استاندارد حسابداری تلفیقی
5/5 - (2 امتیاز)

حسابداری تلفیقی امروزه بیشتر برای سازمان ها، شرکت های تجاری غول پیکر انتخاب مناسبی محسوب می شود. زیرا این موارد نیاز به آسان تر کردن صدور صورت حساب خود هستند، تا جا به جایی این حساب ها به صورت ماهیانه از یک فاکتور به دیگر فاکتورها قابل میسر باشد.

تعریف حسابداری تلفیقی:

منظور از تلفیق یا ترکیب در تجارت‌های کسب و کار، همان ترکیب یا تبدیل کردن شرکت‌های کوچک به شرکت‌های بزرگ است. در علم اقتصاد، حسابداری تلفیقی، یک انتخاب برای کسب و کارها، شعبه‌های فروش و یا شرکت‌های تجاری می‌باشد. که در نهایت به منظور راحتی در جابه‌جایی حساب‌ها از فاکتوری به فاکتور دیگر صورت می‌گیرد.

در حقیقت هدف از حسابداری تلفیقی و ادغام و یا ترکیب کردن در دنیای اقتصاد و حسابداری رسیدن به سهولت‌هایی نظیر جمع آوری و حسابرسی صورت‌های مالی گروهی از شرکت‌های زیر مجموعه، تلفیق کردن گروهی از شرکت‌ها و شخصیت‌های حقوقی وابسته، در قالب یک نهاد یکپارچه با هدف وحدانیت و غیره است. قبل از پرداخت به موضوع حسابداری تلفیقی اجازه بدهید که با چند اصطلاح پرتکرار همانند واحد تجاری اصلی، واحد فرعی، تلفیقی و سهم اقلیت آشنا شویم.

واحد تجاری اصلی: یک واحد تجاری است که چند واحد فرعی را شامل می‌شود.

واحد تجاری فرعی: یک واحد تجاری است که تحت کنترل یک واحد دیگر (تجاری اصلی) می‌باشد.

تلفیقی: در واقع همان ترکیب کردن یا آمیخته کردن اطلاعات صورت‌های مالی واحد اصلی و فرعی است.

سهم اقلیت: آن بخش از سود یا زیان و یا خالص دارایی‌ها یک واحد تجاری فرعی که با در نظر گرفتن تعدیلات تلفیقی به واحد تجاری اصلی تعلق نمی‌گیرد.

چرا حسابداری تلفیقی انتخاب می‌شود؟

از جمله دلایل استفاده کردن از حسابداری تلفیقی می‌توان به موضوعات زیر اشاره کرد:

 • هزینه‌ها ثابت و فعالیت‌های تکراری حذف می‌شوند
 • فرآیند تولید و ساخت محصولات با یکدیگر بیشتر باهم هماهنگ می‌شوند
 • بهره‌وری و میزان تمرکز بر روی مدیریت سازمان با وجود تلفیق کردن امورات حسابداری ممکن خواهد شد
 • برای محیط‌های تجاری خطرات تاحد قابل قبولی کاهش می‌یابد
 • امنیت تجارت در کسب و کارهای تلفیقی یا ترکیب شده بالا می‌رود
 • میزان دسترسی به منابع مالی افزایش خواهد یافت
 • در حالی که اعتبارات افزایش پیدا می‌کند از هزینه‌های مالی هم کاسته می‌شود
 • امکان استفاده از امتیازات قانونی و مالیاتی و تمامی موارد مربوطه برای تجارت‌های تلفیقی وجود دارد

حسابداری دو طرفه اگر نمی‌دانید چیست آن را بخوانید.

رویکردهای حسابداری تلفیقی در مورد چیست؟

برای تهیه صورت‌های مالی تلفیقی باید از رویه‌های حسابداری یکسان درباره معاملات و رویدادهای مشابهی که در شرایط یکسان هستند استفاده شود. اگر رویه‌های حسابرسی در شرکت‌ها با رویه مورد استفاده در تهیه صورت‌های مالی تلفیقی برای معاملات و رخدادهای مشابه که شرایط مشابهی نیز دارند، متفاوت باشد. در زمان استفاده از آن‌ها برای تهیه صورت‌های مالی تلفیقی باید تعدیلات لازم انجام شود.

صورت های مالی تلفیقی

صورت های مالی تلفیقی چیست؟

در صورت مالی‌های تلفیقی، شرکت اصلی و فرعی صورت‌های مالی خود را جداگانه تهیه می‌کنند. و در ترازنامه شرکت اصلی، شرکت‌های فرعی به عنوان صورت دارایی‌های که تحت عنوان سرمایه گذاری بلند مدت طبقه‌بندی می‌شوند، ظاهر می‌گردند. در صورت‌های مالی تلفیقی، دارایی‌ها، بدهی‌ها، و هزینه‌های شرکت گروه با یکدیگر ترکیب می‌شوند. برای مثال وجه نقدی که در ترازنامه تلفیقی گزارش شده است حاصل جمع وجه نقد همه شرکت‌های فرعی و اصلی است. و همچنین بدهی‌ها و درآمدهای شرکت اصلی و فرعی برای نشان دادن عملیات تلفیق شخصیت واحد اقتصادی، با همدیگر جمع می‌شوند.

در صورت‌های مالی تلفیقی باید موارد زیر در هنگام تلفیق و ترکیب‌ شدن دو واحد فرعی و اصلی شفاف‌سازی شوند:

 • فهرستی از واحدهای تجاری فرعی عمده که شامل نام، محل ثبت یا اقامتگاه قانونی واحد فرعی، نسبت حقوق مالکیت و یا میزان سهام با حق رای در واحد تجاری فرعی.
 • ذکر نام تاریخ ترازنامه، و دوره مالی واحد تجاری فرعی در مواقعی که تاریخ گزارشگری واحد فرعی با تاریخ گزارشگری واحد اصلی متفاوت باشد. البته در این ترازنامه باید دلایل استفاده از صورت‌های مالی با تاریخ‌های متفاوت هم ذکر شود. و افشای هرگونه محدودیت و ماهیت (به عنوان مثال قراردادهای استقراض یا الزام‌های قانونی).

چه عواملی مانع از اجراییه شدن صورت های مالی تلفیقی می‌شود؟

عواملی که مانع از اجراییه شدن صورت‌های مالی تلفیقی می‌شود، در کشورهای مختلف متفاوت است. برای مثال نظرات گروسی در مورد مشکلات رایجی که مانع از اجرای صورت‌های مالی تلفیقی شده در ایتالیا می‌شوند عبارت است از:

 • کمبود تجانس در نحوه حسابداری استانداری‌ها با شرکت‌های شهرداری
 • کمبود تجربه در مورد گزارش‌های تلفیقی، کمبود نیرو و کمبود نرم افزارهای مناسب
 • عدم وجود قوانین لازم الاجرا
 • نبودن سهولت در دستیابی به داده‌ها و مستندات ضروری در طول زمان
 • شفافیت محدود صورت‌های مالی سالانه‌ی دولت‌های محلی
 • هزینه‌های زیادی که در مورد به‌کارگیری صورت‌های مالی تلفیقی وجود دارد

در حسابداری تلفیقی مهم‌ترین موضوع چیست؟

همان‌طور که در پاراگراف قبل هم گفته شد، در حسابداری تلفیقی به آیتم یا موضوع سرقفلی بیش از هر چیز دیگری اهمیت می‌دهند. چرا که برخی از صاحب‌نظران مبانی اقتصادی و حسابداری، این باور را دارند که براساس تئوری‌های واحد تجاری، سرقفلی برای اقلیت نیز باید الزامی می‌شد. اما این نظر به دلایل زیر پذیرفته نشد.

سرقفلی تفاوت بهای تمام شده سرمایه‌گذاری با ارزش منصفانه خالص دارایی های قابل تشخیص است و در مورد سهم اقلیت، بهای تمام شده واقعی وجود ندارد. سرقفلی قابل انتساب به اقلیت را نمیتوان به‌گونه‌ای اتکاپذیر اندازه‌گیری کرد، چون اگر 100 درصد سهام یک شرکت تحصیل شود بهای تمام شده آن ممکن است نسبت به تحصیل کمتر از 100 درصد سهام متفاوت باشد. البته در این نوع محاسبه سرقفلی، با اصطلاحات مثل سرقفلی منفی (گاهی محاسبه سرقفلی به یک عدد منفی ختم می‌شود) یا خرید با چانه زنی و یا اشتباه در ارزیابی و دارایی غیر پولی روبرو می‌شویم و شاید این خود دلیلی برای رد الزام سرقفلی برای اقلیت باشد.

تلفیق انواع واحدهای تجاری

تلفیق انواع واحدهای تجاری چگونه است؟

واحدهای تجاری برای تلفیق شدن می‌توانند براساس زمینه فعالیت‌شان و یا بر طبق سرنوشت واحدهای ترکیب شده، با هم ترکیب شوند، که در آن تلفیق واحدهای تجاری متناسب با زمینه کاریشان عبارت‌اند از:

ترکیب افقی واحدهای تجاری: در این نوع ترکیب، نوع فعالیت شرکت‌های ترکیب شونده مشابه و در یک صنعت خاص می‌باشند. به عنوان مثال ترکیب یک بانک با بانک دیگر و یا ترکیب یک شرکت نساجی توسط واحد نساجی دیگر. معمولاً در این نوع ترکیب، سهم واحد ترکیب کننده از بازار را افزایش داده، و همچنین می‌تواند در جهت انحصار بر تولید و عرضه کالاها و خدمات سوق پیدا کند.

ترکیب عمودی واحدهای تجاری: این نوع از آمیخته شدن شامل ترکیب واحد تجاری با تامین کنندگان مواد اولیه (عرضه کنندگان) و یا خریداران محصولات آن (مشتریان) می‌شود. برای مثال ترکیب یک شرکت تولید کننده اتومبیل با یک شرکت تولید کننده لاستیک اتومبیل، یک ادغام شدن عمودی است. که بین خریدار و فروشنده لاستیک اتومبیل به وقوع پیوسته است. در واقع سازنده اتومبیل خریدار لاستیک و سازنده لاستیک فروشنده این محصول می‌باشد.

ترکیب ناهمگون واحدهای تجاری: همان‌طور که از نام آن پیدا است، ترکیبی است که در آن نوع فعالیت شرکت‌های ترکیب شونده متنوع و متفاوت می‌باشد. مثلاً ترکیب یک شرکت تولیدی سیمان با یک شرکت تولید لوازم خانگی و یا ترکیب یک بانک با یک شرکت پیمانکاری ساختمانی. عموماً هدف از این نوع ترکیب واحدها، متنوع سازی زمینه فعالیت‌ها است. چرا که تنوع در فعالیت‌ها و سرمایه گذاری‌ها (مطابق تئوری پرتفولیو) باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری‌ها می‌گردد.

تفاوت صورت‌های مالی تلفیقی با صورت‌های شعب و مراکز در چیست؟

احتمالا می‌دانید که حسابداری تهیه صورت های مالی تلفیقی با حسابداری شعب تفاوت‌های اساسی دارند. همین تفاوت‌ها و اختلافات مانع از شباهت این دو حسابداری می‌شود. برای مثال:

 • اساس حسابداری تهیه صورت‌های مالی تلفیقی همان حسابداری سرمایه گذاری است که هیچ وقت در حسابداری شعب دیده نمی‌شود.
 • در حسابداری تلفیقی حساب‌های متقابل وجود ندارد در حالی که این امر در حسابداری شعب وجود دارد.
 • در حسابداری تهیه صورت‌های مالی تلفیقی بحث سهم اقلیت مطرح می‌شود در حالی که در حسابداری شعب این مباحث تعریف نشده‌اند.
 • عمده مباحث موجود در حسابداری صورت‌های مالی تلفیقی در مورد حقوق صاحبان سهام است ولی در حسابداری شعب باز هم این امر دیده نمی‌شود.
 • از اساسی‌ترین موضوعات مربوط به حسابداری تلفیقی، بحث شناسایی سرقفلی است اما در حسابداری شعب این موضوع ارجحیت ندارد.
 • در حسابداری تهیه صورت‌ های مالی تلفیقی، شرکت‌های فرعی دارای شخصیت حقوقی مجزا می‌باشند درحالی که در حسابداری شعب شخصیت حقوقی مجزا متعلق است به مرکز. برای همین شعب به خودی خود دارای شخصیت حقوقی مجزا نیستند. یا به عبارتی بهتر دارای ساختار سرمایه نمی‌باشند.
 • بیشترین شباهت حسابداری تلفیقی با حسابداری شعب می‌تواند در تهیه صورتحساب سود و زیان و ترازنامه باشد که بابت این کار اقدام به ادغام حساب‌ها از طریق تهیه کاربرگ می‌کنند. البته لازم است که گفته شود که کاربرگ در حسابداری تهیه صورت‌های مالی تلفیقی، کاربرگ تلفیقی نام دارد در حالی که به کاربرگ در حسابداری شعب کاربرگ ترکیب می‌گویند.

در نهایت برداشتی که می توان از حسابداری تلفیقی داشت:

در عصر حاضر به دلیل انگیزه و اشتیاقی که برای حذف برخی هزینه‌های ثابت، کارآمدتر کردن مراحل ساخت در فرآیند تولید، افزایش دادن بهره‌وری یک واحد تجاری و همچنین کاهش خطرها و دسترسی سریع به منابع مالی و غیره باعث شد تا حسابداری تلفیقی و تهیه صورت‌های مالی تلفیقی در بین واحدهای تجاری یا شرکت‌های کوچک و یکی شدن آن‌ها بیشتر از قبل گسترش پیدا کند.

توصیه برای مطالعه بیشتر: حسابداری تعهدی

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
حسابداری و حسابرسی
تهیه گزارش حسابرسی شرکت ها

5/5 - (2 امتیاز) گزارش حسابرسی شرکت ها جهت دسترسی برای صاحبان سهام به گزارشات گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی کشور ایران، گزارشات تفسیری، اطلاعات و حسابرسی صورت های مالی شرکت ها و همچنین تصمیمات مجمع سالیانه ایجاد می‌شوند. صورت حساب مالی از مهمترین قسمت‌هایی است که در فرآیند گزارش مالی ایجاد می‌شوند. این نوع گزارشات […]

حسابداری و حسابرسی
انواع حسابرسی مالی

5/5 - (2 امتیاز) حسابرسی مالی نوعی ارزیابی از گزارشات مالی سازمان هاست. اصول حسابرسی مالی بدین صورت است که به مدیران اطمینان می‌دهد که صورتهای مالی کامل هستند و به طور دقیق ارائه می‌شوند. ممیزی عملکرد حسابرسی وارسی اظهارات مالی شرکتها و ارائه گزارشات توسط یک حسابرسی می‌باشد. پس از بررسی، یک گزارش حسابرسی […]

حسابداری و حسابرسی
تاثیر ارز دیجیتال بر حسابداری

2.3/5 - (3 امتیاز) تاثیر ارز دیجیتال بر حسابداری از جمله مباحثی است که حسابداران با آن بسیار سر و کار دارند. حسابداری ارزهای دیجیتال از موضوعات جدید در دنیای حسابداری است. ارز دیجیتال و حسابداری آن کاربردهای بسیاری را در آینده نیز خواهد داشت. ارزهای دیجیتال از انواع مختلفی تشکیل شده و طبق کارایی […]

حسابداری و حسابرسی
تاسیس شرکت حسابداری + شرایط و مراحل

5/5 - (3 امتیاز) تاسیس شرکت حسابداری به چه صورتی است؟ ثبت شرکت حسابداری چه مراحل و شرایطی دارد؟ در این مقاله تمام سوالات مربوط به ثبت شرکت را مورد بررسی قرار می دهیم. شرکت حسابداری چیست؟ به شرکتی می‌گویند که به صورت کاملاً تخصصی انواع خدمات حسابداری را ارائه می دهند و همچنین این […]

حسابداری و حسابرسی
اعزام حسابدار در تهران و شهرستان ها

5/5 - (2 امتیاز) اعزام حسابدار با تجربه و مجرب با دیدی آگاهانه موجب می شود مدیران یک شرکت بتوانند امور مالی و مالیاتی خود را با بهترین اهداف پیش ببرند. همچنین مدیران می توانند تمرکز بسیاری رو دیگر امور خود داشته باشند. امروزه با توجه به پیشرفت علم رشته و شغل حسابداری دچار تغییرات بسیاری […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری شرکت ها چگونه انجام می شود؟

4.5/5 - (8 امتیاز) حسابداری شرکت ها چگونه انجام می شود؟ اگر این سوال شما است، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. با حسابداری شرکتها مسئولان واحدهای تجاری می توانند یک گزارش تکمیلی و کاملی را از تمامی تجارت و حساب و کتاب های یک شرکت را در نظر داشته باشند.  توجه داشته […]

حسابداری و حسابرسی
خدمات حسابداری

5/5 - (5 امتیاز) انواع خدمات حسابداری در تهران در موسسه حسابا صورت می پذیرد. چنانچه در نظر دارید که یک حسابدار حرفه ای برای خود انتخاب کنید، با خواندن محتوای این صفحه می توانید بهترین تصمیم گیری را با خیالی آسوده انجام دهید. حسابداری یک کارکرد و عملکرد مهم تجاری به شمار می رود. […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری آنلاین (حسابداری ابری)

4.7/5 - (4 امتیاز) حسابداری آنلاین چیست؟ حسابداری ابری یا همان آنلاین امروزه بسیار در بین حسابداران محبوب شده و نام آن ها به گوش می رسد. اگر که تا به امروز این اصطلاحات را نشنیده اید و با آن ها آشنایی ندارید، توصیه می شود تا انتهای این مقاله با موسسه خدمات مالی و […]

حسابداری و حسابرسی
ثبت اسناد حسابداری

5/5 - (2 امتیاز) در این مقاله ما قصد داریم به حسابداران و دیگر افراد بگوییم سند حسابداری چیست و آموزش ثبت اسناد حسابداری را به طور کامل شرح دهیم. ثبت اسناد از جمله انواع خدمات حسابداری در تهران در موسسه خدمات مالی و حسابداری حسابا می باشد. ثبت اسناد حسابداری در واقع از اصلی […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری بهای تمام شده کالای فروش رفته و فرمول محاسبه آن

5/5 - (5 امتیاز) بهای تمام شده کالای فروش رفته کلیه هزینه‌ هایی می باشد که یک واحد تجاری برای تولید محصول و یا یک خدمات فروش رفته، انجام می دهد. در واقع بهای تمام شده کالای فروش رفته عبارت است از هزینه ‌های مستقیم مرتبط با تولید کالاهای فروخته شده توسط شرکت. این مقدار […]

حسابداری و حسابرسی
ثبت سند حسابداری فروش

5/5 - (2 امتیاز) حسابداری فروش کالا، صدور اسناد حسابداری فروش، ثبت سند حسابداری فروش و… را در این مقاله به طور کامل شرح داده و مورد بررسی قرار می دهیم، تا به طور کامل با آن آشنا شوید. پس ادامه مطالب را در شرکت حسابداری دنبال کنید! در شرکت‌ های بازرگانی برای ثبت و […]

حسابداری و حسابرسی
صورت مغایرت بانکی در حسابداری

5/5 - (1 امتیاز) حسابداری صورت مغایرت بانکی از مهم ترین مقوله های مربوط به امور حسابداری شرکت ‌ها است. حسابداران شرکت ‌ها و موسسات برای اینکه بتوانند صورت‌ های مالی دقیقی را تهیه و تنظیم کنند و گزارشات صحیح و حقیقی مالی ارائه بدهند پیوسته بایستی حساب ‌های خودشان را کنترل کنند، تا از […]

حسابداری و حسابرسی
صورت سود و زیان و ضرورت های تهیه این صورتحساب

5/5 - (1 امتیاز) صورت سود و زیان یکی از صورت های مالی مهم در حسابداری است. در واقع حسابداری بدون وجود صورت های مالی بدون کاربرد می باشد. تعریف صورت سود و زیان: این نوع صورتحساب از اصلی ترین و مهم ترین صورت های مالی شرکت ها می باشد. چرا که سود و زیان […]

حسابداری و حسابرسی
حسابداری پیمانکاری و انواع قراردادهای شرکت پیمانکاری

5/5 - (1 امتیاز) حسابداری پیمانکاری در علم حسابداری را به طور کامل شرح می دهیم و تمام نکات موجود در آن را مورد بررسی قرار می دهیم. در ابتدا توصیه می‌کنیم مقاله جامع حسابداری شرکت ها چگونه انجام می شود را مطالعه کنید تا با انواع حسابداری شرکتها در موسسه حسابداری و مالی حسابا […]

حسابداری و حسابرسی
حسابرسی صورت های مالی شرکت ها

5/5 - (2 امتیاز) حسابرسی صورت های مالی شرکت ها از آن دسته کارهایی می باشد که نیاز به تخصص دارد. بنابراین انجام چنین کاری در شرکت‌ها و موسسات بسیار امری مهم به شمار می رود. موسسه خدمات مالی و حسابداری حسابا می‌تواند در انواع خدمات حسابداری در تهران به شما کمک بسیاری کند. صورت مالی چیست؟ […]

حسابداری و حسابرسی
صورت معاملات فصلی و راه های تنظیم گزارشات فصلی

5/5 - (3 امتیاز) صورت معاملات فصلی یا گزارشات فصلی و نحوه ارسال آن ها در این مقاله به طور کلی شرح می دهیم. برای ارائه گزارش های صریح و کاملاً شفاف به سازمان های مالیاتی نیاز است کلیه فعالیت های صورت گرفته مالی و اقتصادی کسب و کار برپایه استانداردهای تعیین شده ثبت و ضبط […]

فرم ارسال نظرات کاربر