درآمدی بر حسابداری تعهدی
5/5 - (1 امتیاز)

در حسابداری تعهدی، درآمدها زمانی شناسایی و در دفاتر حسابداری ثبت می‌شوند که یا تحصیل شده باشند یا تحقق یافته باشند. در آن زمان تحصیل یا تحقق درآمد، وقتی است که درآمد به صورت قطعی مشخص شده یا بر اثر ادامه خدمات حاصل شده است. لذا زمان وصول وجه در این روش مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

حسابداری تعهدی چه مزایایی دارد؟

 • حسابداری تعهدی سبب بهبود کارآیی، اثربخشی و یا پاسخگوی سازمان می‌گردد
 • با حسابداری تعهدی امکان دسترسی یا دستیابی سریع به اطلاعات جامع، کامل و دقیق از وضعیت سازمان وجود دارد
 • امکان شناسایی کردن میزان درآمدهای وصول نشده هر دوره مالی و داشتن یک برنامه برای وصول آن‌ها
 • توانایی دسترسی به اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تر از درآمدها و هزینه‌های هر دوره
 • ایجاد ارتباط بین هزینه‌ها و عملکرد آن‌ها و در نتیجه ایجاد زمینه برای ورود به بحث بودجه بندی عملیاتی
 • توانایی محاسبه و ثبت استهلاکات به عنوان هزینه‌های هر دوره
 • دسترسی داشتن به اطلاعات لازم جهت برنامه‌ریزی و اعمال کنترل‌های مدیریتی
 • با استفاده از اطلاعات سیستم حسابداری می‌توان قیمت تمام شده هر پروژه را تعیین کرد
 • امکان سنجش دقیق‌تر تناسب واحدهای پشتیبانی با واحدهای عملیاتی و تعیین تناسب لازم بین آن‌ها و همچنین ارزیابی سنواتی آن‌ها
 • توانایی ارزیابی و انعکاس کلیه دارایی‌های تحصیل شده اعم از خرید یا واگذاری بابت سایر حقوق سازمان، براساس مبانی مربوطه
 • توانایی مقایسه کردن وضع موجود با وضع مطلوب و تناسب دادن آن با ماموریت‌های سازمانی از منظر منابع، دارایی‌ها و خدمات ارائه شده
 • مدیران به راحتی می‌توانند اطلاعات و گزارش‌های مالی صحیح‌تر و کامل‌تری جهت برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری، و دیگر عملیات اجرایی بدست بیاورند

معایب حسابداری نقدی:

با توجه به توضیحات داده شده در قبل، حسابداری نقدی در مجموع دارای معایبی از جمله موارد زیر می‌باشد:

 • عدم رعایت اصل تطابق هزینه‌ها با درآمدها
 • عدم امکان ارزیابی عملکرد مدیران دستگاه‌ها
 • نامشخص بودن میزان مطالبات در آینده برای تقویت قابلیت وصول آن‌ها
 • نامشخص بودن میزان بدهی در آتی جهت برنامه‌ریزی و تامین منابع مالی لازم جهت پرداخت‌ها
 • عدم ثبت و شناسایی دارایی‌های ثابت موسسات مالی

توصیه ما مطالعه مقالات حسابداری تلفیقی به شماست.

مبنای حسابداری تعهدی

 

مبنای حسابداری تعهدی:

مبانی حسابداری در واقع اشاره به زمان شناسایی درآمدها و هزینه‌ها دارد. یعنی زمانی که یک دارایی خریداری یا بدهی صورت می‌گیرد، درآمدها و هزینه‌های مرتبط با آن باید در چه زمانی شناسایی و ثبت گردند.

مبانی مورد استفاده در سازمان‌های دولتی شامل حسابداری نقدی، نقدی تعدیل شده، حسابداری نیمه تعهدی، تعهدی تعدیل شده و تعهدی کامل می‌باشد. شرح هریک عبارت است از:

حسابداری تعهدی: طبق حسابداری تعهدی، معاملات برمبنای رویداد اقتصادی آن‌ها بدون در نظر گرفتن زمان دریافت و پرداخت وجوه نقد شناسایی خواهند شد. بدین صورت که، درآمدها در زمان تحقق و هزینه‌ها در زمانی که بدهی متحمل شده و یا منابع مصرف شده باشند قابل شناسایی هستند.

حسابداری نقدی: این روش در واقع یکی از روش‌های حسابداری است که درآن درآمدها در زمان دریافت و هزینه‌ها در زمان پرداخت وجه نقد شناسایی و ثبت می‌شوند.

حسابداری نقدی تعدیل شده: در این مبنا از حسابداری، شناسایی درآمدها و هزینه‌ها در دو زمان متفاوت صورت می‌گیرد. شناسایی درآمدها مطابق مبنای نقدی در زمانی است که وجه نقد دریافت می‌شود. و هزینه‌ها زمانی ثبت می‌گردند که دو شرط تحویل کالا یا انجام دادن خدمات و قطعیت پرداخت آنها صورت گرفته باشد.

حسابداری نیمه تعهدی: این نوع مبنا از حسابداری در واقع ترکیبی از دو مبنای نقدی و تعهدی می‌باشد که طبق آن هزینه‌ها بر مبنای تعهدی و درآمدها برمبنای نقدی شناسایی و در دفاتر ثبت می‌گردند.

حسابداری تعهدی تعدیل شده: در این تعریف از حسابداری شناسایی درآمدها و هزینه‌ها قدری متفاوت است. به این صورت که هزینه‌ها در زمان تحمل، شناسایی و در دفاتر ثبت می‌شوند و درآمدها برحسب ماهیت‌شان به دو روش اندازه‌گیری می‌شوند. در صورتی که مبلغ درآمدها قابل اندازه‌گیری باشد و همچنین در مدت زمان کوتاهی پس از تشخیص، قابل وصول باشند با استفاده از مبنای تعهدی و اگر اندازه‌گیری و زمان وصول آن‌ها را نتوان تعیین کرد شناسایی و ثبت آن براساس حسابداری نقدی است.

بیشتر بخوانید: حسابداری دو طرفه

چه الزاماتی برای استفاده از حسابداری تعهدی وجود دارد؟

در طی بیست سال گذشته حسابداری تعهدی یک روند افزایشی در دولت‌ها و سازمان‌های بخش عمومی داشته است. زیرا همان‌طور که متوجه شدید حسابداری تعهدی، سبب بهبود کارآیی، اثربخشی در پاسخگویی سازمان می‌گردد. همچنین باور بر این است که حسابداری تعهدی در تصمیم‌گیری بهتر و افزایش عملکرد و امکان پاسخگویی از طریق گزارشگری و بودجه بندی برمبنای تعهدی؛ نقش مهمی ایفا کرده است. بخصوص که حسابداری تعهدی، در تصمیمات مدیریتی در خصوص اقلام ترازنامه نقش داشته و در بهبود مدیریت بهتر هزینه مثمرثمر بوده است.

حسابداری تعهدی، نقاط ضعف سیستم نقدی را برطرف نموده و تصویر کاملی از دارایی‌ها، بدهی‌ها، هزینه‌های واقعی و عملکرد منعکس می‌کند که با گرایش به سمت اصلاح مدیریت بخش عمومی، و ارزیابی عملکرد برمبنای خروجی منطبق بوده، و نیازهای اطلاعاتی استفاده کنندگان داخلی و خارجی را برآورده می‌سازد. در نهایت برداشتی که از این مطالب می‌توان داشت این بوده که حسابداری تعهدی به علت اطلاعات دقیق و جامعی که به حسابداران و مدیران می‌دهد مورد توجه عموم کشورها است.

تفاوت حسابداری تعهدی با حسابداری نقدی در چیست؟

در حسابداری نقدی هزینه‌ها زمانی شناسایی می‌شوند که وجه نقد پرداخت شده باشد. صرف نظر از ماهیت هزینه، با تحصیل دارایی‌ها (مثل ساختمان، مبلمان و اثاثیه و یا تجهیزات) به روشی مشابه با پرداخت برای هزینه‌های پرسنلی و سایر هزینه‌های عملیاتی مثال هزینه برق رفتار می‌شود. در حالی در سیستم تعهدی، هزینه‌ها زمانی به حساب گرفته می‌شوند که متحمل شده باشند.

در حسابداری نقدی دارایی‌ها زمانی که وجه نقد پرداخت می‌گردد به عنوان مخارج شناسایی می‌شوند. ولی در حسابداری تعهدی، با ثبت کردن کامل دارایی‌ها، در حفظ، جایگزینی و شناسایی و یا کنارگذاری آن بهتر، مدیریت خواهند شد.

در حسابداری نقدی نه تنها بدهی‌ها شناسایی نمی‌شوند بلکه در ارزیابی وضعیت و نتایج مالی و یا در تعیین نیازهای درآمدی آینده حساب نخواهند شد. هزینه‌های به تعویق افتاده در پایان سال مالی معلوم و غیرقابل شناسایی‌ا‌ند. اما در عوض در حسابداری تعهدی با تعیین کردن بلند مدت یا کوتاه مدت بودن بدهی‌ها به مدیران کمک می‌کند تا با کمبود وجه نقد مواجه نشوند.

نحوه جمع‌آوری اطلاعات در حسابداری نقدی فقط شامل جریانات نقدی است. در حالی که با اطلاعات کاملی که از حسابداری تعهدی بدست می‌آید می‌توان به اطلاعات جامعی مثل هزینه‌ها برای قیمت گذاری‌ها، مدیریت عملکرد و بودجه بندی مفید دسترسی داشت. در حسابداری تعهدی به علت وجود گزارشگر‌های دقیقی که از صورت‌های مالی می‌گیرند. زمینه را برای ارزیابی کارآیی و اثربخشی سیستم و همچنین کاهش تقلب و فساد در معاملات را فراهم می‌نماید.

مراحل پیاده سازی حسابداری تعهدی

مراحل پیاده سازی حسابداری تعهدی چگونه است؟

در گام اول برای پیاده سازی یا اجرای پروژه تغییر حسابداری نقدی به تعهدی:

باید نسبت به پنج مراحل گفته شده در زیر کسب اطلاع کرد. سپس صورت های مالی خواسته شده را تنظیم و جمع آوری کرده و در نهایت به تجزیه و تحلیل اطلاعات بدست آمده در جهت شناسایی رویدادها و فعالیت‌های مالی اقدام شود.

 1. جمع آوری و بررسی اطلاعات کلی
 2. کسب شناخت نسبت به فرایندها و سایر فعالیت‌های واحد یا سازمان مربوطه
 3. مشاهده عینی و بازدیدهای میدانی
 4. بررسی ساختار، تشکیلات سازمانی و سیستم‌های حسابداری بخش امور مالی
 5. مطالعه و شناخت مجموعه قوانین، مقررات و رویه‌های ناظر و حاکم

گام دوم تهیه صورت‌های مالی‌ نمونه و ضروری است:

در حسابداری تعهدی چهار صورت، صورت وضعیت مالی، صورت تغییر در وضعیت مالی، گردش حساب تغییرات در ارزش خالص، صورت مقایسه بودجه و عملکرد در کنار یادداشت‌های توضیحی از رویه‌های حسابداری و صورت جریان وجوه نقد و غیره ضروری است. البته هر صورت وضعیت مالی خود باید شامل موجودی نقد، حساب‌ها و اسناد دریافتی عملیات مبادله و غیر مبادله، سرمایه گذاری‌ها موجودی مواد و کالا، پیش پرداخت‌ها، دارایی‌های ثابت مشهود، دارایی‌ های نامشهود، حساب‌ ها و اسناد پرداختی حاصل از عملیات مبادله‌ای و غیر مبادله‌ای، پیش دریافت‌ها، بدهی‌های بلند مدت و… باشد.

گام سوم تجزیه و تحلیل فرآیندها در جهت تعیین و شناسایی رویدادها و فعالیت‌های مالی است:

 • بررسی و طبقه بندی چرخه‌ها به مالی، مرتبط با مالی هم به طور مستقیم و مرتبط با مالی به طور غیر مستقیم
 • شناسایی فعالیت‌ها و رویدادهای مالی در هریک از چرخه‌های گفته شده
 • گردآوری و بررسی کفایت فرم‌ها و محتویات و اطلاعاتی موجود در هر یک از چرخه‌های مذکور برای سیستم تعهدی و تامین نیازهای اطلاعاتی.
 • ثبت کلی سند حسابداری در خصوص رویدادهای مالی شناسایی شده گفته شده در سیستم حسابداری تعهدی

در ادامه فرایند پیاده سازی و تبدیل سیستم حسابداری نقدی به حسابداری تعهدی نیازمند تدوین کدینگ اموال و جمع آوری اطلاعات مهم برای وارد کردن به سیستم تعهدی است. به عنوان مثال برای تدوین کدینگ حسابداری، نظامنامه مالی و سایر دستورالعمل‌های مورد نیاز انبار، اموال و تنخواه حسابداری. عواملی از قبیل: طراحی کدینگ، کدینگ حسابداری و اموال و کدینگ مراکز توجه. تهیه و تدوین دستورالعمل‌ها (تحصیل و تعیین بهای تمام شده دارایی‌ها ثابت قابل مشهود اموال.

به دست آوردن مخارج پس از بهره‌برداری و برکناری دارایی‌ها، استهلاک دارایی‌ های ثابت مشهود و پلاک کوبی اموال. دستور العمل انبار و نظام‌نامه مالی) برای پیاده سازی مبانی تعهدی نیاز هستند. اما اطلاعات خواسته شده برای ورود به سیستم جدید یا همان سیستم حسابدرای تعهدی عبارت‌اند از:

 • اطلاعت مرتبط با حقوق و دستمزد
 • اطلاعات مربوط به اموال و دارایی‌های ثابت
 • اطلاعات مربوط به موجودی‌های انبار
 • جمع آوری اطلاعات مربوط به درآمدها
 • اطلاعات سنواتی مربوط به بدهکاران و بستانکاران
 • بدست آوردن اطلاعات مربوط به حساب‌های بانکی
کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
حسابداری و حسابرسی
تهیه گزارش حسابرسی شرکت ها

5/5 - (2 امتیاز) گزارش حسابرسی شرکت ها جهت دسترسی برای صاحبان سهام به گزارشات گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی کشور ایران، گزارشات تفسیری، اطلاعات و حسابرسی صورت های مالی شرکت ها و همچنین تصمیمات مجمع سالیانه ایجاد می‌شوند. صورت حساب مالی از مهمترین قسمت‌هایی است که در فرآیند گزارش مالی ایجاد می‌شوند. این نوع گزارشات […]

حسابداری و حسابرسی
انواع حسابرسی مالی

5/5 - (2 امتیاز) حسابرسی مالی نوعی ارزیابی از گزارشات مالی سازمان هاست. اصول حسابرسی مالی بدین صورت است که به مدیران اطمینان می‌دهد که صورتهای مالی کامل هستند و به طور دقیق ارائه می‌شوند. ممیزی عملکرد حسابرسی وارسی اظهارات مالی شرکتها و ارائه گزارشات توسط یک حسابرسی می‌باشد. پس از بررسی، یک گزارش حسابرسی […]

حسابداری و حسابرسی
تاثیر ارز دیجیتال بر حسابداری

2.3/5 - (3 امتیاز) تاثیر ارز دیجیتال بر حسابداری از جمله مباحثی است که حسابداران با آن بسیار سر و کار دارند. حسابداری ارزهای دیجیتال از موضوعات جدید در دنیای حسابداری است. ارز دیجیتال و حسابداری آن کاربردهای بسیاری را در آینده نیز خواهد داشت. ارزهای دیجیتال از انواع مختلفی تشکیل شده و طبق کارایی […]

حسابداری و حسابرسی
تاسیس شرکت حسابداری + شرایط و مراحل

5/5 - (3 امتیاز) تاسیس شرکت حسابداری به چه صورتی است؟ ثبت شرکت حسابداری چه مراحل و شرایطی دارد؟ در این مقاله تمام سوالات مربوط به ثبت شرکت را مورد بررسی قرار می دهیم. شرکت حسابداری چیست؟ به شرکتی می‌گویند که به صورت کاملاً تخصصی انواع خدمات حسابداری را ارائه می دهند و همچنین این […]

حسابداری و حسابرسی
اعزام حسابدار در تهران و شهرستان ها

5/5 - (2 امتیاز) اعزام حسابدار با تجربه و مجرب با دیدی آگاهانه موجب می شود مدیران یک شرکت بتوانند امور مالی و مالیاتی خود را با بهترین اهداف پیش ببرند. همچنین مدیران می توانند تمرکز بسیاری رو دیگر امور خود داشته باشند. امروزه با توجه به پیشرفت علم رشته و شغل حسابداری دچار تغییرات بسیاری […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری شرکت ها چگونه انجام می شود؟

4.5/5 - (8 امتیاز) حسابداری شرکت ها چگونه انجام می شود؟ اگر این سوال شما است، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. با حسابداری شرکتها مسئولان واحدهای تجاری می توانند یک گزارش تکمیلی و کاملی را از تمامی تجارت و حساب و کتاب های یک شرکت را در نظر داشته باشند.  توجه داشته […]

حسابداری و حسابرسی
خدمات حسابداری

5/5 - (5 امتیاز) انواع خدمات حسابداری در تهران در موسسه حسابا صورت می پذیرد. چنانچه در نظر دارید که یک حسابدار حرفه ای برای خود انتخاب کنید، با خواندن محتوای این صفحه می توانید بهترین تصمیم گیری را با خیالی آسوده انجام دهید. حسابداری یک کارکرد و عملکرد مهم تجاری به شمار می رود. […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری آنلاین (حسابداری ابری)

4.7/5 - (4 امتیاز) حسابداری آنلاین چیست؟ حسابداری ابری یا همان آنلاین امروزه بسیار در بین حسابداران محبوب شده و نام آن ها به گوش می رسد. اگر که تا به امروز این اصطلاحات را نشنیده اید و با آن ها آشنایی ندارید، توصیه می شود تا انتهای این مقاله با موسسه خدمات مالی و […]

حسابداری و حسابرسی
ثبت اسناد حسابداری

5/5 - (2 امتیاز) در این مقاله ما قصد داریم به حسابداران و دیگر افراد بگوییم سند حسابداری چیست و آموزش ثبت اسناد حسابداری را به طور کامل شرح دهیم. ثبت اسناد از جمله انواع خدمات حسابداری در تهران در موسسه خدمات مالی و حسابداری حسابا می باشد. ثبت اسناد حسابداری در واقع از اصلی […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری بهای تمام شده کالای فروش رفته و فرمول محاسبه آن

5/5 - (5 امتیاز) بهای تمام شده کالای فروش رفته کلیه هزینه‌ هایی می باشد که یک واحد تجاری برای تولید محصول و یا یک خدمات فروش رفته، انجام می دهد. در واقع بهای تمام شده کالای فروش رفته عبارت است از هزینه ‌های مستقیم مرتبط با تولید کالاهای فروخته شده توسط شرکت. این مقدار […]

حسابداری و حسابرسی
ثبت سند حسابداری فروش

5/5 - (2 امتیاز) حسابداری فروش کالا، صدور اسناد حسابداری فروش، ثبت سند حسابداری فروش و… را در این مقاله به طور کامل شرح داده و مورد بررسی قرار می دهیم، تا به طور کامل با آن آشنا شوید. پس ادامه مطالب را در شرکت حسابداری دنبال کنید! در شرکت‌ های بازرگانی برای ثبت و […]

حسابداری و حسابرسی
صورت مغایرت بانکی در حسابداری

5/5 - (1 امتیاز) حسابداری صورت مغایرت بانکی از مهم ترین مقوله های مربوط به امور حسابداری شرکت ‌ها است. حسابداران شرکت ‌ها و موسسات برای اینکه بتوانند صورت‌ های مالی دقیقی را تهیه و تنظیم کنند و گزارشات صحیح و حقیقی مالی ارائه بدهند پیوسته بایستی حساب ‌های خودشان را کنترل کنند، تا از […]

حسابداری و حسابرسی
صورت سود و زیان و ضرورت های تهیه این صورتحساب

5/5 - (1 امتیاز) صورت سود و زیان یکی از صورت های مالی مهم در حسابداری است. در واقع حسابداری بدون وجود صورت های مالی بدون کاربرد می باشد. تعریف صورت سود و زیان: این نوع صورتحساب از اصلی ترین و مهم ترین صورت های مالی شرکت ها می باشد. چرا که سود و زیان […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری پیمانکاری و انواع قراردادهای شرکت پیمانکاری

5/5 - (1 امتیاز) حسابداری پیمانکاری در علم حسابداری را به طور کامل شرح می دهیم و تمام نکات موجود در آن را مورد بررسی قرار می دهیم. در ابتدا توصیه می‌کنیم مقاله جامع حسابداری شرکت ها چگونه انجام می شود را مطالعه کنید تا با انواع حسابداری شرکتها در موسسه حسابداری و مالی حسابا […]

حسابداری و حسابرسی
حسابرسی صورت های مالی شرکت ها

5/5 - (2 امتیاز) حسابرسی صورت های مالی شرکت ها از آن دسته کارهایی می باشد که نیاز به تخصص دارد. بنابراین انجام چنین کاری در شرکت‌ها و موسسات بسیار امری مهم به شمار می رود. موسسه خدمات مالی و حسابداری حسابا می‌تواند در انواع خدمات حسابداری در تهران به شما کمک بسیاری کند. صورت مالی چیست؟ […]

حسابداری و حسابرسی
صورت معاملات فصلی و راه های تنظیم گزارشات فصلی

5/5 - (3 امتیاز) صورت معاملات فصلی یا گزارشات فصلی و نحوه ارسال آن ها در این مقاله به طور کلی شرح می دهیم. برای ارائه گزارش های صریح و کاملاً شفاف به سازمان های مالیاتی نیاز است کلیه فعالیت های صورت گرفته مالی و اقتصادی کسب و کار برپایه استانداردهای تعیین شده ثبت و ضبط […]

فرم ارسال نظرات کاربر