چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم

چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم

چگونه مالیات کمتری بدهیم؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد! همانطور که می دانید و بارها به آن اشاره کرده ایم، از اصلی ترین منابع درآمد دولت ها مالیات است. بنابراین پرداخت مالیات کمتر برای هر فردی از اهمیت بسیاری برخودار است. مودیان می توانند برای کاهش میزان پرداختی مالیات راه های قانونی را پیش بگیرد. در این مقاله بیشتر راهکارهای پرداخت مالیات کمتر را نام می بریم، پس در ادامه ما را همراهی کنید!

چگونه مالیات کمتری بدهیم؟

بهتر است در اولین گام بدانید که برای پرداخت مالیات کمتر، حتماً باید شیوه های قانونی را استفاده کرد. از همین رو نمی توان با استفاده از راه و روشهای غیرقانونی، از پرداخت مالیات کسر کرد. چرا که فرار از پرداخت مالیات نوعی جرم به شمار می رود و در قانون مالیات های مستقیم جرایم مالیاتی محسوب خواهد شد.

به استناد ماده ۲۰۱ قانون مالیات های مستقیم، اگر که مودی مالیاتی، از پرداخت مالیات قانونی فرار کند و به ترازنامه، صورتحساب سود و زیان اعتنا نکند، برحسب مجازات تعیین شده در این قانون، متهم می گردد. حتی اگر میزان مالیات پرداختی مودیان از آن میزانی که قانون برای آن ها در نظر گرفته باشد تفاوت داشته باشد یا اینکه مالیاتی را پرداخت نکنند، جرایم مالیاتی برای آن ها در نظر گرفته می شود. استفاده از کارت بازرگانی دیگر اشخاص و استفاده از قراردادهای صوری برای کاهش پرداخت مالیاتی، نوعی مجازات جرم فرار مالیاتی محسوب خواهد شد.

راهکار برای پرداخت مالیات کمتر

بهره گیری از تخفیف مالیاتی که راهی برای کاهش نرخ مالیات است

تخفیف مالیاتی مثل بخشودگی بعد از تعیین میزان مالیات پرداختی قابل استفاده است. این مورد باعث کاستی قسمتی از مبالغ پرداختی مالیات می شود.

محاسبه دقیق و تحویل مدارک هزینه ها

مالیات هر یک از مودیان در سال مالی متناسب با میزان سود در عملیات مادی حساب می شود. سپس از استهلاک دارایی ها کسر و مبلغ به صورت خالص را باید به عنوان مالیات بپردازند. در صورتی که موداین مدارک مربوط به هزینه ها را به طور کامل تهیه و ارسال کنند، این هزینه ها از مالیات آن ها کم می شود.

درج استهلاک دارایی های معدوم شونده

قسمتی از دارایی ها همانند ماشین آلات در طی مدت زمانی به علت وجود داشتن استهلاک باعث کاهش ارزش می شود که در نهایت قیمت آن ها پایین می آید. اگر مودیان مدارک دقیقی را محاسبه کنند و مدارک کامل استهلاک را ارئه دهند، می توانند از تخفیف مالیاتی بهره می شوند که این نوعی کاهش پرداخت مالیاتی به شمار می رود.

اظهارنامه مبلغ درآمد سال پیشین در اظهارنامه های مالیاتی سال کنونی

در اظهارنامه مالیاتی خود درآمد سال پیشین خود را به عنوان درآمد سال جاری اعلام کنید. چنانچه درآمد سال کنونی خود را کمتر از سال قبلی بیان کنید، مسئولین مالیاتی دفاتر قانونی شما را بازبینی می کنند و این به ضرر شماست. در صورتی که مالیات سال پیشین خود را قبول دارید، همان میزان درآمد را در اظهارنامه سال جدید بازگو کنید.

پیگیری قوانین موجود در معافیت مالیاتی

در هر سال نرخ مالیات بر درآمد با سال قبلی تفاوت هایی را در بر دارد. چرا که امکان دارد این نرخ کم و زیاد شود و یا ممکن است معافیت مالیاتی شامل حال آن ها شود. پس بهتر است قوانین، بخشنامه ها و تبصره های موجود را در این مورد بررسی کنید.

بهره گیری از مشوق های مالیاتی

بهره گیری از مشوق های مالیاتی

برای مودیان خوش پرداخت تشویق هایی تحت عنوان تشویق مالیاتی در نظر گرفته می شود که در ارائه و تحویل اظهارنامه های مالیاتی و دیگر موارد موارد مهم را رعایت می کنند و به آن ها پایبند هستند.

چنانچه در تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی به مشکلی برخورده اید، می توانید با شرکت حسابداری حسابا تماس حاصل کنید و از خدمات اظهارنامه مالیاتی و انواع خدمات دیگر این مجموعه با بهترین کیفیت بهره مند شوید.

یاری رساندن به موسسات عام المنفعه

بهتر است به مراکز خیریه و همچنین موسسات عام المنفعه کمک رسانی کنید. زیرا به دریافت تخفیف مالیاتی شما کمک بسیاری می کند. همچنین فاکتورهایی که مربوط به این مراکز هستند را نگهداری کنید.

چگونه مالیات کمتری بدهیم؟ راهکارهای بیشتر در ادامه را بخوانید.

شریک شدن دارایی ها با افراد قابل اطمینان

یکی از روش هایی که برای اشخاص حقیقی وجود دارد که می توانند پرداخت مالیات را کاهش دهند، تقسیم دارایی بین اعضای خانواده است. زیرا می توانند آن ها را به عنوان مستمری بگیر تحت پوشش خودشان قرار بدهند.

خوب است که درآمد و دارایی هایتان را افرادی از قبیل اعضای خانواده تان شریک شوید. زیرا هرچه میزان درآمد بالاتر برود، مسلماً میزان پرداخت مالیات هم بیشتر می شود. می توانید یکی از اعضای خانواده تان را به عنوان کارکنان حقوق بگیر شرکت خود معرفی کنید و درآمد خودتان را با آن ها شریک شوید.

کلیه فاکتورهای هزینه های خود را نگهداری کنید

هزینه ها در تعیین میزان مالیات موثر هستند. تمامی فاکتورهای خود اعم از فاکتور هزینه های مربوط به صبحانه، وعده ناهار، فاکتور پرداخت هزینه های پارکینگ و دیگر مواردی که در طول یک سال امکان دارد موجود شود را نگهداری کنید. هر چه میزان مبلغ بالاتر باشد در میزان مالیات هم موثر خواهد بود.

پرداخت به موقع مالیات

پرداخت سر وقت و به موقع مالیات

این مورد به شما این امکان را می دهد تا از تخفیفات مالیاتی استفاده کنید. در صورتی که به مدت ۳ سال مداوم در موعد مقرر اظهارنامه مالیاتی و همچنین اظهارنامه ارزش افزوده خودتان را تحویل دهید و مالیات خود را در زمان تعیین شده بپردازید، این تخفیف مالیاتی شامل حال شما خواهد شد. تا ۵% تمام مالیات این ۳ سال مداوم در قالب تخفیف مالیاتی به عنوان خوش حسابی شامل حال شما خواهد شد. نا گفته نماند که این ۵% در حساب شما می ماند یا اینکه ۴% از مالیات پرداخت شده در طی این ۳ سال از بدهی های مالیاتی شما کسر می شود.

شما می توانید برای تنظیم و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده می توانید از خدمات موسسه حسابا بهره مند شوید. تنها کافی است با مراجعه به صفحه تماس با ما راه های ارتباطی خودتان را برای برقراری با این مجموعه انتخاب کنید.

در صورت امکان به جای خانه از دفتر برای کار استفاده کنید

قسمتی از هزینه های شما باهم یکی می شوند. برای مثال هزینه گاز و برق و تلفن منزل را می توان به عنوان هزینه های دفتر کاری اعلام کرد و از تخفیفات کسب و کار خانگی بهترین استفاده ها را کرد.

*مطابق ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که مالیات تکلیفی مربوط به عمکلرد را در هر سال پیش از سر رسید بپردازید، ۱% هزینه پرداخت شده به ازای هر ماه تا سر رسید، پاداش خوش حسابی به شما تعلق خواهد گرفت.

حال دیگر جواب سوال چگونه مالیات کمتری بدهیم را می دانید و می توانید یکی از راهکارهای ذکر شده را برای خود برگزینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب