گزارشات فصلی
5/5 - (3 امتیاز)

صورت معاملات فصلی یا گزارشات فصلی و نحوه ارسال آن ها در این مقاله به طور کلی شرح می دهیم. برای ارائه گزارش های صریح و کاملاً شفاف به سازمان های مالیاتی نیاز است کلیه فعالیت های صورت گرفته مالی و اقتصادی کسب و کار برپایه استانداردهای تعیین شده ثبت و ضبط بشوند. واژه صورت معاملات فصلی اصطلاحی نوین در دنیای انواع خدمات حسابداری می باشد. در این روش هر 3 ماه یکبار به سازمان های امور مالیاتی ارسال می گردد که شیوه ای برای شفافیت معاملات می باشد. تا آخر با موسسه حسابداری و مالی حسابا همراه باشید. 

صورت معاملات فصلی به چه معناست؟

صورت معاملات فصلی یا به عبارتی گزارشات فصلی مطابق ماده ۱۶۹ به معنای ثبت و ضبط، ارسال اطلاعات خرید و فروش و ارائه اطلاعات صادرات و واردات و حمل و نقل و اجاره مرتبط به یک فصل می باشد. همچنین ارسال صورت معاملات فصلی در یک بازه زمانی مهلت دارد. مهلت ارسال آن تا ۴۵ روز بعد از پایان هر فصل خواهد بود.

جرایمی که در ماده ۱۶۹ برای عدم ارسال صورت معاملات فصلی وجود دارد:

هر حسابداری موظف به ثبت تمامی فعالیت ها و معاملات روزانه است و باید علاوه بر تهیه گزارش به مدیریت، به بعضی از ادارات گزارش ارائه بدهد. در صورتی که در زمان تعیین شده این گزارشات را ارائه ندهید جریمه ای به شما تعلق خواهد گرفت.

 • استفاده از کد اقتصادی دیگران برای خودتان و همچنین استفاده از کد اقتصادی خود برای دیگران
 • عدم درج کد اقتصادی خود و همچنین طرف معامله
 • عدم صدور صورت حساب ها

قوانین مالیات های مستقیم ماده ۱۶۹؟

طبق قوانین این ماده صاحبان شغل که وظیفه ثبت نام در نظام مالیاتی دارند، می بایست برای معاملات روزانه ای انجام می دهند صورت حساب صادر کنند. همچنین شماره اقتصادی خودشان و طرف مقابل را در تمام قراردادها ثبت کنند. در نهایت لیست معاملات خود را به سازمان امور مالیات ارائه دهند.

شماره اقتصادی یا کد فراگیر به چه معناست و چه کاربردی نیز دارد؟

در هنگام ثبت سفارشات در سایت وزارت صنعت معدن و تجارت، شماره ای به شما تعلق می گیرد. این شماره به عنوان کد فروشنده به شما داده می شود که شماره ذکر شده به عنوان شناسه ای اختصاصی برای اشخاص خارجی می باشد و باید در سامانه صورت معاملات سازمان امور مالیاتی هنگام ارسال اطلاعات وارد شود. در نتیجه کد فراگیر اتباع خارجه همان شماره اختصاصی اشخاص خارجی می باشد و برای اشخاص حقیقی کاربرد دارد.

تنظیم کردن صورت معاملات فصلی

2 راه برای تنظیم کردن صورت معاملات فصلی (گزارشات فصلی) وجود دارد:

ارسال گزارشات فصلی به صورت الکترونیکی و همچنین به صورت ارسال آفلاین با نرم افزار TTMS به اداراه دارایی صورت می گیرد.

 1. برخط یا آنلاین: مودیان با ثبت نام در سامانه مالیاتی نام کاربری و کلمه عبور خود را دریافت می کنند. پس از آن وارد سایت شده و  گزارشات خود را وارد می نمایند. بعد از ثبت نهایی خود کدی را به عنوان کد پیگیری دریافت می کنند. (برای پیگیری های بعدی این کد اجباری است)
 2. غیر بر خط یا آفلاین: مودیانی که می توانند گزارشات فصلی خود را با نرم افزاری به نام TTMS ارسال کنند. در این روش ابتدا باید در سامانه مالیاتی ثبت نام کنند تا نام کاربری و کلمه عبور خود را دریافت نمایند. پس از ثبت اطلاعات هم کد پیگیری را دریافت خواهند کرد تا در صورت نیاز اطلاعات خود را اصلاح و پیگیری کنند.

فهرست معاملات یعنی چه؟

گزارشاتی که اطلاعات مرتبط به خرید و فروش کالاها و خدمات واحد اقتصادی در تاریخ معین شده به سازمان امور مالیاتی ارسال می شود. اهداف فهرست معاملات گزارش کمک به کارشناسان مالیاتی برای تشخیص درآمد مشمول مالیات و تعیین صحیح نرخ مالیات واحدهای اقتصادی می باشد.

افرادی که مشمول ارسال صورت معاملات فصلی یا گزارشات فصلی هستند در زیر تعریف شده اند:

 • کلیه افراد حقیقی که مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشند
 • تمام اشخاص حقوقی
 • اشخاص حقیقی که شامل حال گروه اول آیین نامه ماده ۹۵ قوانین مالیات های مستقیم می باشند
 • و کلیه مشاغل خاص که در فصل دوم آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ جدید قوانین مالیات های مستقیم هستند

چگونه معاملات فصلی خرید و فروش را انجام دهید؟

در ابتدا برای ثبت و ارسال صورت معاملات فصلی خود می بایست به سامانه ارسال گزارشات فصلی مراجعه کنید. لیست و فهرست های موجود که پس از سال ۹۴، ۸ فهرست جدید دیگر هم به آن ها اضافه شده است را می توانید در آن مشاده کنید.

 • پس از ورود مودیان به این سامانه، امکان ثبت هر کدام از مواد و فرم های زیر امکان پذیر است:
 • ثبت گزارش خرید و فروش
 • درج گزارش اطلاعات پیمان کار و کارفرما در صورت (پیمان های طولانی)
 • ثبت گزارش تحرز برای قبل از سال ۱۳۹۵
 • درج گزارش صادرات و واردات
 • ثبت گزارش پیش فروش و اجاره
 • درج گزارش حق العمل کاری

معاف از ارسال گزارشات فصلی

کسانی که معاف از ارسال گزارشات فصلی هستند؟

 • حق عضویت اعضای جامعه ماهر و انجمن های غیردولتی که دارای مجوز از مراجع ذی صلاح می باشند
 • سهم الشرکه
 • خرید و فروش و سود اوراق بهادار و همچنین خرید و فروش سهام سهم الشرکه
 • سود و جریمه های بانک ها، صندوق تعاون، مؤسسات اعتباری غیربانکی مجاز و صندوق های قرض الحسنه
 • هزینه هایی که تحت عنوان خسارت و انواع مالیات، مالیات حق تمبر و ثبت، حق گمرک که به دستگاه های اجرائی پرداخت می شود
 • حقوق پرداختی کارکنات
 • شارژ و  آبنومان ساختمان محل فعالیت

آیا حقوق پرداختی به پرسنل در صورت معاملات فصلی (گزارش فصلی) ارسال خواهد شد؟

اگر که مبلغ پرداختی برای پرسنلی باشد که در لیست و فهرست حقوق بگیران قرار داشته باشد. در اجرای قانون ماده ۱۶۹، اجباری به مبلغ پرداختی به پرسنل نخواهد بود و این حقوق در رده مالیت بر حقوق می باشد.

اطلاعاتی که در معاملات فصلی درج می‌شوند کدام‌اند؟!

تمام مودیان وظیفه دارند معاملات فصلی ماده 169 تمامی اطلاعات مربوط به معاملات خودشان را مطابق استانداردهای سازمان امور مالیاتی ثبت کنند. اطلاعاتی که بایستی در گزارشات حتماً ذکر شوند به شرح زیر است:

 • اطلاعات هویتی و مکانی دو طرف معامله
 • اطلاعات مربوط به مجوز فعالیت دو طرف معامله
 • اطلاعات مربوط به معاملات دو طرف قرارداد
 • اطلاعات مالی و سرمایه ای
 • اطلاعاتی که مربوط به دارایی و املاک و انتقال آنها می‌شود
 • تمامی موارد مرتبط با ارزش افزوده

قوانین صورت معاملات فصلی در ایران

قوانین و مقررات صورت معاملات فصلی در ایران!

قوانین مربوطه در تیر سال 1394 تصویب شد که در ابتدای سال 1395 اجرایی گردید. سازمان امور مالیاتی هدف اصلی و مهم این قانون را افزاش شفافیت اقتصادی و نظم مالی ذکر کرده است. بنابراین موضوع اشخاص حقوقی و حقیقی و همچنین دستگاه های اجرایی وظیفه دارند ظرف مدت 45 روز بعد از شروع هر فصل ریز اطلاعات معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند.

صورت معاملات فصلی تنها با هدف گزارش مالیاتی ارسال می شود نه پرداخت مالیات. اما در صورت عدم صدور معاملات فصلی و عدم درج کد اقتصادی و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران، مودیان مشمول پرداخت جرایم 10% مورد معامله می‌شوند.

مواردی که در معاملات فصلی رد نمی‌شوند؟

مواردی که در زیر ذکر می‌شوند نیازی به ذکر در معاملات فصلی نخواهند داشت:

 • خرید و فروش و سود اوراق بهادار
 • خرید و فروش سهام و سهم الشرکه، حق تقدم سهام و سهم الشرکه
 • سود و جرایم بانکها، صندوق تعاون، صندوق حمایت از توسعه کشاورزی، صندوق قرض‌الحسنه، موسسه اعتباری غیربانکی مجاز
 • سود سهم الشرکه و سود سهام
 • جوایز و هدایا بلاعوض
 • حق عضویت اعظای مجامع حرفه ای
 • عوارض و مالیات حق تمبر و حق ثبت
 • معاملات انتقال املاک موضوع ماده 59 قوانین مالیاتهای مستقیم برای متعاملین
 • وجه پرداختی برای شارژ ساختمان محل فعالیت
 • حقوق پرداختی موضوع فصل سوم باب 3 قانون مالیات‌های مستقیم
 • حقوق گمکر که به دستگاه های اجرایی پرداخت می‌شود

جرایم عدم ارسال گزارشات فصلی

جرایم عدم ارسال گزارشات فصلی ماده  169 قانون مالیات‌های مستقیم چیست؟!

تخلف عدم ارسال معاملات فصلی و ارسال کد اقتصادی و یا استفاده از کد اقتصادی دیگران جریمه ای معادل 10% مبلغ معامله انجام شده را به همراه دارد. همچنین در صورت ارسال دیر هنگام 1% معامله ای که مدارک آن دیر ارسال شده، جریمه شامل آنها خواهد شد. عدم صدور فاکتور فروش کالا، عدم درج کد اقتصادی و عدم درج شماره اقتصادی طرف معامله، استفاده از شماره و کد اقتصادی خود برای دیگران و برعکس، جریمه 2% با منابع مورد معامله را دارد.

مهلت ارسال معاملات فصلی در سال 1401:

بهار 1401: مهلت ارسال لیست خرید و فروش در فصل بهار، 15 مرداد ماه است. پس تا پایان روز شنبه 15 مرداد ماه 1401 مهلت برای ارسال گزارش فصلی دارید!

تابستان 1401: مهلت قانونی 3 ماهه تابستان هر سال، 15 آبان ماه است. پایان روز یکشنبه 15 آبان سال 1401 آخرین مهلت ارسال گزارشات فصلی است.

پاییز 1401: پایان روز 15 بهمن ماه برای ارسال معاملات فصلی در نظر گرفته شده است. اما در سال 1401 به دلیل تعطیل رسمی، آخرین مهلت روز یکشنبه 16 بهمن سال 1401 است.

زمستان 1401: برای زمستان هر سال تا پایان 15 اردیبهشت سال بعدی است. مهلت ارسال معاملات فصلی زمستان 1401 به علت تعطیل رسمی جمعه 15 اردیبهشت، به روز شنبه 16 اردیبهشت 1402 تعویق افتاده است.

نتیجه گیری:

ثبت و ارسال گزارشات فصلی به سامانه صورت معاملات فصلی اقدامی بسیار مهم در کسب و کار شماست. در صورتی که گزارشی را ارسال و ارائه نکنید، جریمه هایی به شما تعلق خواهد گرفت. یک مشاوره مالیاتی کمک فراوانی می تواند در این زمینه به شما بکند. شما می توانید به صورت تخصصی از خدمات مشاوره مالیاتی آنلاین و تلفنی برای تهیه چنین گزارشاتی استفاده کنید. تا سرانجام باعث هدر رفت زمان و هزینه خود نشوید و همچنین از گزارشات معاملات فصلی خوبی بهره مند شوید.

مهلت ارسال صورت معاملات فصلی

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
حسابداری و حسابرسی
تهیه گزارش حسابرسی شرکت ها

5/5 - (2 امتیاز) گزارش حسابرسی شرکت ها جهت دسترسی برای صاحبان سهام به گزارشات گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی کشور ایران، گزارشات تفسیری، اطلاعات و حسابرسی صورت های مالی شرکت ها و همچنین تصمیمات مجمع سالیانه ایجاد می‌شوند. صورت حساب مالی از مهمترین قسمت‌هایی است که در فرآیند گزارش مالی ایجاد می‌شوند. این نوع گزارشات […]

حسابداری و حسابرسی
انواع حسابرسی مالی

5/5 - (2 امتیاز) حسابرسی مالی نوعی ارزیابی از گزارشات مالی سازمان هاست. اصول حسابرسی مالی بدین صورت است که به مدیران اطمینان می‌دهد که صورتهای مالی کامل هستند و به طور دقیق ارائه می‌شوند. ممیزی عملکرد حسابرسی وارسی اظهارات مالی شرکتها و ارائه گزارشات توسط یک حسابرسی می‌باشد. پس از بررسی، یک گزارش حسابرسی […]

حسابداری و حسابرسی
تاثیر ارز دیجیتال بر حسابداری

2.3/5 - (3 امتیاز) تاثیر ارز دیجیتال بر حسابداری از جمله مباحثی است که حسابداران با آن بسیار سر و کار دارند. حسابداری ارزهای دیجیتال از موضوعات جدید در دنیای حسابداری است. ارز دیجیتال و حسابداری آن کاربردهای بسیاری را در آینده نیز خواهد داشت. ارزهای دیجیتال از انواع مختلفی تشکیل شده و طبق کارایی […]

حسابداری و حسابرسی
تاسیس شرکت حسابداری + شرایط و مراحل

5/5 - (3 امتیاز) تاسیس شرکت حسابداری به چه صورتی است؟ ثبت شرکت حسابداری چه مراحل و شرایطی دارد؟ در این مقاله تمام سوالات مربوط به ثبت شرکت را مورد بررسی قرار می دهیم. شرکت حسابداری چیست؟ به شرکتی می‌گویند که به صورت کاملاً تخصصی انواع خدمات حسابداری را ارائه می دهند و همچنین این […]

حسابداری و حسابرسی
اعزام حسابدار در تهران و شهرستان ها

5/5 - (2 امتیاز) اعزام حسابدار با تجربه و مجرب با دیدی آگاهانه موجب می شود مدیران یک شرکت بتوانند امور مالی و مالیاتی خود را با بهترین اهداف پیش ببرند. همچنین مدیران می توانند تمرکز بسیاری رو دیگر امور خود داشته باشند. امروزه با توجه به پیشرفت علم رشته و شغل حسابداری دچار تغییرات بسیاری […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری شرکت ها چگونه انجام می شود؟

4.5/5 - (8 امتیاز) حسابداری شرکت ها چگونه انجام می شود؟ اگر این سوال شما است، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. با حسابداری شرکتها مسئولان واحدهای تجاری می توانند یک گزارش تکمیلی و کاملی را از تمامی تجارت و حساب و کتاب های یک شرکت را در نظر داشته باشند.  توجه داشته […]

حسابداری و حسابرسی
خدمات حسابداری

5/5 - (5 امتیاز) انواع خدمات حسابداری در تهران در موسسه حسابا صورت می پذیرد. چنانچه در نظر دارید که یک حسابدار حرفه ای برای خود انتخاب کنید، با خواندن محتوای این صفحه می توانید بهترین تصمیم گیری را با خیالی آسوده انجام دهید. حسابداری یک کارکرد و عملکرد مهم تجاری به شمار می رود. […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری آنلاین (حسابداری ابری)

4.7/5 - (4 امتیاز) حسابداری آنلاین چیست؟ حسابداری ابری یا همان آنلاین امروزه بسیار در بین حسابداران محبوب شده و نام آن ها به گوش می رسد. اگر که تا به امروز این اصطلاحات را نشنیده اید و با آن ها آشنایی ندارید، توصیه می شود تا انتهای این مقاله با موسسه خدمات مالی و […]

حسابداری و حسابرسی
ثبت اسناد حسابداری

5/5 - (2 امتیاز) در این مقاله ما قصد داریم به حسابداران و دیگر افراد بگوییم سند حسابداری چیست و آموزش ثبت اسناد حسابداری را به طور کامل شرح دهیم. ثبت اسناد از جمله انواع خدمات حسابداری در تهران در موسسه خدمات مالی و حسابداری حسابا می باشد. ثبت اسناد حسابداری در واقع از اصلی […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری بهای تمام شده کالای فروش رفته و فرمول محاسبه آن

5/5 - (5 امتیاز) بهای تمام شده کالای فروش رفته کلیه هزینه‌ هایی می باشد که یک واحد تجاری برای تولید محصول و یا یک خدمات فروش رفته، انجام می دهد. در واقع بهای تمام شده کالای فروش رفته عبارت است از هزینه ‌های مستقیم مرتبط با تولید کالاهای فروخته شده توسط شرکت. این مقدار […]

حسابداری و حسابرسی
ثبت سند حسابداری فروش

5/5 - (2 امتیاز) حسابداری فروش کالا، صدور اسناد حسابداری فروش، ثبت سند حسابداری فروش و… را در این مقاله به طور کامل شرح داده و مورد بررسی قرار می دهیم، تا به طور کامل با آن آشنا شوید. پس ادامه مطالب را در شرکت حسابداری دنبال کنید! در شرکت‌ های بازرگانی برای ثبت و […]

حسابداری و حسابرسی
صورت مغایرت بانکی در حسابداری

5/5 - (1 امتیاز) حسابداری صورت مغایرت بانکی از مهم ترین مقوله های مربوط به امور حسابداری شرکت ‌ها است. حسابداران شرکت ‌ها و موسسات برای اینکه بتوانند صورت‌ های مالی دقیقی را تهیه و تنظیم کنند و گزارشات صحیح و حقیقی مالی ارائه بدهند پیوسته بایستی حساب ‌های خودشان را کنترل کنند، تا از […]

حسابداری و حسابرسی
صورت سود و زیان و ضرورت های تهیه این صورتحساب

5/5 - (1 امتیاز) صورت سود و زیان یکی از صورت های مالی مهم در حسابداری است. در واقع حسابداری بدون وجود صورت های مالی بدون کاربرد می باشد. تعریف صورت سود و زیان: این نوع صورتحساب از اصلی ترین و مهم ترین صورت های مالی شرکت ها می باشد. چرا که سود و زیان […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری پیمانکاری و انواع قراردادهای شرکت پیمانکاری

5/5 - (1 امتیاز) حسابداری پیمانکاری در علم حسابداری را به طور کامل شرح می دهیم و تمام نکات موجود در آن را مورد بررسی قرار می دهیم. در ابتدا توصیه می‌کنیم مقاله جامع حسابداری شرکت ها چگونه انجام می شود را مطالعه کنید تا با انواع حسابداری شرکتها در موسسه حسابداری و مالی حسابا […]

حسابداری و حسابرسی
حسابرسی صورت های مالی شرکت ها

5/5 - (2 امتیاز) حسابرسی صورت های مالی شرکت ها از آن دسته کارهایی می باشد که نیاز به تخصص دارد. بنابراین انجام چنین کاری در شرکت‌ها و موسسات بسیار امری مهم به شمار می رود. موسسه خدمات مالی و حسابداری حسابا می‌تواند در انواع خدمات حسابداری در تهران به شما کمک بسیاری کند. صورت مالی چیست؟ […]

حسابداری و حسابرسی
صورت معاملات فصلی و راه های تنظیم گزارشات فصلی

5/5 - (3 امتیاز) صورت معاملات فصلی یا گزارشات فصلی و نحوه ارسال آن ها در این مقاله به طور کلی شرح می دهیم. برای ارائه گزارش های صریح و کاملاً شفاف به سازمان های مالیاتی نیاز است کلیه فعالیت های صورت گرفته مالی و اقتصادی کسب و کار برپایه استانداردهای تعیین شده ثبت و ضبط […]

فرم ارسال نظرات کاربر