چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم
5/5 - (1 امتیاز)

چگونه مالیات کمتری بدهیم؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد! همانطور که می دانید و بارها به آن اشاره کرده ایم، از اصلی ترین منابع درآمد دولت ها مالیات است. بنابراین پرداخت مالیات کمتر برای هر فردی از اهمیت بسیاری برخودار است. مودیان می توانند برای کاهش میزان پرداختی مالیات راه های قانونی را پیش بگیرد. در این مقاله بیشتر راهکارهای پرداخت مالیات کمتر را نام می بریم، پس در ادامه ما را همراهی کنید!

چگونه مالیات کمتری بدهیم؟

بهتر است در اولین گام بدانید که برای پرداخت مالیات کمتر، حتماً باید شیوه های قانونی را استفاده کرد. از همین رو نمی توان با استفاده از راه و روشهای غیرقانونی، از پرداخت مالیات کسر کرد. چرا که فرار از پرداخت مالیات نوعی جرم به شمار می رود و در قانون مالیات های مستقیم جرایم مالیاتی محسوب خواهد شد.

به استناد ماده 201 قانون مالیات های مستقیم، اگر که مودی مالیاتی، از پرداخت مالیات قانونی فرار کند و به ترازنامه، صورتحساب سود و زیان اعتنا نکند، برحسب مجازات تعیین شده در این قانون، متهم می گردد.

حتی اگر میزان مالیات پرداختی مودیان از آن میزانی که قانون برای آن ها در نظر گرفته باشد تفاوت داشته باشد یا اینکه مالیاتی را پرداخت نکنند، جرایم مالیاتی برای آن ها در نظر گرفته می شود.

استفاده از کارت بازرگانی دیگر اشخاص و استفاده از قراردادهای صوری برای کاهش پرداخت مالیاتی، نوعی مجازات جرم فرار مالیاتی محسوب خواهد شد.

بهره گیری از تخفیف مالیاتی که راهی برای کاهش نرخ مالیات است!

تخفیف مالیاتی مثل بخشودگی بعد از تعیین میزان مالیات پرداختی قابل استفاده است. این مورد باعث کاستی قسمتی از مبالغ پرداختی مالیات می شود.

محاسبه دقیق و تحویل مدارک هزینه ها

مالیات هر یک از مودیان در سال مالی متناسب با میزان سود در عملیات مادی حساب می شود. سپس از استهلاک دارایی ها کسر و مبلغ به صورت خالص را باید به عنوان مالیات بپردازند. در صورتی که موداین مدارک مربوط به هزینه ها را به طور کامل تهیه و ارسال کنند، این هزینه ها از مالیات آن ها کم می شود.

درج استهلاک دارایی های معدوم شونده

قسمتی از دارایی ها همانند ماشین آلات در طی مدت زمانی به علت وجود داشتن استهلاک باعث کاهش ارزش می شود که در نهایت قیمت آن ها پایین می آید. اگر مودیان مدارک دقیقی را محاسبه کنند و مدارک کامل استهلاک را ارئه دهند، می توانند از تخفیف مالیاتی بهره می شوند که این نوعی کاهش پرداخت مالیاتی به شمار می رود.

اظهارنامه مبلغ درآمد سال پیشین در اظهارنامه های مالیاتی سال کنونی

در اظهارنامه مالیاتی خود درآمد سال پیشین خود را به عنوان درآمد سال جاری اعلام کنید. چنانچه درآمد سال کنونی خود را کمتر از سال قبلی بیان کنید، مسئولین مالیاتی دفاتر قانونی شما را بازبینی می کنند و این به ضرر شماست. در صورتی که مالیات سال پیشین خود را قبول دارید، همان میزان درآمد را در اظهارنامه سال جدید بازگو کنید.

پیگیری قوانین موجود در معافیت مالیاتی

در هر سال نرخ مالیات بر درآمد با سال قبلی تفاوت هایی را در بر دارد. چرا که امکان دارد این نرخ کم و زیاد شود و یا ممکن است معافیت مالیاتی شامل حال آن ها شود. پس بهتر است قوانین، بخشنامه ها و تبصره های موجود را در این مورد بررسی کنید.

بهره گیری از مشوق های مالیاتی

بهره گیری از مشوق های مالیاتی

برای مودیان خوش پرداخت تشویق هایی تحت عنوان تشویق مالیاتی در نظر گرفته می شود که در ارائه و تحویل اظهارنامه های مالیاتی و دیگر موارد موارد مهم را رعایت می کنند و به آن ها پایبند هستند.

چنانچه در تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی به مشکلی برخورده اید، می توانید با موسسه و شرکت حسابداری حسابا تماس حاصل کنید و از خدمات اظهارنامه مالیاتی و انواع خدمات دیگر این مجموعه با بهترین کیفیت بهره مند شوید.
☎ 02166127745 ☎

یاری رساندن به موسسات عام المنفعه

بهتر است به مراکز خیریه و همچنین موسسات عام المنفعه کمک رسانی کنید. زیرا به دریافت تخفیف مالیاتی شما کمک بسیاری می کند. همچنین فاکتورهایی که مربوط به این مراکز هستند را نگهداری کنید.

چگونه مالیات کمتری بدهیم؟ راهکارهای بیشتر در ادامه را بخوانید.

شریک شدن دارایی ها با افراد قابل اطمینان

یکی از روش هایی که برای اشخاص حقیقی وجود دارد که می توانند پرداخت مالیات را کاهش دهند، تقسیم دارایی بین اعضای خانواده است. زیرا می توانند آن ها را به عنوان مستمری بگیر تحت پوشش خودشان قرار بدهند.

خوب است که درآمد و دارایی هایتان را افرادی از قبیل اعضای خانواده تان شریک شوید. زیرا هرچه میزان درآمد بالاتر برود، مسلماً میزان پرداخت مالیات هم بیشتر می شود. می توانید یکی از اعضای خانواده تان را به عنوان کارکنان حقوق بگیر شرکت خود معرفی کنید و درآمد خودتان را با آن ها شریک شوید.

کلیه فاکتورهای هزینه های خود را نگهداری کنید!

هزینه ها در تعیین میزان مالیات موثر هستند. تمامی فاکتورهای خود اعم از فاکتور هزینه های مربوط به صبحانه، وعده ناهار، فاکتور پرداخت هزینه های پارکینگ و دیگر مواردی که در طول یک سال امکان دارد موجود شود را نگهداری کنید. هر چه میزان مبلغ بالاتر باشد در میزان مالیات هم موثر خواهد بود.

پرداخت به موقع مالیات

پرداخت سر وقت و به موقع مالیات

این مورد به شما این امکان را می دهد تا از تخفیفات مالیاتی استفاده کنید. در صورتی که به مدت 3 سال مداوم در موعد مقرر اظهارنامه مالیاتی و همچنین اظهارنامه ارزش افزوده خودتان را تحویل دهید و مالیات خود را در زمان تعیین شده بپردازید، این تخفیف مالیاتی شامل حال شما خواهد شد. تا 5% تمام مالیات این 3 سال مداوم در قالب تخفیف مالیاتی به عنوان خوش حسابی شامل حال شما خواهد شد. نا گفته نماند که این 5% در حساب شما می ماند یا اینکه 4% از مالیات پرداخت شده در طی این 3 سال از بدهی های مالیاتی شما کسر می شود.

شما می توانید برای تنظیم و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده می توانید از خدمات موسسه حسابا بهره مند شوید. تنها کافی است با مراجعه به صفحه تماس با ما راه های ارتباطی خودتان را برای برقراری با این مجموعه انتخاب کنید.

در صورت امکان به جای خانه از دفتر برای کار استفاده کنید!

قسمتی از هزینه های شما باهم یکی می شوند. برای مثال هزینه گاز و برق و تلفن منزل را می توان به عنوان هزینه های دفتر کاری اعلام کرد و از تخفیفات کسب و کار خانگی بهترین استفاده ها را کرد.

*مطابق ماده 190 قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که مالیات تکلیفی مربوط به عمکلرد را در هر سال پیش از سر رسید بپردازید، 1% هزینه پرداخت شده به ازای هر ماه تا سر رسید، پاداش خوش حسابی به شما تعلق خواهد گرفت.

حال دیگر جواب سوال چگونه مالیات کمتری بدهیم را می دانید و می توانید یکی از راهکارهای ذکر شده را برای خود برگزینید.

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
اطلاع رسانی
مالیات ارزش افزوده رستوران ها

5/5 - (1 امتیاز) مالیات ارزش افزوده رستوران ها از جمله مواردی است که برای پرداخت آن باید با مفهوم مالیات بر ارزش افزوده آشنا باشید. پس در ابتدا توصیه می‌کنیم مقاله مالیات بر ارزش افزوده را مطالعه کنید. نحوه محاسبه مالیات رستوران‌ها را به چه صورت است؟ روش علی الراس محاسبه مالیات: در این […]

اطلاع رسانی
قوانین مالیات ارز دیجیتال ایران

5/5 - (6 امتیاز) مالیات ارز دیجیتال یکی از انواع مالیات است. این نوع مالیات به فروش ارز دیجیتالی و معامله‌هایی که با ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی انجام می‌شود تعلق خواهد گرفت. بنابراین صورت سود و زیان به دست آمده این نوع معاملات، براساس میزان مالیات ارز دیجیتال محاسبه می‌شود. یکی از قوانین آن می‌توان […]

اطلاع رسانی
مالیات فروشگاه های اینترنتی

5/5 - (1 امتیاز) مالیات فروشگاه های اینترنتی مانند تمامی فروشگاه های واقعی قابل محاسبه است و تمام مالکان مشاغل اینترنتی این مالیات را بایستی پرداخت کنند. قوانین مالیاتی فروشگاه های اینترنتی: سازمان امور مالیاتی درباره وظایف مالیاتی کسب و کارهای اینترنتی ابلاغیه ای را صادر کرده است و وظایف مالیاتی آنها را نیز شرح […]

اطلاع رسانی
انجام حسابداری فروشگاهی

5/5 - (2 امتیاز) تمامی فروشگاه‌هایی که یک نفر مدیریت آن را بر عهده می‌گیرد، موظف‌اند حساب و کتاب فروشگاه و مغازه را انجام دهد. میزان سود و زیان، موجودی کالا و انبار، ثبت خرید و فروش و … از مهمترین عوامل مدیریت یک فروشگاه به شمار می‌رود. پس در حسابداری فروشگاهی کلیه خرید و […]

اطلاع رسانی
چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟

5/5 - (1 امتیاز) چگونه مالیات کمتری بدهیم؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد! همانطور که می دانید و بارها به آن اشاره کرده ایم، از اصلی ترین منابع درآمد دولت ها مالیات است. بنابراین پرداخت مالیات کمتر برای هر فردی از اهمیت بسیاری برخودار است. مودیان می توانند برای کاهش میزان […]

اطلاع رسانی
تسعیر ارز و معافیت مالیاتی نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات 1401

5/5 - (2 امتیاز) تسعیر ارز و معافیت مالیاتی نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات در سال 1401 که بخشنامه ای جدید است را شرح می دهیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید. تبدیل دو واحده پولی (تسعیر ارز): در زبان ساده به تشخیص اثرات به وجود آمده از تغییر مبلغ پول […]

اطلاع رسانی
بیمه بیکاری و شرایط دریافت بیمه بیکاری

3.9/5 - (7 امتیاز)  بیمه بیکاری برای حمایت از افرادی است که به ‌صورت موقت و غیرارادی شغل خود را از دست داده‌اند. با توجه به ارتعاشات بالای اقتصادی امکان از دست دادن اجباری شغل بیشتر شده است. از نظر قانون بیمه بیکاری، بیکار به فرد بیمه‌ شده‌ ای گفته می‌ شود که بدون اراده […]

اطلاع رسانی
آشنایی با انواع قرارداد کاری در ایران

5/5 - (1 امتیاز) انواع قرارداد کاری و آشنایی با آن برای هر کدام از نیروهای کار قبل از ورود به بازار کار و آغاز فعالیتشان مورد نیاز است و باید شرایط آن ها را بدانند. سپس با توجه به نکات قانونی مربوط به آن‌ ها انواع قرارداد کاری خودشان را امضا کنند. مباحثه برای […]

اطلاع رسانی
تجدید ارزیابی دارایی ها و اهمیت آن در حسابداری

5/5 - (5 امتیاز) تجدید ارزیابی ازجمله مباحث مهم در بازار سرمایه است که توجه ویژه ای باید نسبت به آن داشت. در این مقاله به نکات مهم موجود در آن و اهمیت آن در حسابداری اشاره خواهیم کرد. ثروت و دارایی های واحد اقتصادی به 2 دسته تقسیم می شوند: دارایی های استهلاک پذیر […]

اطلاع رسانی
ضرایب مالیات علی الراس

امتیاز به این مقاله مالیات علی الراس در واقع مالیاتی است که مبنای محاسبه آن در عوض مدارک مودی ظواهر و ضرایب مالیاتی می ‎باشد. ضرایب مالیاتی ارقامی مشخص می باشند که بعد از تضعیف و محاسبات بر روی درآمدها و دیگر عوامل به صورت درصد بازگو می ‌شوند. همچنن برای محاسبه درآمد مشمول مالیات […]

اطلاع رسانی
نحوه محاسبه عیدی و سنوات کارگران سال 1401

5/5 - (1 امتیاز) نحوه محاسبه عیدی و سنوات برای هر کارگری دغدغه به حساب می آید. اگر می خواهید به سادگی با شیوه محاسبه آن آشنا شوید، تا آخر این مقاله با موسسه حسابداری و مالی حسابا همراه باشید. سنوات به چه معناست؟ سنوات یا به عبارتی پاداش کار مبلغی است که در پایان […]

اطلاع رسانی
معافیت مالیاتی و تفاوت آن با نرخ صفر در چیست؟

5/5 - (1 امتیاز) معافیت مالیاتی، نرخ صفر و تفاوت های آن ها برای افراد حقیقی و حقوقی که فعالیت اقتصادی دارند، می بایست قوانین آن را در هر سال بدانند. چرا که نقش مهمی در کاهش هزینه های یک شرکت دارد. مطابق گزارشات شورای عالی مالیاتی دعاوی بسیاری از پرونده ها در شورای مربوط […]

اطلاع رسانی
حسابداری تنخواه گردان

5/5 - (1 امتیاز) تنخواه گردان حسابداری، تنخواه دار و همچنین مواردی که مربوط به آن می شود را به طور کلی در این مقاله شرح می دهیم. در ادامه با شرکت حسابداری حسابا همراه باشید. تنخواه گردان چیست؟ تنخواه گردان حسابداری با عنوان (Imprest Funds) شناخته شده است. وجه نقدی است که برای استفاده […]

اطلاع رسانی
حسابداری دارایی نامشهود

5/5 - (1 امتیاز) دارایی نامشهود (Intangible Asset) که با IA هم شناخته می شود دارایی محسوب می شود که وجود فیزیکی ندارد. سرقفلی، اعتبار یک نام تجاری و همچنین مالکیت معنوی مثل حق امتیاز، کپی ‌رایت،حق الاختراع،حق تالیف، فرمول های ساخت محصول، مجوزهای ساخت نمونه‌هایی از این نوع دارایی می باشند. دارایی نامشهود نقطه […]

اطلاع رسانی
بازرسی تامین اجتماعی از شرکتها و دفاتر

5/5 - (1 امتیاز) بازرسی تامین اجتماعی از شرکتها و دفاتر قانونی و کارگاه‌های دارای شرایط طبق ماده 47 قانون تامین اجتماعی یکی از تکالیف مهم سازمان است و همچنین از راهکارهای موثر برای اجرای قانون و بازستانی حقوق بیمه‌شدگان سازمان می‌باشد. شرکت‌ها و افراد حقوقی موظف به پرداخت حق بیمه کارکنان می باشند. و همچنین […]

اطلاع رسانی
پذیرش صورتحساب نوع سوم (صورتحساب الکترونیکی)

5/5 - (1 امتیاز) صورتحساب نوع سوم در واقع به عنوان صورتحساب ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده پذیرش می شود. مطابق ماده 8 آیین نامه دفاتر، صورتحساب الکترونیکی نوعی صورتحساب نوع سوم محسوب می شود. چنین صورتحسابی به وسیله مودیان مالیاتی در سامانه ثبت می شوند. فاکتور نوع سوم که از طریق سامانه […]

فرم ارسال نظرات کاربر