چگونه استعلام کد اقتصادی بگیریم

چگونه استعلام کد اقتصادی بگیریم

چگونه استعلام کد اقتصادی بگیریم؟ در این مقاله قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم و به سوال شما پاسخ کامل دهیم. پس با موسسه حسابداری حسابا همراه باشید. در صورت هر گونه سوال می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید و یا سوالات خود را در قسمت کامنت قرار دهید، کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند.

۰۲۱۶۶۱۲۷۷۴۵?

چگونه استعلام کد اقتصادی بگیریم ؟

در ابتدا باید بدانید که کد اقتصادی با شناسه ملی کاملاً متفاوت است. شناسه ملی نوعی کد اختصاصی است که برای شرکت تجاری و اشخاص حقوقی مورد استفاده قرار میگیرد، در صورتی که کد اقتصادی مورد استفاده تمام فعالان اقتصادی اعم از حقوقی و حقیقی قرار می‌گیرد. افراد در صورتی که نمی‌دانند کد اقتصادی آنها متعلق به شرکت و یا شخصی است، می‌توانند استعلام کد اقتصادی داشته باشند.

در ابتدا پیشنهاد می‌کنیم مقاله “چگونه کد اقتصادی بگیریم” را بخوانید.

شماره اقتصادی به اشخاص حقوقی و حقیقی که کسب و کارهایی در حیطه تولید کالا و عرضه خدمات دارند، تعلق خواهد گرفت. شرکتها بعد از ثبت باید در روزنامه رسمی اعلام کنند که شرکت تاسیس شده و پس از آن به مدت ۶۰ روز، بایستی به سازمان امور مالیاتی نزدیک محل خود، مراجعه کنند. در نهایت بعد از تشکیل پرونده مالیاتی و ارائه مدارک باید درخواست کد اقتصادی را بدهند. به این کد پیش از عقد هرگونه قرارداد با اشخاص حقوقی نیاز است.

سامانه‌ای تحت عنوان استعلام کد اقتصادی وجود دارد که تمامی افراد می‌توانند با مراجعه به این سامانه نسبت به پیگیری کد اقتصادی خود اقدام کنند. استعلام کد اقتصادی توسط سایت سازمان امور مالیاتی به آدرس www.intamedia.ir  در سایت خدمات الکترونیک مالیاتی قرار دارد. سامانه مالیات بر ارزش افزوده www.evat.ir این امکان را داده تا افراد بتوانند کد اقتصادی خود را استعلام کنند.

استعلام کد اقتصادی

استعلام کد اقتصادی

با داشتن کد ملی مدیر عامل شرکت می‌توان با مراجعه به سامانه مالیات بر ارزش افزوده به آدرس www.evat.ir کد اقتصادی شرکت را استعلام بگیرید. بهتر از این سامانه برای مطمئن شدن از درستی اطلاعات و کد اقتصادی، نتیجه استعلام کد اقتصادی شرکت را دریافت کنید.

برای دانستن از کد اقتصادی شرکت باید شماره ثبت، نام، اینکه شخصیت حقوقی مسئولیت محدود است یا سهامی عام یا خاص و یا شخصیت حقوقی را بدانید. پس باید به سامانه ثبت شرکتها یعنی قوه قضاییه مراجعه کنید و اطلاعات شرکت را مورد بررسی قرار دهید. در این صورت است که به شماره ثبت شرکت دسترسی دارید که می‌توانید به سایت روزنامه رسمی بروید و نام شرکت را جستجو کنید.

در قدم بعدی با مراجعه به سایت بالا طبق تصویر زیر، موارد موردنیاز را تکمیل کنید. (نام شرکت باید مطابق اطلاعاتی که در سایت روزنامه رسمی به دست آمده، پر شود)

دانستن کد اقتصادی شرکت

پس از طی کردن مراحل بالا، برای استعلام کد اقتصادی باید شماره ثبت، نام شخصیت، نوع شخصیت، سازمان ثبت کننده نیز انتخاب شود. و پس از آن بر روی دکمه آغاز جستجو کلیک کنید.

برای بررسی و وارسی اعتبار ثبت نام تایید شده مشمولان مالیات کشور توسط اداره کل باید به سامانه عملیات الکترونیک مالیات بر ارزش افزوده بروید.

از شهریور سال ۱۳۹۹ به بعد دریافت کد اقتصادی سرعت بیشتری پیدا کرد. برای دریافت آن کافی است فقط پس از طی کردن چند مرحله و منتظر ماندن در چند روز کد مالیاتی را دریافت کنید. برای اخد این کد، مدیر عامل و یا شخصی که حق امضا دارند بایستی در اداره امور مالیاتی حضور پیدا کند و نباید هیچ وکیلی این فرآیند را به عهده بگیرد.

مزایای استعلام کد اقتصادی

  • کد اقتصادی برای شناسایی واحدهای اقتصادی در سازمان امور مالیاتی بسیار پرکاربرد است.
  • می‌توان مالیات عادلانه و منصفانه ای را پرداخت کرد.
  • برای اخذ کارت بازرگانی و انجام معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • موجب شفافیت مالیاتی می‌شود.
  • از پولشویی نیز جلوگیری خواهد شد.

استعلام کد اقتصادی می‌تواند قانونی بودن فعالیت های شرکت و شخص را مشخص کند و از مشکلات دیگر نیز جلوگیری کند. با استفاده از کد مالیاتی می‌توان اطلاعات و فعالیت شرکتها را مورد بررسی قرار داد. شرکتها می‌توانند با استفاده از داشتن این کد، امور مالیاتی خودشان را تکمیل کنند. با کد اقتصادی نیز می‌توان فعالیت هایی همچون قبوض را ارزیابی کرد، دفاتر قانونی را تعطیل نمود و …

استعلام کد اقتصادی شرکت ها

نحوه استعلام صحت کد اقتصادی شرکت ها

برای آغاز همکاری با شرکتهای بازرگانی باید از سامانه مربوط به آن استعلام گرفته شود، چونکه استعلام از درستی کد اقتصادی مزایایی را به همراه دارد که آنها را شرح داده ایم. در ابتدا برای اطلاع از صحت کد اقتصادی شرکتها باید به سایت مربوط به سازمان ثبت اسناد کشور مراجعه کنید و از صحت کد اقتصادی کاملاً مطمئن شوید.

زمان لازم جهت استعلام کد اقتصادی

ســوالات متــداول:

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی کدی ۱۲ رقمی، انحصاری و فردی است که نشان می دهد شرکت شما در اداره مالیات حوزه خود پرونده مالی را دارد. با استفاده از این کد می‌توان اطلاعات و فعالیت شرکتها را مورد بررسی قرار داد.

چگونه کد اقتصادی اشخاص حقیقی را پیگیری کنیم؟

تنها با داشتن شماره ملی اشخاص حقیقی می‌توان استعلام کد اقتصادی را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب