تبصره های ماده 186 قانون مالیات های مستقیم
5/5 - (1 امتیاز)

ماده 186 قانون مالیات های مستقیم و تبصره های موجود در آن

ماده 186 قانون مالیات های مستقیم و بر طبق این ماده، اشخاص حقیقی و حقوقی برای صدور و تمدید پروانه کسب کارت های بازرگانی خود بایستی از اداره امور مالیاتی، گواهی پرداخت و یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده خودشان را اخذ کنند.

کلیه صادرکنندگان کالا می بایست مجوزی به نام مجوز کارت بازرگانی برای ورود و خروج کالا را داشته باشند. قوانین گمرکی کشور، تمامی افراد حقیقی و حقوقی را فقط در یک سری شرایط مجاز به صادرات می‌داند. آن هم این است که کارت بازرگانی داشته باشند و همچنین در مهلت زمان مقرر تمدید کنند.

نکته مهم: اگر که در هنگام تمدید کارت بازرگانی مسئول مربوطه این ماده را اجرایی نکند. برای پرداختن مالیات‌های پرداخت شده باید با شخص خطاکار شریک شود.

تبصره 1 ماده 186 قانون مالیات مستقیم

در این بند آمده است که موسسات اعتباری و بانک ها برای اینکه تسهیلات را به صاحبان شغل و همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی اعطا کنند. ملتزم به اخذ گواهی مبنی بر وصول نسخه ای از صورت مالی ارائه شده و مالیات پرداخت شده قطعی هستند. تمام قاعده های مربوط به اجرای این دستورالعمل ها از بانک مرکزی و با همکاری اداره امور مالیاتی اجرا و ابلاغ می گردنند. به همین دلیل تمامی تجار می بایست از آن دستورات تبعیت کنند.

تبصره 2 ماده 186 قانون مالیات های مستقیم

سازمان امور مالیاتی مجاز است مبلغی معادل یک در هزار درآمد مشمول مالیات قطعی شده صاحبان درآمد مشاغل را دریافت کند. و در حساب های مخصوص مربوط به خزانه نگهداری کند. این بودجه به منظور تشکیل مجامع و صنف های حرفه ای در امور تشخیص و وصول مالیات پرداخت ایجاد شده است. وجوه پرداختی این ماده مشمول مالیات نمی شود و مقررات در قبال آن ها مغایر مستثنی است.

تبصره 3 ماده 186 قانون مالیات مستقیم

این تبصره سازمان امور مالیاتی را مکلف کرده است تا اسامی مدیران مؤسسات و شرکت ها را که بدهی مالیاتی دارند (چه مالیات مستقیم و چه مالیات ارزش افزوده) اعلام کند. در مقابل اداره ثبت شرکت‌ها نیز وظیفه دارد ثبت شرکت یا مؤسسات و … را برای این اشخاص کنترل کند و به تعیین تکلیف و  اخذ مفاصا حساب از سازمان امور مالیاتی کند. همچنین اداره ثبت شرکت ها وظیفه دارند تا براساس آن از ثبت شرکت به نام افراد خطاکار جلوگیری کند. و عضویت آن‌ها در هیئت مدیره‌ شرکت‌ها را 3 سال تعلیق کند.

تبصره 4 ماده 186 قانون مالیات مستقیم

براساس این تبصره سازمان امور مالیاتی وظیفه دارد، فهرست و اسامی اشخاص حقوقی را که به مدت ۵ سال فاقد فعالیت بوده‌اند را به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کنند. و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است هرگونه تغییر این اشخاص را تنها در شرایطی مجاز کند که مفاصا حساب آن‌ها با سازمان امور مالیاتی دریافت شود.

صدور گواهی ماده 186 قانون مالیات های مستقیم

نحوه صدور گواهی ماده 186 قانون مالیات های مستقیم

طبق ماده قانون مالیات های مستقیم، صدور و  تمدید کارت های بازرگانی و همچنین پروانه کسب و کار اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به داشتن گواهی پرداخت بدهی قطعی می باشد. از همین رو با توجه به پیشگیری از باطل شدن حقوق دولت در وصول مالیات، اداره مربوطه بایستی به موارد ذکر شده در ذیل اعتنا کند:

اداره مربوطه می بایست در هر شرایطی همراه با رعایت نکات بندها ظرف مدت 15 روز از تاریخ استعلام، گواهی مربوطه را به مودی ارائه دهند و یا اینکه به مراجع مربوطه ارسال نماید. همچنین اداره امور مالیاتی بایستی هم زمان با دریافت استعلام، دفترچه درخواست صدور و یا تمدید کارت بازرگانی را به مودیان ارائه دهند. اگر مودیان 1 هفته پس از دریافت فرم نسبت به تکمیل و ارائه آن اقدام نکند و یا مغایرتی در آن وجود داشته باشد، به مدت 15 روز از تاریخ استعلام، عدم صدور گواهی اعلام خواهد شد.

اداره امور مالیاتی با توجه به موارد زیر پاسخ را برای مراجعه مربوطه ارسال می نمایند:
  1. در شرایطی که معافیت و یا مشمول بودن مالیات مودیان در مرحله دادرسی مالیاتی باشد و سپس به مرحله قطعیت نرسیده باشد. به مدت 3 روز ار تاریخ استعلام، گواهی بلامانع بودن صدور و تمدید به مراجع مربوطه ارسال خواهد شد.
  2. اگر که مودیان بدهی مالیاتی قطعی داشته باشند و اقدام به پرداخت آن کنند، اداره امور مالیاتی می بایست در مدت زمان مربوطه، گواهی را صادر کند و به مودی ارائه بدهد. چنانچه مودیان در مهلت مقرر نسبت به پرداخت مالیات اقدام ننمایند، باید مراتب را برای عدم صدور گواهی اطلاع بدهند.
  3. اگر مودیان نسبت به رای قطعی هیات حل اختلاف شکایت داشته باشد. اداره امور مالیاتی بایستی پس از وصول و یا قسط بندی میزان مالیات مورد قبول مودیان گواهی را نیز صادر کند.
  4. چنانچه مراجع مربوطه برای صدور، تمدید کارت بازرگانی اقدام کرده باشند، اداره امور مالیاتی مثل مراحل مربوطه باید اقدام نماید.

*گواهی صادره به مدت زمان 3 ماه اعتبار دارد.

بند اجرایی ماده 186 قانون مالیات های مستقیم

قانون مالیات‌های مستقیم برای تبصره‌ی 1 ماده ۱۸۶، ضوابط اجرایی متعددی را در نظر گرفته است. در بند 3 ضوابط اجرایی این تبصره، اداره‌ی امور مالیاتی وظایفی را دارد. تا پیش از استعلام از بانک‌ها و موسسات مالی، از ارائه‌ی هر گونه خدمات به متقاضی جلوگیری نماید.

در این مقاله سعی کردیم تمام موارد مهم در ماده 186 قانون مالیات های مستقیم را در موسسه خدمات مالی و حسابداری شرح دهیم.

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
قوانین مالیات های مستقیم
بررسی ماده 100 قانون مالیات های مستقیم

5/5 - (2 امتیاز) تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم، از مهمترین مسائلی است که اکثر صاحبان مشاغل و کسب‌و‌کارهای کوچک درگیر آن هستند. در واقع سازمان امور مالیاتی برای حمایت از مشاغل و کسب‌و‌کارها امتیازاتی را در نظر گرفته اند که آن هم تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم است. از همین رو […]

قوانین مالیات های مستقیم
سود سپرده بانکی اشخاص حقوقی سال 1401

4.4/5 - (12 امتیاز) آیا سود بانکی همیشه برای ما سود دارد ؟ بیشتر افراد نمی‌ دانند که بهترین راه سرمایه گذاری های بانکی برای آن ها در چه چیزی است؟ به همین دلیل و با توجه به نیاز، به قرار دادن پول در بانک، به اجبار بانک یا موسسه های مالی را انتخاب می […]

قوانین مالیات های مستقیم
تفسیر ماده 148 قانون مالیات های مستقیم

5/5 - (1 امتیاز) ماده 148 قانون مالیات های مستقیم درباره هزینه های قابل قبول و همچنین استهلاک می باشد. که در این مقاله به آن به طور کامل اشاره می کنیم. هنگام محاسبه مالیات هزینه هایی که در هر واحد اقتصادی صرف می شوند به 2 دسته تقسیم می شوند هزینه غیر قابل قبول […]

قوانین مالیات های مستقیم
ماده 86 قانون مالیات های مستقیم به همراه تبصره های آن

5/5 - (3 امتیاز) ماده 86 قانون مالیات های مستقیم و تبصره های آن را در این مقاله به طور مفصل شرح می دهیم. همانطور که می دانید مالیات یکی از روش های درآمدزایی دولت می باشد، از همین رو قوانین مربوط به پرداخت مالیات بسیار مهم است. زیرا از بروز مشکلات مالیاتی جلوگیری می […]

قوانین مالیات های مستقیم
ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم

5/5 - (3 امتیاز) ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم به تعیین نرخ مالیات و همچنین تخفیف اشاره دارد. در ادامه مقاله تبصره های موجود در این ماده را توضیح خواهیم داد. نرخ مالیات نرخ مالیات از طرف دولت و قانون انتخاب می شود. در واقع نرخ مالیات در ایران پولی است که یک شرکت […]

قوانین مالیات های مستقیم
جزییات مهم ماده 141 قانون تجارت

5/5 - (1 امتیاز) ماده 141 قانون تجارت یکی از مهم ترین مقررات مربوط به تجارت به حساب می آید. در ادامه متن ذکر شده در این ماده را مورد بررسی قرار می دهیم. مطابق ماده 141 قانون تجارت اگر که بر اثر زیان های وارد شده حداقل نصف سرمایه شرکت از بین برود هیات […]

قوانین مالیات های مستقیم
تبصره 3 ماده 147 قانون مالیات های مستقیم

5/5 - (1 امتیاز) تبصره 3 ماده 147 قانون مالیات های مستقیم راجع به چگونگی تعیین مالیات می باشد. بدین ترتیب که اشخاص و شرکت‌ها، تولیدی‌ها و … بایستی مالیات بر درآمد خود را هر سال کاری پرداخت نمایند. این موضوع آنقدر اهمیت دارد که اکثر شرکت‌ها برای جلوگیری از مشکلات احتمالی سعی می‌کنند در […]

قوانین مالیات های مستقیم
ماده 186 قانون مالیات های مستقیم

5/5 - (1 امتیاز) ماده 186 قانون مالیات های مستقیم و تبصره های موجود در آن ماده 186 قانون مالیات های مستقیم و بر طبق این ماده، اشخاص حقیقی و حقوقی برای صدور و تمدید پروانه کسب کارت های بازرگانی خود بایستی از اداره امور مالیاتی، گواهی پرداخت و یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی […]

فرم ارسال نظرات کاربر