اظهارنامه مالیاتی 1401

اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱

اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱ گزارشی است برای یک سال مالی که اشخاص حقیقی و حقوقی باید هر ساله در سامانه اداره امور مالیاتی نسبت به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند. در واقع می‌توان گفت شرحی از عملکرد سالانه است که افراد در آن از میزان سود و درآمد خود را به اداره امور مالیاتی ارسال و با اظهار می‌کنند.

ارائه اظهارنامه مالیاتی سال ۱۴۰۱

شرکتها، موسسات غیرتجاری انتفاعی، کسبه‌ها و تمام اشخاص حقیقی که مجوز تولید و توزیع دارند که مشمول مالیات هستند، باید در اداره مالیات پرونده مالیات داشته باشند و پس از آن نسبت به ارسال اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱ اقدام کنند.

نکته مهم این است که حتی اگر شخصی در سال مالی قبلی درآمدی را کسب نکرده باشد، بایستی اظهارنامه عدم فعالیت خود را نیز در زمان معین شده به اداره مالیات ارسال کند.

چگونه اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱ را تنظیم کنیم؟

در زمان‌ های گذشته اظهارنامه به صورت دستی و بر روی کاغذ کامل شده و به اداره مالیات تحویل داده می ‌شد. تا پیش از الکترونیکی شدن خدمات سازمان امور مالیاتی کشور، پرداخت کننده های مالیاتی، موظف بودند تا بیانیه های خود را بر روی فرم های کاغذی و بر پایه جدول ضرایب مالیاتی، تنظیم کنند و به اداره مالیات ارسال می کردند. به همین دلیل پرداخت کننده های مالیاتی، می بایست این فرم ها را از اداره امور مالیاتی یا سایت آن، دریافت کنند و بعد از تکمیل فرم آن را به صورت حضوری به اداره امور مالیاتی تحویل دهند.

تا پیش از سال ۱۳۹۱ مودیان مالیاتی بایستی برگه اظهارنامه مالیاتی خودشان را از مراکزی که اداره مالیات تعیین کرده بود، خریداری کنند. سپس با تکمیل فرم، مودیان وظیفه داشتند به بادجه‌هایی که مشخص شده بود، اظهارنامه را تحویل دهند. بنابراین مشکلاتی مانند هزینه بر بودن و زمان بر بودن باعث شد که سامانه الکترونیکی برای این امر به وجود بیاید.

پس مودیان مالیاتی دیگر مراجعه حضوری برای ارائه اظهارنامه ندارند و می‌توانند در سامانه مورد نظر ابلاغیه مالیات ۱۴۰۱ را دریافت کنند. همچنین پس از اینکه اظهارنامه مالیاتی ارسال شد، چنانچه اشخاص حقوقی دارنده دفاتر پلمپ باشند، می‌بایست در زمان معین شده دفاتر پلمپ خود را نیز به اداره امور مالیات ارائه کنند. این دفاتر پلمپ شامل دفتر کل و دفتر روزنامه می‌شود.

برای اطلاع از پلمپ دفاتر قانونی می‌توانید مقاله تحریر دفاتر قانونی را مطالعه کنید.

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱

اشخاص حقوقی تا پایان تیر ماه و اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه طبق مصوبه اعلام شده مهلت دارند اظهارنامه مالیاتی خودشان را تحویل دهند. تاریخ دقیق برای اشخاص حقیقی تا ۱۵ تیرماه و اشخاص حقوقی تا ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۱ است.

اشخاص حقوقی  و حقیقی می‌توانند برای اطلاع بیشتر از وضعیت اظهارنامه مالیاتی در سال جاری با موسسه حسابداری و مالی حسابا، با کلیک بر روی دکمه زیر تماس حاصل کنند.

۰۲۱۶۶۱۲۷۷۴۵?

مدارک موردنیاز برای اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱

 • اجاره‌نامه با داشتن کد رهگیری
 • مدارک ثبت برای اشخاص حقوقی
 • مدارک شناسایی اشخاص حقیقی
 • مدارک شناسایی اشخاص دارنده حق امضا در شرکتها و همچنین موسسات غیر تجاری
 • میزان مبلغ فروش در مبادلات داخلی و خارجی
 • میزان مبلغ پرداخت شده مالیات
 • اشخاص حقیقی یعنی فقط افرادی که دفاتر پلمپ دارند و اشخاص حقوقی بایستی شماره ثبت دفاتر پلمپ خود را در اظهارنامه ذکر کنند
 • اشخاص می‌بایست اطلاعات حساب سال قبل را در اظهارنامه مالیاتی سال جاری نیز ذکر کنند
 • مشخصات ملک اجاره شده مودی
 • ذکر مانده سود و زیان سال پیشین و گردش حساب شرکتی یا شخصی
 • در صورت داشتن کارت بازرگانی باید شماره کارت بازرگانی، نام کاربری و رمز عبور ثبت شود
 • در صورت داشتن هر گونه مجوز فعالیت و کد رهگیری برای پیش ثبت نام اظهارنامه مالیاتی باید ارائه شود
 • ارائه گردش حساب در رابطه با تهیه مواد اولیه، کالاهای تولید شده، کالاهای وارداتی و کالاهای صادراتی

افرادی که باید اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کنند

تمامی اشخاص حقوقی  وحقیقی که در اداره مالیات پرونده مالیاتی دارند باید هر سال اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کنند. افراد ایرانی که خارج از کشور ارتباط مالی دارند و در ایران نیز در حال فعالیت اقتصادی هستند باید به دولت ایران مالیات پرداخت کنند.

 • تمامی مالکان یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به اموال و املاک واقع شده در ایران مطابق مقررات باب دوم (ماده ۱ قانون مالیات‌های مستقیم)
 • هر یک از اشخاصی حقیقی ایرانی مقیم در ایران باید نسبت به تمامی درآمدهایی که در ایران و خارج از ایران تحصیل می‌کنند.
 • هر یک اشخاص غیر ایرانی نسبت به درآمدهایی که در کشور ایران تحصیل می‌کنند و نسبت به درآمدهایی که جهت واگذاری امتیازات و یا واگذاری فیلم سینمایی های ایرانی از ایران تحصیل می‌کنند.

زمان ثبت نام اظهارنامه های مالیاتی سال جاری (۱۴۰۱)

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۴۰۰ برای صاحبان مشاغل تا پایان تیرماه است. با توجه به بیماری کرونا در ۱۴۰۰ و ایجاد محدودیت ها برای برخی از اصناف سقف فروش کالا و خدمات برای مشاغل با تشخیص سازمان مالیات در تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم برای عملکرد سال گذشته به ۱۰۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ ق.م.م افزایش داشته و مهلت ارائه اظهارنامه مالیات عملکرد آن سال تا ۳۱ تیر ۱۴۰۱ تمدید شده است. در نهایت مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱ برای اشخاص حقیقی تا ۳۱ تیرماه و اشخاص حقوقی تا اواخر تیرماه ۱۴۰۱ است.

ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401

نحوه ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱:

اما پس از راه اندازی سایت سازمان امور مالیاتی، پرداخت کننده های مالیاتی توانستند از طریق سایت سازمان امور مالیاتی به نشانی tax.gov.ir که یکی ار زیرمجموعه های سامانه سازمان امورمالیاتی www.intamedia.ir می باشد، برای ثبت نام و ارسال اظهارنامه الکترونیکی اقدام کنند. به همین ترتیب در سال ۱۴۰۱ می توان از طریق سایت سازمان امور مالیاتی، اقدام به ثبت نام اظهارنامه کرد.

۱. در ابتدا باید وارد سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی به نشانی شوید تا مطابق تصویر زیر وارد سایت سازمان امور مالیاتی شوید:

سایت سازمان امور مالیاتی
سایت سازمان امور مالیاتی

۲. پس از ورود به صفحه اصلی سایت سازمان امور مالیاتی، برای ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱ باید روی گزینه “پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک” کلیک کنید:

سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی
سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی

۳. پس از کلیک بر روی گزینه ثبت نام الکترونیک وارد صفحه جدید یعنی مقررات و قوانین مربوط به ثبت نام در سامانه امور مالیاتی می‌شوید و پس از مطالعه باید دکمه “ورود به ثبت نام” را کلیک کنید:

ورود به ثبت نام
ورود به ثبت نام

۴. در گام بعدی باید نوع مودی را مشخص کنید و بعد از وارد کردن شماره ملی و عبارت امنیتی مجدد دکمه “ورود به ثبت نام” را کلیک کنید.

۵.در قدم بعدی بر روی دکمه “پیش ثبت نام جدید” کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر بروید

۶. پس از وارد کردن اطلاعات و مراحل ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱، میتوانید نسبت به ارسال آن به سازمان امور مالیاتی اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب