رفع تعهد ارزی صادرکنندگان
5/5 - (2 امتیاز)

رفع تعهد ارزی از مهم ترین مسائلی است که در سال 1397 مطرح شده و مطابق آن مصوبه و بخشنامه ای وضع گردیده است. در این مقاله در موسسه حسابداری و مالی تمام سعی خود را داریم تا به مسائل مالیاتی در زمینه صادرات و رفع تعهدات آن بحث کنیم.

رفع تعهد ارزی چیست؟

تمامی صادرکنندگان کالا به خارج از کشور موظف اند طبق مصوبات هیئت وزیران و شورای عالی هماهنگی اقتصادی، ارز صادرات را مجدد به چرخه اقتصادی کشور برگردانند. همچنین دولت برای اینکه اطمینان کند تا شرکت ها و افرادی که به کار صادرات مشغول به کارند، و به تعهدات خود پایبند هستند، در سال 1397 رفع تعهد ارزی را مطرح کرد. و برای آن مصوبه هایی را صادر نمود. با توجه به تعهد ارزی دولت مطمئن می شود که کلیه شرکت ها و … که صادراتی را انجام می دهند، ارز آن داخل و وارد کشور می شود. چنین ارزی هنگامی که وارد کشور می شود، می تواند پایاپای باشد و یا اینکه خود ارز وارد کشور شود.

تعهد ارزی جزئی از تعهدات واردکننده های کالا می‌باشد. تعهداتی که موضوع آنها ارز باشد، تعهد ارزی نام دارد. ناگفته نماند که تعهدات ارزی خصوصیت هایی را دارد که آنها را از دیگر تعهدات جدا می‌سازد. هنگامی تعهدات ارزی رفع می‌شوند که واردکننده ها، ورود قانونی کالا را ثابت کنند. اگر چنین شود بایستی به رفع تعهدات ارزی عمل کنند.

عوامل موثر رفع تعهد ارزی:

از آنجایی که منابع ارزی کشور ما محدودیت دارد، فروش ارز و خدمات به واردکنندگان و صادرکنندگان کالا مشروط به وارد کردن کالا در زمان معینی هستند. عواملی مانند فوت، از بین رفتن بینش اقتصادی و مالی، ورشکستگی اگر صادرکننده تاجر و یا شخصی حقوقی باشد، اشتباهات بانکی، تبانی، ممنوعیت ورود کالا از جمله رفع تعهدات ارزی هستند.

اهداف رفع تعهد ارزی چیست؟

وجود داشتن چشم انداز دولت از شرکت ها و اشخاصی است که مشغول به کار صادرات هستند تا اینکه با این طرح بتوان ارز را مجدد به کشور وارد برگردانند. در واقع هدف رفع تعهد ارزی، دولت می خواهد اطمینان کند که ارز دریافتی حاصل از کالایی که اجازه صادرات به آن داده شده، آیا مجدد وارد کشور شده است یا خیر؟

راهکارهایی برای رفع تعهد ارزی صادرات:

راهکار 1: اگر که شما دارای تعهد ارزی می باشید، می توانید با تاجری که نیاز به ارز دارد توافق نمایید. در نهایت ارزی که را قرار است به کشور وارد شود را از مشتری دریافت کنید و به تامین کننده انتقال بدهید.

راهکار 2: اگر از بانک مرکز استعلام گرفته اید و متوجه تعهد ارزی خود شدید، می بایست به میزان تعهد ارزی که دارید ارز از صرافی دریافت کنید و در سامانه نیما ثبت نام نمایید.

نکته: اگر فقط  70% تعهد ارزی خود را تامین کنید می توانید از معافیت مالیاتی بهره ببرید.

نحوه رفع تعهدات ارزی صادرات

نحوه رفع تعهدات ارزی صادرات!؟

بازگرداندن ارز به چرخه اقتصادی کشور در سال 1401، از طریق سامانه نیما از جمله روش هایی است که با فروش ارز حاصل از صادرات در قالب حواله در سامانه نیما به مهلت زمان 6 ماه از زمان صدور پروانه گمرکی انجام خواهد شد. مطابق یکی از روش های قانونی در مهلت معین، صادرکنندگان می توانند برای رفع تعهدات ارزی خود از معافیت مالیاتی برخوردار شوند و ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور برگردانند.

طبق بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات (تصویب کمیسیون ماده 2 شورای عالی هماهنگی اقتصادی) به صورت زیر شرح داده شده است:

  • فروش ارز حاصل از صادرات
  • انتقال ارز حاصل از صادرات به بانکها، صرافی‌های مجاز
  • انتقال ارز حاصل از صادرات به فردی دیگر
  • انجام واردات در مقابل صادرات انجام شده
  • بازپرداخت دیون تسهیلات ارزی که از موسسات مالی، موسسات اعتباری، بانکها، فاینانس، حساب ذخیره ارزی و … قرض گرفته شده باشد

روش هایی که برای ورود ارز به کشور استفاده می کنند؟

ارز صادرات کالاها به 4 شیوه به کشور برگردانده می شود. اگر چنین عملی اتفاق نیوفتد، صادر کننده متهم به قاچاق ارز کالا قرار می گیرد. و همچنین تحت پیگرد قانونی از سوی دادگاه قرار خواهد گرفت. تمام صادرکنندگان بایستی در قبال صادرات، کالای جدید را به کشور وارد نمایند. چنانچه وام یا تسهیلات ارزی استفاده شود، باید حداقل ظرف 3 ماه تعهدات ارزی تسویه شود. اگرنه در زمره افرادی ک تعهد ارزی دارند بازخواست خواهند شد.

شیوه 1: واردات در قبال صادرات

روش 2: پرداخت مستقیم بدهی ارزی واردات اشخاص ثالث، در برابر صادرات و همچنین پرداخت اقساط بدهی ارزی یوزانس و فاینانس و زیفاینانس

شیوه 3: فروش ارزی که به دست آمده در صرافی های مجاز و همچنین بانک ها

روش 4: سپرده گذاری ارزی در بانک های داخل کشور

نکته: صادرکنندگان ارزه وارداتی خود را باید توسط “سامانه نیما” عرضه کنند. سامانه نیما مخفف “نظام یکپارچه معاملات ارزی کشور” است.

معافیت مالیات بر عملکرد برای صادرکنندگان

معافیت مالیات بر عملکرد برای صادرکنندگان:

این روش، روشی مناسب برای رفع تعهد ارزی است. با اعلام کنفدراسیون صادرات کشور ایران، صادرکنندگانی که حداقل 70% صادرات خود را با روش های اعلام شده از سوی بانک مرکزی به کشور برگردانند، در صورت تایید بانک مرکزی معافیت 100 درصدی مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر عملکرد شامل حال آن ها خواهد شد.

چگونه تعهد ارزی حاصل از صادرات را رفع کنیم؟

هنگامی که صادراتی انجام شود، تاجر باید مبلغی را به عنوان خدمات و یا کالایی که صادر کرده دریافت کرده باشد. (مبلغ می تواند ریال و یا ارز باشد) کلیه صادرات اشخاص معاف از مالیات می باشد و البته از طرفی بانک مرکزی طی بخشنامه هایی اعلام کرده که “اگر تعهد ارزی نکنید، معافیت مالیاتی شامل حالتان نخواهد شد” بنابراین در رسیدگی های مالیاتی که در سال 97 انجام شده، ممیزین مالیاتی رفع تعهد ارزی را جدی گرفته اند. و در صورتی که تعهد ارزی به میزانی که صادرات انجام شده صورت نگیرد، برای آن ها مالیات در نظر می گیرند.

ماده 141 قانون مالیات های مستقیم برای رفع تعهد ارزی صادرات:

مطابق این ماده، صادرات کالاهای غیر نفتی معاف از مالیات هستند و مالیات آن ها را با نرخ صفر محاسبه می کنند. البته شایان ذکر است این معافیت به شرطی است که در قبال صادرات انجام شده، ارز وارد کشور بشود و در سامانه نیما و ثنا ثبت شده باشد. چنانچه اینطور نباشد به ازای مبلغی که برای صادرات هزینه شده مالیات تعلق گرفته را هم نیز باید پرداخت کند.

درآمدهایی که مشمول مالیات با نرخ صفر هستند اعلام شده، و 100 درصد درآمد حاصل از صادرات دسته ای از کالاها را معاف از مالیات کرده اند. این کالاها، شامل کالاهای غیر نفتی، خدمات و محصولات کشاورزی می باشند که صادرات آن ها مشمول مالیات با نرخ صفر هستند. همچنین طبق این ماده قانون، 20% درآمد حاصل از صادرات مواد خام هم مشمول مالیات با نرخ صفر می شوند.

مالیات اشخاص صادرکننده حقوقی:

میزان پرداخت مالیات این اشخاص به میزان درآمدها وابسته نیست و آن ها وظیفه دارند معادل 25% درآمد سالیانه خودشان را به عنوان مالیات به سازمان امور مالیاتی بپردازند.

مالیات صادرات

مالیات صادرات چه قدر است؟

در صورتی که صادرکنندگان به تعهد ارزی خودشان عمل نکنند، درآمد حاصل از صادرات کالای آن ها مشمول پرداخت مالیات می شود. اگر فردی از محل صادرات درآمد به دست آورد می بایست مالیات مربوط به آن را پرداخت کند که برای اشخاص حقیقی و حقوقی نیز متفاوت است.

مقاله مالیات بر عملکرد را نیز مطالعه کنید.

مالیات اشخاص صادرکننده حقیقی:

براساس ماده 131 قانون مالیات های مستقیم، نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی به استثنای مواردی که مطابق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای هستند:

  • تا میزان ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال درآمد مشمول مالیات سالیانه به نرخ 15%
  • به میزان ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال درآمد مشمول مالیات سالیانه نسب به مازاد ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به نرخ 20%
  • تا میزان ۲۵۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال درآمد مشمول مالیات سالیانه نسبت به مازاد ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به نرخ 5%
  • تا میزان ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیارد ریال درآمد مشمول مالیات سالیانه نسبت به مازاد ۲۵۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به نرخ 30%
  • نسبت به مازاد ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیارد ریال درآمد مشمول مالیات سالیانه به نرخ 35%

مالیاتی که برای درآمدهای متفاوت در این ماده تعریف شده، برای اشخاص حقیق دارای کارت بازرگانی صدق می شود.

مهلت رفع تعهدات ارزی و بخشنامه رفع تعهدات ارزی 1401؟!

رفع تعهدات ارزی صادرات مهلت و بازه زمانی معینی دارد. در آخرین بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات، معین شده که صادرکنندگان سال 98 تا پایان تیر ماه 1400 و صادرکنندگان سال 99 تا اواخر شهریور 1400 برای رفع تعهدات ارزی مهلت دارند. اما تا کنون در رابطه با مهلت صادرکنندگان 1401 بسته سیاستی بازگو نشده است. ولی مطابق راهنمای رفع تعهدات از سوی بانک مرکزی مهلت رفع تعهدات ارزی سال 1401 حداکثر 6 ماه از زمان صدور پروانه گمرکی خواهد بود.

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
اطلاع رسانی
مالیات ارزش افزوده رستوران ها

5/5 - (1 امتیاز) مالیات ارزش افزوده رستوران ها از جمله مواردی است که برای پرداخت آن باید با مفهوم مالیات بر ارزش افزوده آشنا باشید. پس در ابتدا توصیه می‌کنیم مقاله مالیات بر ارزش افزوده را مطالعه کنید. نحوه محاسبه مالیات رستوران‌ها را به چه صورت است؟ روش علی الراس محاسبه مالیات: در این […]

اطلاع رسانی
قوانین مالیات ارز دیجیتال ایران

5/5 - (6 امتیاز) مالیات ارز دیجیتال یکی از انواع مالیات است. این نوع مالیات به فروش ارز دیجیتالی و معامله‌هایی که با ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی انجام می‌شود تعلق خواهد گرفت. بنابراین صورت سود و زیان به دست آمده این نوع معاملات، براساس میزان مالیات ارز دیجیتال محاسبه می‌شود. یکی از قوانین آن می‌توان […]

اطلاع رسانی
مالیات فروشگاه های اینترنتی

5/5 - (1 امتیاز) مالیات فروشگاه های اینترنتی مانند تمامی فروشگاه های واقعی قابل محاسبه است و تمام مالکان مشاغل اینترنتی این مالیات را بایستی پرداخت کنند. قوانین مالیاتی فروشگاه های اینترنتی: سازمان امور مالیاتی درباره وظایف مالیاتی کسب و کارهای اینترنتی ابلاغیه ای را صادر کرده است و وظایف مالیاتی آنها را نیز شرح […]

اطلاع رسانی
انجام حسابداری فروشگاهی

5/5 - (2 امتیاز) تمامی فروشگاه‌هایی که یک نفر مدیریت آن را بر عهده می‌گیرد، موظف‌اند حساب و کتاب فروشگاه و مغازه را انجام دهد. میزان سود و زیان، موجودی کالا و انبار، ثبت خرید و فروش و … از مهمترین عوامل مدیریت یک فروشگاه به شمار می‌رود. پس در حسابداری فروشگاهی کلیه خرید و […]

اطلاع رسانی
چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟

5/5 - (1 امتیاز) چگونه مالیات کمتری بدهیم؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد! همانطور که می دانید و بارها به آن اشاره کرده ایم، از اصلی ترین منابع درآمد دولت ها مالیات است. بنابراین پرداخت مالیات کمتر برای هر فردی از اهمیت بسیاری برخودار است. مودیان می توانند برای کاهش میزان […]

اطلاع رسانی
تسعیر ارز و معافیت مالیاتی نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات 1401

5/5 - (2 امتیاز) تسعیر ارز و معافیت مالیاتی نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات در سال 1401 که بخشنامه ای جدید است را شرح می دهیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید. تبدیل دو واحده پولی (تسعیر ارز): در زبان ساده به تشخیص اثرات به وجود آمده از تغییر مبلغ پول […]

اطلاع رسانی
بیمه بیکاری و شرایط دریافت بیمه بیکاری

3.9/5 - (7 امتیاز)  بیمه بیکاری برای حمایت از افرادی است که به ‌صورت موقت و غیرارادی شغل خود را از دست داده‌اند. با توجه به ارتعاشات بالای اقتصادی امکان از دست دادن اجباری شغل بیشتر شده است. از نظر قانون بیمه بیکاری، بیکار به فرد بیمه‌ شده‌ ای گفته می‌ شود که بدون اراده […]

اطلاع رسانی
آشنایی با انواع قرارداد کاری در ایران

5/5 - (1 امتیاز) انواع قرارداد کاری و آشنایی با آن برای هر کدام از نیروهای کار قبل از ورود به بازار کار و آغاز فعالیتشان مورد نیاز است و باید شرایط آن ها را بدانند. سپس با توجه به نکات قانونی مربوط به آن‌ ها انواع قرارداد کاری خودشان را امضا کنند. مباحثه برای […]

اطلاع رسانی
تجدید ارزیابی دارایی ها و اهمیت آن در حسابداری

5/5 - (5 امتیاز) تجدید ارزیابی ازجمله مباحث مهم در بازار سرمایه است که توجه ویژه ای باید نسبت به آن داشت. در این مقاله به نکات مهم موجود در آن و اهمیت آن در حسابداری اشاره خواهیم کرد. ثروت و دارایی های واحد اقتصادی به 2 دسته تقسیم می شوند: دارایی های استهلاک پذیر […]

اطلاع رسانی
ضرایب مالیات علی الراس

امتیاز به این مقاله مالیات علی الراس در واقع مالیاتی است که مبنای محاسبه آن در عوض مدارک مودی ظواهر و ضرایب مالیاتی می ‎باشد. ضرایب مالیاتی ارقامی مشخص می باشند که بعد از تضعیف و محاسبات بر روی درآمدها و دیگر عوامل به صورت درصد بازگو می ‌شوند. همچنن برای محاسبه درآمد مشمول مالیات […]

اطلاع رسانی
نحوه محاسبه عیدی و سنوات کارگران سال 1401

5/5 - (1 امتیاز) نحوه محاسبه عیدی و سنوات برای هر کارگری دغدغه به حساب می آید. اگر می خواهید به سادگی با شیوه محاسبه آن آشنا شوید، تا آخر این مقاله با موسسه حسابداری و مالی حسابا همراه باشید. سنوات به چه معناست؟ سنوات یا به عبارتی پاداش کار مبلغی است که در پایان […]

اطلاع رسانی
معافیت مالیاتی و تفاوت آن با نرخ صفر در چیست؟

5/5 - (1 امتیاز) معافیت مالیاتی، نرخ صفر و تفاوت های آن ها برای افراد حقیقی و حقوقی که فعالیت اقتصادی دارند، می بایست قوانین آن را در هر سال بدانند. چرا که نقش مهمی در کاهش هزینه های یک شرکت دارد. مطابق گزارشات شورای عالی مالیاتی دعاوی بسیاری از پرونده ها در شورای مربوط […]

اطلاع رسانی
حسابداری تنخواه گردان

5/5 - (1 امتیاز) تنخواه گردان حسابداری، تنخواه دار و همچنین مواردی که مربوط به آن می شود را به طور کلی در این مقاله شرح می دهیم. در ادامه با شرکت حسابداری حسابا همراه باشید. تنخواه گردان چیست؟ تنخواه گردان حسابداری با عنوان (Imprest Funds) شناخته شده است. وجه نقدی است که برای استفاده […]

اطلاع رسانی
حسابداری دارایی نامشهود

5/5 - (1 امتیاز) دارایی نامشهود (Intangible Asset) که با IA هم شناخته می شود دارایی محسوب می شود که وجود فیزیکی ندارد. سرقفلی، اعتبار یک نام تجاری و همچنین مالکیت معنوی مثل حق امتیاز، کپی ‌رایت،حق الاختراع،حق تالیف، فرمول های ساخت محصول، مجوزهای ساخت نمونه‌هایی از این نوع دارایی می باشند. دارایی نامشهود نقطه […]

اطلاع رسانی
بازرسی تامین اجتماعی از شرکتها و دفاتر

5/5 - (1 امتیاز) بازرسی تامین اجتماعی از شرکتها و دفاتر قانونی و کارگاه‌های دارای شرایط طبق ماده 47 قانون تامین اجتماعی یکی از تکالیف مهم سازمان است و همچنین از راهکارهای موثر برای اجرای قانون و بازستانی حقوق بیمه‌شدگان سازمان می‌باشد. شرکت‌ها و افراد حقوقی موظف به پرداخت حق بیمه کارکنان می باشند. و همچنین […]

اطلاع رسانی
پذیرش صورتحساب نوع سوم (صورتحساب الکترونیکی)

5/5 - (1 امتیاز) صورتحساب نوع سوم در واقع به عنوان صورتحساب ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده پذیرش می شود. مطابق ماده 8 آیین نامه دفاتر، صورتحساب الکترونیکی نوعی صورتحساب نوع سوم محسوب می شود. چنین صورتحسابی به وسیله مودیان مالیاتی در سامانه ثبت می شوند. فاکتور نوع سوم که از طریق سامانه […]

ملیحه حسینی ارسال نظر در تاریخ 2022-06-10 15:59:33

بسیار عالی بود👍

فرم ارسال نظرات کاربر