی می باشد که پس از تاسیس یک شرکت برای آن باید اقدام کرد. با توجه به اهمیت تشکیل این نوع پرونده برای تاسیس یک شرکت، موسسه حسابداری و مالی حسابا با ارائه و خدمات مالیاتی ایجاد پرونده در این زمینه یاری رسان شما است. […]

خدمات مالیاتی
اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

5/5 - (2 امتیاز) اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی در واقع کارنامه ای از عملکرد سالانه مودیان اشخاص حقیقی است. مالیات بر عملکرد از مهمترین منابع درآمد دولت به شمار می‌رود و مودیان باید اظهارنامه خود را کامل و به طور دقیق برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. نحوه تنظیم اظهارنامه اشخاص حقیقی گروه اول و […]

خدمات مالیاتی
اظهارنامه مالیاتی 1401

5/5 - (1 امتیاز) اظهارنامه مالیاتی 1401 گزارشی است برای یک سال مالی که اشخاص حقیقی و حقوقی باید هر ساله در سامانه اداره امور مالیاتی نسبت به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند. در واقع می‌توان گفت شرحی از عملکرد سالانه است که افراد در آن از میزان سود و درآمد خود را […]

خدمات مالیاتی
چگونه مدیر مالی موفق باشیم

5/5 - (2 امتیاز) مدیر مالی موفق (Financial Manager) فردی است که کار و فعالیت برنامه ریزی، مدیریت، کنترل و ساماندهی امور مالی در شرکتها را به عهده دارد. مدیریت مالی یکی از سمت‌هایی است که در مشاغل و کسب و کارهای متعدد به شمار می‌رود. در ادامه به سراغ اصل مطلب می‌رویم و با مدیر […]

خدمات مالیاتی
مالیات مشاوره – قرارداد مشاوره

5/5 - (2 امتیاز)

خدمات مالیاتی
آموزش ارسال لیست مالیات حقوق پرسنل

5/5 - (2 امتیاز) 02166127745📞 ارسال لیست مالیات حقوق پرسنل نوعی فهرستی است که دارای اطلاعات حقوقی و مالیات حقوق هر کدام از پرسنل شرکت می‌باشد. در صورتی که پرسنل شرکتها به طور ماهیانه دستمزدی بیشتر از حداقل حقوق قانون کار دریافت نمایند، وظیفه دارند نسبت به مبلغ حقوق دریافتی خود، مالیاتی را بپردازند. صاحبان […]

خدمات مالیاتی
خدمات مالیاتی

5/5 - (3 امتیاز) خدمات مالیاتی 0 تا 100 توسط شرکت حسابداری حسابا با تیم با تجربه به افراد ارائه می شود. این شرکت خبره با 20 سال تجربه آشنایی کامل به امور مالی و مالیاتی به صورت تخصصی می تواند امور مربوط به واحد مالی را پوشش دهد.   چگونه برای خدمات مالیاتی با […]

خدمات مالیاتی
دفاع در زمان رسیدگی به تراکنش های بانکی

4.5/5 - (2 امتیاز) دفاع در زمان رسیدگی به تراکنش های بانکی و مالیات آن ها از جمله مهم ترین راه های گرفتن مالیات از سوی سازمان مالیاتی است. به همین دلیل امکان دارد برخی از مردم به آن توجه ای نداشته باشند یا اینکه از وجود آن بی اطلاع باشند. در این مقاله نحوه […]

خدمات مالیاتی
حضور در هیات حل اختلاف مالیاتی تهران

5/5 - (2 امتیاز) هیات حل اختلاف مالیاتی همانطور که از نام آن مشخص است، کار اصلی این هیات ها، رسیدگی به شکایات مودیان و حل اختلافات بین مودیان و همچنین سازمان امور مالیاتی می باشد. وقتی که سازمان امور مالیاتی برای پرداخت کننده حکمی مانند غیر قابل رسیدگی و یا رد دفاتر قانونی و دیگر […]

خدمات مالیاتی
اظهارنامه مالیاتی چیست

5/5 - (2 امتیاز) اظهارنامه مالیاتی در واقع یک نوع بیانیه از عملکرد و کارایی مالی اشخاص حقوقی و حقیق می باشد. موسسه حسابداری و مالی حسابا تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی را با سابقه 20 ساله ارائه می کند. خدمات مالیاتی یعنی تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی توسط مجموعه حسابا قابل انجام است. تنها […]

خدمات مالیاتی
مالیات بر درآمد کشاورزی در ایران

5/5 - (3 امتیاز) مالیات بر درآمد کشاورزی ازجمله فعالیت هایی است که دولت موظف است بررسی هایی را در تمام فعالیت های کشاورزی داشته باشد. بر اساس قانون مالیات های مستقیم، درآمد حاصل از تمامی فعالیت های کشاورزی و فعالیت های وابسته به آن از پرداخت مالیات معاف هستند. یعنی تمامی فعالیت ‌های مربوط به کشاورزی، […]

خدمات مالیاتی
محاسبه مالیات بر ارث

5/5 - (3 امتیاز) مالیات بر ارث نوعی از مالیات ها است. در حقیقت مالیات از مهم ترین منابع درآمد دولت است که پیشرفت اقتصادی و فرهنگی جامعه را نشان می دهد. مشاوره مالیاتی در این مسیر می‌توانند شما را یاری دهند و شما را از هرگونه مشکل دور کنند. موسسه حسابداری و مالی حسابادر […]

خدمات مالیاتی
مالیات بر ارزش افزوده + ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

5/5 - (4 امتیاز) مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1401 تا چه زمانی است؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ می دهیم. پس برای اطلاعات بیشتر ادامه مقاله را بخوانید و به آسانی با جواب این سوالات رو به رو شوید. اگر که با پرداخت مالیات بر […]

خدمات مالیاتی
انواع جرایم مالیاتی

5/5 - (1 امتیاز) مالیات یکی از مهم ترین قسمت های امور مالی در هر شرکتی می باشد. به همین علت اطلاع نداشتن از قوانین مربوطه می تواند جرایم بسیاری را به وجود آورد. در این مقاله به انواع جرایم مالیاتی و برخی از مواردی که صاحبان شرکت می بایست از آن ها مطلع باشد […]

خدمات مالیاتی
صدور برگ تشخیص مالیات

5/5 - (3 امتیاز) توضیح صوتی درباره برگ تشخیص مالیات بر درآمد شرکتها (اشخاص حقوقی) یکی از موضوعات مهم در شاخه مالیات، برگه مالیات است. با توجه به برگ تشخیص مالیات، مودی می بایست با آن به طور کامل آشنایی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات تنظیم و صدور برگ تشخیص مالیات […]

خدمات مالیاتی
مالیات عملکرد

5/5 - (1 امتیاز) تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد، برای افرادی که دارای یک کسب و کاری هستند که از آن درآمد کسب می کنند، قطعاً امری مهم است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره مالیاتی آنلاین […]

فرم ارسال نظرات کاربر