حسابداری شرکت های لیزینگی

حسابداری شرکت های لیزینگ

لیزینگ چیست؟

مفهوم lease یعنی اجاره دادن و کرایه کردن که در عمل ویژگی آن این است که حق مالکیت مورد اجاره در دست موجر و حق استفاده هم در اختیار مستاجر قرار دارد. در واقع لیزینگ نوعی توافقنامه است که مابین موجر و مستاجر استفاده می‌شود. این توافقنامه با شرایط معین در مدت معلوم و در ازای دریافت مبلغی از پیش مشخص شده تنظیم خواهد شد.

هنگام عقد قرارداد بایستی مدت قرارداد، مبلغ دقیق، تعداد اقساط اجاره و شیوه تعیین و محاسبات اصلی و فرعی و قیمت باقیمانده مقرر گردد. بازپرداخت اقساط در انواع معاملات لیزینگ مسئله ای مهم است که می‌بایست در فواصل زمانی معین به صورت یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و سالیانه پرداخت شود.

بیشتر بخوانید: حسابداری استارتاپ

مفهومی دیگر از لیزینگ

نوعی فعالیت تخصصی مبنی بر نحوه اجاره ای است که در آن اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور اجاره خرید و فروش انجام می دهند. موجر کالای موردنظر مستاجر را از فروشنده و تولید کننده تامین میکند و برای مدتی که در قرارداد ذکر شده در اختیار مستاجر قرار می‌گیرد. اگر شرکت شما دارایی های خود را از دیگران اجاره می‌گیرد، می‌بایست تاثیر مالی این فعالیت ها را بر وضعیت مالی شرکت خود پیگیری کنید. این به عنوان حسابداری لیزینگی شناخته می شود که به شما در ارزیابی تعهدات قانونی و اجرای یک تجارت سازمان یافته مدد می‌کند.

۰۲۱۶۶۱۲۷۷۴۵?

مفاهیم لیزینگ

اجاره: قراردادی است که مالک دارایی به فرد دیگری اجازه می‌دهد تا در ازای دریافت چیزی مانند پول و … از دارایی آن استفاده کند. ۲ نوع اجاره رایج در حسابداری وجود دارد: اجاره عملیاتی و اجاره سرمایه.

موجر: شخصی حقوقی یا حقیقی است که دارایی را در اختیار خود دارد و براساس توافنامه ای به مستاجری اجاره داده میشود. مسکن، وسیله نقلیه، فضای دارایی، دارایی نامشهود از این دست دارایی ها هستند. البته در ازای استفاده از دارایی ها، موجر مبلغی را تحت عنوان اجاره بها دریافت خواهد کرد. موجر بایستی هر گونه بازرسی را که باید روی دارایی در آن انجام شود را به مستاجر اطلاع دهد و باید از مستاجر اجازه ورود به دارایی را داشته باشد. در صورتی که مستاجر به دارایی خسارت وارد کند، غرامت به موجر تعلق میگیرد.

شاید این مقاله برای شما مفید باشد: حسابداری دارایی نامشهود

مستاجر: فردی است که حق استفاده از دارایی هایی را که در قبال پرداخت اجاره که در قرارداد لیزینگ تعریف شده را دارد. همچنین مستاجر میتواند شخصی حقیقی یا حقوقی باشد که یک نوعی دارایی را از موجر اجاره میکند و در ازای پرداخت اجاره بها از دارایی در مدت زمات مشخص شده استفاده می کند. مستاجر اجازه ندارد بدون اجازه موجر، همانطور که در قرارداد اجاره آمده، تغییراتی را در دارایی ایجاد کند. در صورتی که مستاجر به دارایی آسیب برساند، در صورت عدم تعمیر یا بازیابی دارایی، غرامت پرداخت خواهد شد.

انواع روش های لیزینگ

انواع روش های لیزینگ

لیزینگ عملیاتی

در این نوع لیزینگ قرارداد یا توافقی بین اجاره دهنده و اجاره کننده به قصد بهره گیری از حق کالای مورد اجراه منعقد می‌گردد. روش لیزینگ عملیاتی همانند اجاره معمولی است تنها با این تفاوت که امکان دارد که در قرارداد حق خرید کالای مورد اجاره در پایان مدت اجاره به مستاجر داده شود.

لیزینگ سرمایه ای

لیزینگ سرمایه ای همان فروش اقساطی است فقط با این تفاوت که در فروش اقساطی اول مالکیت کالای مورد اجاره به خریدار منتقل شده و سپس اقساط آن وصول می‌گردد. اما در لیزینگ سرمایه ای ابتدا اقساط وصول و در پایان آخرین قسط مالکیت منتقل می شود و اگر مستاجر نتواند اقساط را در مهلت زمان معین شده پرداخت کند، اجاره دهنده کالای مورد اجاره را تصرف می‌کند. در ضمن در این نوع لیزینگ ریسک سرمایه گذاری هم به حداقل می‌رسد.

شرکت های لیزینگی چگونه کار می کنند ؟

فعالیت شرکت های لیزینگ از مصادیق فعالیت در بازار غیر متشکل پول حساب می‌شود. این  شرکتها برای اینکه فعالیتشان را شروع کنند، نیاز به اعطای مجوز از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی دارند و همچنین باید در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسند.

در توافقنامه لیزینگ، شرکت های لیزینگی حق استفاده از تجهیزات تحت مالکیت را برای مدت زمان مشخصی با دریافت مبلغی تحت عنوان اجاره به شرکت دیگری تسلیم میشود. اجاره نامه به صورت قانونی منعقد میشود و وظایف هر یک از افراد برای حفظ توافق تعیین می‌شود که توسط هرکدام از آنها قابل اجراست.

مزایای لیزینگ

مزایای لیزینگ

 1. برنامه های پرداخت نسبت به قراردادهای وام انعطاف پذیرتر میباشند
 2. هزینه های بعد از کسر مالیات کمتر است، چونکه نرخ مالیات برای موجر و مستاجر متفاوت است
 3. لیزینگ شامل تامین مالی ۱۰۰ درصدی قیمت دارایی میباشد
 4. لیزینگ قدرت خرید را افزایش داده و فشار نقدینگی متقاضیان را کاهش میدهد
 5. برای شرکتها باعث گستردگی بازار و افزایش گردش و فروش کالا خواهد شد
 6. از سهولت بیشتری نسبت به دیگر روش های اجاره برخوردار است
 7. باعث صرفه جویی در به کارگیری منابع مالی خواهد شد
 8. میتوان دارایی ها را در عملیات لیزینگ جایگزین کرد
 9. بر اقتصاد کشورتاثیر گذاشته و باعث افزایش تولید، اشتغال و غیره خواهد شد

معایب لیزینگ

 1. پرداخت اجاره شامل هزینه بهره و هزینه ها اضافی قابل اجتناب نسبت به خرید مستقیم با پول نقد است
 2. مشاغلی که دارایی هایی را خریداری میکنند، می‌توانند برای پایین آمدن درآمد مشمول مالیات مطالبه استهلاک کنند
 3. گاهی اوقات مستاجر بعد از انجام تمام پرداخت های اجاره، مالک چیزی نیست که هرگونه ارزش باقیمانده به موجر برمیگردد
 4. حسابداری اجاره نامه ها به علت استانداردهای جدید سنگین می‌شوند که بعضی از برآوردهای صنعت حاکلی از آن هستند که شرکتهای خصوصی امکان دارد به ۱ سال زمان نیاز داشته باشد تا تنظیمات مورد نیاز را برای قوانین به کار بگیرند

حسابداری شرکت های لیزینگی

در شرکت های لیزینگی اطلاعات حاصل از حسابداری در اختیار مدیران قرار می‌گیرد و آنها از این نوع اطلاعات برای برنامه ریزی و دریافت تصمیمات مهم استفاده می‌کنند. شرکت های لیزینگی با توجه به نوع فعالیتشان، در کنار گزارشات معمول حسابداری به اطلاعات دیگری هم نیازمند هستند که این این اطلاعات هم به وسیله حسابداری لیزینگ جمع آوری خواهد شد.

در حسابداری لیزینگ یک سازمان تاثیرات مالی فعالیت‌های لیزینگ را در محاسبات و گزارشات حسابداری ثبت می‌کند. در این نوع حسابداری تمامی اطلاعات مربوط به قرارداد مالی مابین موجر و مستاجر مانند استهلاک دارایی، سود و زیان و غیره دریافت می‌شود. اشخاص و شرکتهایی که در حیطه لیزینگ مشغول به فعالیت هستند، حسابداری شرکت لیزینگی به آنها کمک بسیاری می‌کند. نحوه حسابداری لیزینگ توسط یک شخص یا واحد تجاری به متغیرهای زیادی از جمله نوع اجاره و استانداردهای فعلی حسابداری وابسته است.

پیشنهاد آخر ما برای شما: حسابداری تعهدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب