محاسبه مالیات بر ارزش افزوده
5/5 - (4 امتیاز)

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1401 تا چه زمانی است؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ می دهیم. پس برای اطلاعات بیشتر ادامه مقاله را بخوانید و به آسانی با جواب این سوالات رو به رو شوید.

اگر که با پرداخت مالیات بر ارزش افزوده دچار مشکل هستید، می توانید از خدمات مالیاتی، تیم خبره و با تجربه موسسه حسابداری و مالی حسابا بهره ببرید. تنها کافی است از طریق دکمه های زیر راه ارتباطی خود را برگزینید.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

Value Added Tax در واقع ارزشی است که در فرایند تولید محصول به کالای واسطه آن و یا مواد اولیه محصول اضافه خواهد شد. به عبارتی دیگر، مالیاتی است که به غیر از تولید کننده اصلی هر واسطه ای وظیفه دارد یکبار آن را پرداخت کند، و همچنین در مرحله بعد آن را از مشتری دریافت بنماید و به حساب دولت واریز کند.

در مصوب ماده 3 قانون مالیات ارزش افزوده سازمان مالیاتی کل کشور ، بدین گونه تعریف شده است:
“این مالیات نوعی مالیات غیر مستقیم است که بر تفاوت میان ارزش خدمات و کالاها عرضه شده و با ارزش خدمات و کالاهای تحصیل شده و خریداری شده در یک دوره مقرر وضع می شود.”

گفته و مفهوم فوق به فرایند تولید مرتبط است نه به کالایی خاص. VAT به نوعی مالیات عام محسوب می شود که به صورت چند مرحله از اضافه نرخ کالا و خدمات تولید شده در مراحل متعدد توزیع اخذ می شود.

برای اینکه بتوان vat را به طور دقیق محاسبه کرد و به اداره امور مالیات ارسال و پرداخت کرد، می بایست از اظهارنامه ارزش افزوده استفاده نمود. این نوع مالیات به شکل غیر تصاعدی در زنجیره “تولید، توزیع، واردات و مصرف و مصرف کنندگانی که پرداخت کننده آن می باشند” قرار می گیرد. در چنین مالیاتی نباید مالیاتی توسط تولید کنندگان پرداخت بشود و می بایست مصرف کننده نهایی این مالیات را پرداخت کند. 

بیشتر بخوانید: اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه ارزش افزوده

اظهارنامه ارزش افزوده چیست؟

اظهارنامه ارزش افزوده یکی از راهکارهای اصولی و دقیق برای محاسبات مالیات بر ارزش افزوده می باشد. صاحبان مشاغل برای پرداخت درست و دقیق این مالیات بایستی از یک متخصص در این حیطه کمک بگیرند. تمامی مشمولان این نوع مالیات مکلف هستند که در پایان هر فصل 3 ماه یکبار و با فرجه 15 روزه، اظهارنامه مربوطه خود را ارائه کنند. چنانچه پرداخت نشود، با آن ها برخورد قانونی می شود.

جرایم عدم پرداخت مالیات ارزش افزوده

اگر که افرادی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شوند، به تشکیل پرونده مالیاتی اقدام نکنند و همچنین اگر نقصی در ارائه و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده داشته باشد، جرایم مالیاتی شامل حال آن ها خواهد شد.

جرایم عدم پرداخت این مالیات عبارتند از:

مطابق ماده 23

تاخیر در پرداخت مالیات های این قانون در مهلت مقرر، جریمه ای به میزان 2% در ماه با توجه به مالیات پرداخت نشده و تاخیر در پرداخت را به همراه خواهد داشت.

مطابق ماده 22

 • نبود و عدم ثبت نام مودیان در مهلت معین: 75% مالیات متعلق تا تاریخ ثبت نام
 • عدم صدور صورت حساب: معادل یک برابر مالیات متعلق
 • نبود و عدم درج درست و صحیح قیمت در صورت حساب: معادل یک برابر ما به التفاوت مالیات متعلق
 • عدم تکمیل و درج اطلاعات صورت حساب مطابق نمونه اعلام شده: معادل 25% مالیات متعلق
 • نبود و عدم تسلیم اظهارنامه از تاریخ ثبت نام و شناسایی به بعد حسب مورد: معادل 50% مالیات متعلق
 • عدم ارائه اسناد و دفاتر حسب مورد: معادل 25% مالیات متعلق

مقاله “صورتحساب نوع سوم” را به شما برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می کنیم.

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده سال 1401

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1401

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده هر فصل تا 15 روز بعد از پایان آن فصل است. به عنوان نمونه: مهلت ارسال اظهارنامه فصل تابستان تا 15 مهر خواهد بود.

مودیان بایستی در پایان هر 3 ماه اظهارنامه ارزش افزوده خود را با سامانه یکپارچه مالیات بر ارزش افزوده به این همین سامانه ثبت کند. اگر قصد دارید اظهارنامه خود را به صورت الکترونیکی ارسال کنید، باید اول در سامانه مربوطه ثبت نام کنید. سایت ثبت نام ارزش افزوده و ارسال اظهارنامه ها، با سایت اظهارنامه مالیاتی مودیان حقیقی و حقوقی فرق دارد.

مالیات بر ارزش افزوده به چه مشاغلی تعلق میگیرد؟

مالیات بر ارزش افزوده به صورت کامل همه مشاغلی را که به هر صورتی با خرید و فروش کالا و خدمت رسانی ها وابسته باشد، تعلق می گیرد.

 1. صادرکنندگان کالا
 2. واردکنندگان کالا
 3. کارخانه ها و کارگاه های تولیدی
 4. مصرف کنندگان ازمعدن ها
 5. تحویل دهنده های خدمت حسابرسی و خدمات حسابداری و همچنین خدمت رسانی های مالی
 6. هتل ها و مهمان خانه ها
 7. عمده فروش ها و فروشگاه های بزرگ و نماینده های پخش کالاهای داخلی و خارجی و صاحب های انبارها
 8. سازمان های حمل و نقل و باربری، زمینی، دریایی و هوایی
 9. سازمان های مهندسی
 10. سازمان های بازرگانی و کار یابی
 11. فروشنده های طلا و جواهرات
 12. فروشنده های آهن الات
 13. صاحب های تالارهای پذیرایی و رستوران ها
 14. صاحب های نمایشگاه ها و فروشگاه های خودرو و بنگاه های معامله املاک
 15. صاحب های تعمیرگاه های تجهیز خودرو
 16. چایخانه ها
 17. صاحب های دفاترسند رسمی
 18. صاحب سینماها و مکان ها تفریحی و ورزشی
 19. صاحب های دفاتر خدمت رسانی مسافرتی و جهانگردی
 20. سالن های غذاخوری و سفره خانه ها
 21. چلوکبابی ها، اغذیه فروش ها با مالکیت
 22. صابحان سینماها و امکان ورزشی و تفریحی
 23. صاحبان مراکز ارتباطات رایانه ای و دفاتر خدمات ارتباطی و دولت

نحوه محاسبه ارزش افزوده

نحوه محاسبه VAT

مالیات ارزش افزوده 6% و عوارض آن 3% است. مطابق قانون ماخذ این مالیات، بهای خدمات و کالای درج شده در صورت حساب می باشد. به عنوان مثال کالا و یا خدماتی که دریافت می کنیم به مبلغ n ریال. و در قانون ارزش افزوده همان سال که فرض می کنیم 6% عوارض و 3% عوارض به آن تعلق گرفته شده است.

شیوه محاسبه آن به صورت زیر می شود:

3 × n% برابر با عوارض پرداختی

6  × n% برای مالیات پرداختی که مبلغ نهایی بهای تمام شده برای این محصول برابر است با کل مبلغی که برای اصل خدمات و یا کالا داده شده است + مالیات و همچنین عوارض پرداختی

02166127745📞

انواع مالیات بر ارزش افزوده

 1. نوع اول مالیات بر ارزش افزوده درآمد: عوارضی که بر فروش تولید خاص از کالاهاست و پس از کسر هزینه استهلاک به سرمایه گذاری خالص به آن بهای اضافی از نوع درآمد نیز تعلق خواهد گرفت.
 2. مالیات بر ارزش افزوده مصرفی: کلیه مخارج سرمایه گذاری ناخالص از این عوارض نوع مصرفی به علت اینکه خدمات و کالاهای مصرفی می باشد حذف می شود.
 3. مالیات بر ارزش افزوده تولیدی: در این نوع عوارض، اعمال عوارض در فروش کالاهای مصرفی و بر فروش کالاهای سرمایه ای صورت می پذیرد. به این معنی که بنگاه اقتصادی با خرید کالا هیچگونه اعتبار مالیاتی را کسب نخواهد کرد.

توصیه برای مطالعه کردن بیشتر برای شما: مالیات ارزش افزوده رستوران ها

معافیت های مالیات بر ارزش افزوده

معافیت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

مطابق ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده، معافیت های مالیاتی  این مالیات به صورت زیر است:

 • اموال غیر منقول
 • فرش دستباف
 • سویا، نان، شکر، شیر، برنج، شیرخشک کودکان، آرد خبازی، حبوبات، پنیر، قند، روغن نباتی، گوشت، چای
 • فلزات گرانبها و شمش طلا
 • دارو، لوازم مصرف درمانی، خدمات درمانی انسانی و گیاهی و حیوانی
 • مطبوعات، کتاب و دفاتر تحریر و کاغذهای چاپ
 • کالاهای اهدایی به صورت بلاعوض به وزراتخانه ها و مؤسسات دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی
 • خوراک دام و طیور
 • محصولات کشاورزی فراوری نشده
 • دام و طیور زنده، زنبور عسل و نوغان، آبزی
 • انواع کود، سم، نهال و بذر
 • صندوق های قرض الحسنه مجاز، خدمات بانکی و اعتباری، صندوق تعاون و تعاونی اعتباری
 • تجهیزات کمک ناوبری و هوانبردی ویژه فرودگاه ها

اقدامات و اجرای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در ابلاغیه بخشنامه مالیات بر ارزش افزوده 1401 به صورت ذیل است:

با عنایت به فقدان و عدم اجرایی کامل ماده 3 قانون پایانه های فروشگاهی و همچنین سامانه مودیان در دولت دوازدهم، در اجرا شدن ماده 14 این قانون تا پایان خرداد ماه سال 1401 وقفه ایجاد شده است. همچنین از تاریخ اجرایی لازماین نوع قانون تا پایان سال جاری یعنی (1401) بهای دریافت عوارض ارزش افزوده برای وارداتی فرآورده هایی همچون برنج، گندم، انواع روغن های خام و دانه های روغنی، قند و شکر، گوشت قرمز و بهای دریافت این عوارض برای قند و شکر تولید داخلی برابر با 1% تعیین خواهد شد.

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
خدمات مالیاتی
تشکیل پرونده مالیاتی

5/5 - (4 امتیاز) تشکیل پرونده مالیاتی از اصلی ترین کارهایی می باشد که پس از تاسیس یک شرکت برای آن باید اقدام کرد. با توجه به اهمیت تشکیل این نوع پرونده برای تاسیس یک شرکت، موسسه حسابداری و مالی حسابا با ارائه و خدمات مالیاتی ایجاد پرونده در این زمینه یاری رسان شما است. […]

خدمات مالیاتی
اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

5/5 - (2 امتیاز) اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی در واقع کارنامه ای از عملکرد سالانه مودیان اشخاص حقیقی است. مالیات بر عملکرد از مهمترین منابع درآمد دولت به شمار می‌رود و مودیان باید اظهارنامه خود را کامل و به طور دقیق برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. نحوه تنظیم اظهارنامه اشخاص حقیقی گروه اول و […]

خدمات مالیاتی
اظهارنامه مالیاتی 1401

5/5 - (1 امتیاز) اظهارنامه مالیاتی 1401 گزارشی است برای یک سال مالی که اشخاص حقیقی و حقوقی باید هر ساله در سامانه اداره امور مالیاتی نسبت به تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند. در واقع می‌توان گفت شرحی از عملکرد سالانه است که افراد در آن از میزان سود و درآمد خود را […]

خدمات مالیاتی
چگونه مدیر مالی موفق باشیم

5/5 - (2 امتیاز) مدیر مالی موفق (Financial Manager) فردی است که کار و فعالیت برنامه ریزی، مدیریت، کنترل و ساماندهی امور مالی در شرکتها را به عهده دارد. مدیریت مالی یکی از سمت‌هایی است که در مشاغل و کسب و کارهای متعدد به شمار می‌رود. در ادامه به سراغ اصل مطلب می‌رویم و با مدیر […]

خدمات مالیاتی
مالیات مشاوره – قرارداد مشاوره

5/5 - (2 امتیاز)

خدمات مالیاتی
آموزش ارسال لیست مالیات حقوق پرسنل

5/5 - (2 امتیاز) 02166127745📞 ارسال لیست مالیات حقوق پرسنل نوعی فهرستی است که دارای اطلاعات حقوقی و مالیات حقوق هر کدام از پرسنل شرکت می‌باشد. در صورتی که پرسنل شرکتها به طور ماهیانه دستمزدی بیشتر از حداقل حقوق قانون کار دریافت نمایند، وظیفه دارند نسبت به مبلغ حقوق دریافتی خود، مالیاتی را بپردازند. صاحبان […]

خدمات مالیاتی
خدمات مالیاتی

5/5 - (3 امتیاز) خدمات مالیاتی 0 تا 100 توسط شرکت حسابداری حسابا با تیم با تجربه به افراد ارائه می شود. این شرکت خبره با 20 سال تجربه آشنایی کامل به امور مالی و مالیاتی به صورت تخصصی می تواند امور مربوط به واحد مالی را پوشش دهد.   چگونه برای خدمات مالیاتی با […]

خدمات مالیاتی
دفاع در زمان رسیدگی به تراکنش های بانکی

4.5/5 - (2 امتیاز) دفاع در زمان رسیدگی به تراکنش های بانکی و مالیات آن ها از جمله مهم ترین راه های گرفتن مالیات از سوی سازمان مالیاتی است. به همین دلیل امکان دارد برخی از مردم به آن توجه ای نداشته باشند یا اینکه از وجود آن بی اطلاع باشند. در این مقاله نحوه […]

خدمات مالیاتی
حضور در هیات حل اختلاف مالیاتی تهران

5/5 - (2 امتیاز) هیات حل اختلاف مالیاتی همانطور که از نام آن مشخص است، کار اصلی این هیات ها، رسیدگی به شکایات مودیان و حل اختلافات بین مودیان و همچنین سازمان امور مالیاتی می باشد. وقتی که سازمان امور مالیاتی برای پرداخت کننده حکمی مانند غیر قابل رسیدگی و یا رد دفاتر قانونی و دیگر […]

خدمات مالیاتی
اظهارنامه مالیاتی چیست

5/5 - (2 امتیاز) اظهارنامه مالیاتی در واقع یک نوع بیانیه از عملکرد و کارایی مالی اشخاص حقوقی و حقیق می باشد. موسسه حسابداری و مالی حسابا تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی را با سابقه 20 ساله ارائه می کند. خدمات مالیاتی یعنی تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی توسط مجموعه حسابا قابل انجام است. تنها […]

خدمات مالیاتی
مالیات بر درآمد کشاورزی در ایران

5/5 - (3 امتیاز) مالیات بر درآمد کشاورزی ازجمله فعالیت هایی است که دولت موظف است بررسی هایی را در تمام فعالیت های کشاورزی داشته باشد. بر اساس قانون مالیات های مستقیم، درآمد حاصل از تمامی فعالیت های کشاورزی و فعالیت های وابسته به آن از پرداخت مالیات معاف هستند. یعنی تمامی فعالیت ‌های مربوط به کشاورزی، […]

خدمات مالیاتی
محاسبه مالیات بر ارث

5/5 - (3 امتیاز) مالیات بر ارث نوعی از مالیات ها است. در حقیقت مالیات از مهم ترین منابع درآمد دولت است که پیشرفت اقتصادی و فرهنگی جامعه را نشان می دهد. مشاوره مالیاتی در این مسیر می‌توانند شما را یاری دهند و شما را از هرگونه مشکل دور کنند. موسسه حسابداری و مالی حسابادر […]

خدمات مالیاتی
مالیات بر ارزش افزوده + ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

5/5 - (4 امتیاز) مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1401 تا چه زمانی است؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ می دهیم. پس برای اطلاعات بیشتر ادامه مقاله را بخوانید و به آسانی با جواب این سوالات رو به رو شوید. اگر که با پرداخت مالیات بر […]

خدمات مالیاتی
انواع جرایم مالیاتی

5/5 - (1 امتیاز) مالیات یکی از مهم ترین قسمت های امور مالی در هر شرکتی می باشد. به همین علت اطلاع نداشتن از قوانین مربوطه می تواند جرایم بسیاری را به وجود آورد. در این مقاله به انواع جرایم مالیاتی و برخی از مواردی که صاحبان شرکت می بایست از آن ها مطلع باشد […]

خدمات مالیاتی
صدور برگ تشخیص مالیات

5/5 - (3 امتیاز) توضیح صوتی درباره برگ تشخیص مالیات بر درآمد شرکتها (اشخاص حقوقی) یکی از موضوعات مهم در شاخه مالیات، برگه مالیات است. با توجه به برگ تشخیص مالیات، مودی می بایست با آن به طور کامل آشنایی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات تنظیم و صدور برگ تشخیص مالیات […]

خدمات مالیاتی
مالیات عملکرد

5/5 - (1 امتیاز) تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد، برای افرادی که دارای یک کسب و کاری هستند که از آن درآمد کسب می کنند، قطعاً امری مهم است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره مالیاتی آنلاین […]

فرم ارسال نظرات کاربر