استعلام بدهی مالیاتی

استعلام بدهی مالیاتی

در این مقاله قصد داریم بدهی مالیاتی اشخاص حقوقی و حقیقی را شرح دهیم و در نهایت نحوه استعلام بدهی های مالی را بشناسیم.

مودیان مالیاتی موظف به پرداخت مالیات معمولی (عادی) و پرداخت مالیات ارزش افزوده می باشند. در صورتی که پرداخت مالیات از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی انجام نگیرد، منجر به ایجاد بدهی مالیاتی خواهد شد. قطعاً بدهی می تواند دغدغه مهم و جدی برای مدیران شرکت ها و مؤسسات باشد. شایان ذکر است امکان دارد بر اثر بدهی مالیاتی فرد دچار ممنوع الخروجی از کشور شود.

بدهی ها با توجه به سر رسیدشان به ۲ دسته تقسیم نیز تقسیم می شوند

 • (بلند مدت) بدهی غیرجاری
 • (کوتاه مدت) بدهی جاری

بدهی مالیاتی شرکت ها

هر شرکتی با ارائه خدمات و تولید کالاها، سودی کسب می کنند و درآمدی را دارد. در نتیجه به دنبال آن سالیانه موظف به پرداخت مالیات هستند. مالیات شرکت ها بر عهده مدیران شرکت است که در زمان معین می بایست پرداخت کنند. چنانچه مدیر شرکتی از پرداخت مالیات سر باز بزنند، به سازمان امور مالیاتی بدهکار می شوند و علاوه بر بدهی، مجرم مالیاتی به حساب می آیند.

عدم پرداخت مالیات توسط مدیران شرکت باعث می شود تا نام شرکت آن ها در لیست بدهکاران سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد.

بدهی مالیاتی اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی در قالب تجاری شناخته می شوند مثل مؤسسات. این اشخاص در شیوه خوداظهاری گزارشی را تهیه می کند. در آن گزارش درآمد حقیقی را که کسب نموده را اعلام می نماید. چرا که براساس درآمد آن ها میزان مالیات پرداختی تعیین خواهد شد.

 • در صورتی که مالیات توسط این افراد پرداخته نشود، آن ها در لیست بدهکاران سازمان امور مالیاتی قرار می دهند. که نتیجه آن توقیف اموال و ممنوع الخروجی خواهد بود.
 • در صورتی که بدهی مالیاتی این اشخاص به ۱۰۰ میلیون تومان برسد، ممنوع الخروجی شامل حال آن ها خواهد شد.

درباره “ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم” هم بخوانید تا با تبصره ۷ این ماده در رابطه با بدهی مالیاتی آشنایی داشته باشید.

بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی

بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی از جمله افراد جامعه هستند که دارای حق و حقوق و از طرفی موظف به انجام یک سری از تکالیف هستند. هر شخصی که در جامعه دارای شخصیت حقیقی باشد ، مکلف به انجام تکالیف قانونی مثل پرداخت مالیات در زمان مقرر می باشد.

در ماده ۹۳ قانون مالیات های مستقیم آمده است که “درآمدی که اشخاص حقیقی از طریق اشتغال به مشاغل یا عناوین دیگر در بندها و فصل های این قانون در ایران تحصیل کنند بعد از کسر معافیت های معین در این قانون شامل مالیات بر درآمد مشاغل نیز می باشند”

مطابق ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم “اشخاص حقیقی دارای مشاغل قانونی موظف اند هر ساله گزارشی از عملکرد خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند”

اشخاص حقیقی به روش های مشارکتی و انفرادی می توانند اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه و ارسال کنند. (این اشخاص در صورتی که مالیات را پرداخت نکنند، بدهکار مالیاتی شناخته می شوند) یکی از ضروری ترین مالیات هایی که اشخاص حقیقی مکلف به پرداخت آن هستند، مالیات بر درآمد است. این مالیات یک نوع مالیات غیرمستقیم می باشد که براساس میزان درآمد هر شخص معین می شود.

اشخاص حقیقی که وظیفه دارند مالیات بپردازند عبارتند از: کسبه ها، بازرگانان، صنعتگران، حقوق بگیران، صاحبان املاکی، پزشکان، مهندسین، وکلا. همچنین اشخاص حقیقی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشند.

اشخاص حقیقی که دارای پرونده مالیاتی هستند نیز موظف به پرداخت مالیات می باشند و در صورتیکه مالیات پرداخت نکنند، به عنوان بدهکار مالیاتی شناخته خواهند شد. حتی در برخی شرایط جریمه های سازمان امور مالیاتی شامل حال آن ها خواهد شد.

جریمه هایی که می تواند برای بدهکاران مالیاتی اشخاص حقیقی شود، به شرح ذیل اند:

 • اشخاص حقیقی که بدهکار مالیاتی شناخته شوند، در مواردی منجر به توقیف اموال آن ها خواهد شد.
 • در شرایطی که بدهی مالیاتی این اشخاص به ۱۰ میلیون تومان برسد، ممنوع الخروج می شوند.
 • بدهکاری اشخاص حقیقی به سازمان امور مالیاتی علاوه بر جریمه های متحمل، می تواند آن ها را از معافیت مالیاتی سازمان امور مالیاتی محروم سازد.

در نتیجه اشخاص حقیقی هر سال تا پایان خرداد ماه سال بعد فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی پرداخت نمایند.

استعلام بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی با کد ملی

استعلام بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی با کد ملی

در زمینه پیشرفته سازی و آسان سازی سیستم های مالیاتی، سیستم امور مالیاتی امکان استعلام بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی با کد ملی را به وجود آورده است. دقت کنید که برای استعلام بدهی مالیاتی خودتان در این راه فقط به کد ملی احتیاج دارید.

برای استعلام بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی با کد ملی باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. اول باید وارد سیستم سامانه امور مالیاتی به نشانی  my.tax.gov.ir شوید.
 2. یک کد ۶ رقمی به صورت پیامک برای شما فرستاده می‌شود که این کد را باید در قسمت زیر وارد کنید:
 3. در قسمت راست روی گزینه “درخواست” کلیک کنید.
 4. کلیک روی گزینه “استعلام بدهی مالیاتی
 5. در مرحله بعد با وارد کردن شماره ملی خودتان می‌توانید همه سابقه های مالیاتی و بدهکاری های مالیاتی خودتان به عنوان شخص حقوقی یا حقیقی را ببینید.

استعلام مالیات با کد ملی

اشخاص حقوقی یا شرکت‌ ها باید از شناسه ملی برای استعلام بدهکاری های مالیاتی استفاده کنند. شرکت‌ ها امکان دارد که از قبل بدهکاری های مالیاتی داشته باشند یا به هر دلیلی جریمه شده باشند، با استفاده از شناسه کارت ملی می‌توانند وارد پیشگاه خدمت رسانی های الکترونیک مالیاتی شوند و سابقه های مالیاتی، بدهکاری ها، پرداخت‌ ها و … را ببیند و آگاهی های مورد نیاز خود را آگاهی سازی کنند.

استعلام از بدهکاری مالیاتی اشخاص حقوقی

یکی از مسئله های مهمی که شرکت‌ ها با آن سر و کله میزنند، بحث امور مالیاتی است. این شرکت‌ها، سامانه ها و همه‌ی اشخاص حقوقی، با داشتن شناسه کارت ملی می‌توانند وارد سامانه الکترونیک مالیاتی شوند و امور مالیاتی متفاوت خود را انجام دهند. بهتر است اشخاص حقوقی مالیات خود را در زمان مشخص پرداخت کنند، زیرا که داشتن بدهکاری های مالیاتی چار چوب های متفاوتی را برای مشاغل ها به وجود می آورد.

اشخاص حقیقی می‌ توانند با داشتن کد ملی وارد سیستم امور مالیاتی شوند و استعلام از بدهکاری های مالیاتی خود را تحویل بگیرند. مالیات درآمدها ، مالیات کسب و کارها ، مالیات املاک و … از انواع مالیاتی است که می‌تواند به اشخاص تعلق بگیرد.

امکان دارد که گاهی اشخاص این مالیات را فراموش کنند و آن را پرداخت نکنند که موجب  به‌ وجود آمدن بدهکاری های مالیاتی شود. به‌همین علت بهتر است هرچند مدت یکبار با استفاده از سامانه خدمت رسانی های الکترونیک، وضعیت مالیاتی خود را چک کنید و در صورت داشتن بدهکاری ها آن را پرداخت کنید. داشتن بدهکاری های مالیاتی امکان دارد مشکل های متفاوتی را برای شما به وجود بیاورد، از جمله ممنوع‌ الخروج شدن که یکی از اولین کارهای دولت در برابر اشخاصی است که بدهکاری های بسیار زیاد مالیاتی دارند.

میزان بدهی مالیاتی

استعلام بدهی مالیاتی

یکی از مهم ترین خدمات موجود در سامانه مالیاتی که وجود دارد، استعلام سوابق بدهی مالیاتی است که هر یک از اشخاص حقوقی و حقیقی پرداخت کننده مالیات می توانند با وراد کردن شناسه ملی و یا کد ملی پرونده مالیاتی خود را مشاهده کنند و بدهی های مالی خود را استعلام کنند.

در سال های گذشته استعلام بدهی از طریق مراجعه به مراجع مربوطه انجام می شد، ولی با ایجاد سامانه مالیاتی امکان استعلام بدهی ها امکان پذیر شده که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

اشخاص حقوقی و حقیقی برای ارسال اظهارنامه مالیاتی خود به صورت الکترونیکی اقدام می کنند. برای همین برای مطلع شدن از میزان بدهی خود هم از طریق سامانه الکترونیکی نیز می توانند بهره ببرند. در اولین گام برای استعلام میزان بدهی های مالی، می بایست در سامانه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی ثبت نام کرد تا از این طریق بتوان به سوابق پرونده های مالیاتی دسترسی پیدا کرد. تمام اشخاص حقیقی با کد ملی، کلیه اشخاص حقوقی با شناسه ملی، می توانند از طریق سامانه استعلام بدهی مالیاتی وضعیت بدهی خود را پی جویی کنند.

 1. ابتدا به سامانه سازمان امور مالیاتی به آدرس مراجعه کرده تا وارد سایت اصلی این سازمان شوید.
 2. بعد از ورود به سایت اصلی سازمان امور مالیاتی بر روی “درگاه ملی خدمات الکترونیک” کلیک کنید.
 3. سپس به قسمت ورود به سامانه استعلام بدهی مالیاتی وارد شوید. همانطور که گفته شد افراد حقوقی باید کد ملی خود را وارد نمایند و اشخاص حقیقی شناسه ملی خود را وارد کنند. پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه گزینه “ورود به پنل کاربری” را کلیک کنید تا وارد سامانه شوید.
نتیجه گیری نهایی:

کلیه مودیان مالیاتی موظف هستند که در مهلت زمانی مقرر اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنند. بعد از ارائه اظهارنامه، مالیاتی که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی باید پرداخت شود، مشخص می گردد. چناچه فردی اقدام به پرداخت مالیات نکند، آن ها به عنوان بدهکار مالیاتی شناخته می شوند. در نهایت جریمه هایی برای آن ها در نظر گرفته می شود. و همچنین این افراد با استفاده از استعلام بدهی مالی خود می توانند مطلع شوند و سپس بدهی های خود را پرداخت کنند.

اگر در هر صورت در هر امری از بدهی مالیاتی خود دچار مشکل شدید، می توانید از مشاوره مالیاتی آنلاین، موسسه حسابداری و مالی حسابا بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب