مشاور و وکیل مالیاتی
5/5 - (2 امتیاز)

وکیل مالیاتی در واقع شخصی باتجربه و آگاه و متخصص در حوزه‌های حقوق و قوانین مالیاتی است. که به علت داشتن دانش و مهارت‌های لازم، علم و توانایی مفید و مهم برای هدایت و راهنمایی موکل خود را دارد. و همچنین وکیل مالیاتی به علت وظیفه و دانش و مسئولیتی که در قبال گرفتن پرونده‌های مالیاتی برعهده می‌گیرد. در اکثر مواقع بیشترین تلاش خود را به کار می‌برد تا از موکل خود در مقابل بحران‌ها و مشکلات مالیاتی حمایت کند.

بنابراین اگر شما هم همانند من به دنبال این سوال هستید که وکیل مالیاتی کیست؟ لازم است بدانیم که وظیفه یک وکیل مالیاتی تنها تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی نیست. بلکه وظایف و مشکلات گسترده‌تر و پیچیده‌تری در خصوص مباحث حسابداری و حسابرسی وجود دارد که تنها یک وکیل مالیاتی حرفه ای می‌تواند از عهده آن بربیاید.

وکیل مالیاتی کیست؟

وکیل مالیاتی در واقع فردی متخصص و باتجربه و تحصیل کرده و آگاه به مسائل حسابداری و حسابرسی است. همچنین به علت تسلط بر حقوق و قوانین مالیاتی و همچنین به دلیل توانایی بالا برای اداراه کردن پرونده‌های مالیاتی مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی، از وی به عنوان وکیل مالیاتی یاد می‌شود.

یک وکیل مالیاتی چه وظایفی دارد؟

اصلی‌ترین وظیفه یک وکیل مالیاتی پشتیبانی مالیاتی و دادرسی مالیاتی است. که در آن منظور از پشتیبانی مالیاتی این بوده که یک وکیل مالیاتی در ابتدای کار موکل خود را (چه حقیقی چه حقوقی) با کار آشنا می‌کند و برخی کلیات درمورد مسائل مربوطه به موکل خود ارائه می‌دهد. سپس صورت‌های مالیاتی را به صورت شفاف در آورده و براساس آن تعیین می‌کند که حداقل‌ترین مالیاتی که موکل می‌تواند بدهد چقدر است. البته یک مشاور مالیاتی در مورد معافیت‌هایی که ممکن است بابت مالیات مودی صورت گرفته باشد را نیز بررسی می‌کند.

دومین وظیفه مهم یک وکیل مالیاتی مربوط به دادرسی مالیاتی است. در دست گرفتن پرونده مالیاتی یک مجموعه در اداره مالیات و حل مشکلات آن در هیئت‌های حل اختلاف و مراجع قانونی رسیدگی به پرونده‌‌های مالیاتی کار بعدی وکیل مالیاتی است.

پر کردن فرم اظهارنامه و ارسال آن به اداره مالیات کار وظیفه هر سال صاحبان مشاغل است، اما در برخی مواقع مأمور مالیات ممکن بنا بر دلایلی اظهارات صاحب مشاغل را رد کرده و براساس بررسی‌های خود اظهارنامه مالیاتی برای مودی بنویسد. در اینجا است که وکیل مالیاتی موظف می‌شود که از حقوق موکل خود دفاع کند و اگر حقیقت آن چیزی باشد که موکلش ادعا کرده است، آن را اثبات کند تا شخص مودی مالیات اضافی نپردازد. اما وظیفه یک مشاور مالیاتی حرفه ای به همین‌جا ختم نمی‌شود.

وظایف وکیل مالیاتی

وکالت مالیات بر ارث:

هر وقت در صورت فوت شدن شخصی، مالی از متوفی باقی بماند به شرح ذکر شده در ماده ۱۷ قانون مالیات های مستقیم شامل مالیات می شود. اموالی که بر طبق ماده ۱۹‌ قانون مالیات های مستقیم، شامل مالیات بر ارث هستند عبارتند از: همه ماترک متوفی در ایران یا خارج از ایران اعم از انتقال پذیر یا غیر انتقال پذیر و مطالب قابل وصل کردن و ‌حقوق مالی بعد از‌ کم شدن هزینه های کفن و دفن در مقدار تداول و واجب مالی و عبادی در مقدار قانون شرعی و دیون ثابت شده فرد فوت شده.

وکلای مالیاتی با تقبل پرونده های مالیاتی در ارث، طرح های دفاعی بسیار خوبی دارند. همچنین این افراد با تقبل پرونده های مالیاتی به مودیان مالیاتی کمک می کنند تا مالیات خود را به طور دقیق پرداخت کنند و ‌از دست مالیت های زیاد و سنگین که بدون پرداخت یقه گیرشان شده است، راحت شوند .

ماموریت و وکالت مالیات بر ارزش افزوده:

مالیات ارزش افزوده نوعی از مالیات است که در طی چند سال گذشته به واسطه دولت وضع گردیده و از اشخاص حقوقی و‌حقیقی از مرحله تولید کالا تا پخش، دریافت می شود. مشمولان مالیات بر ارزش افزوده به 3 گروه درآمد، ‌مصرفی و تولیدی تقسیم می شوند. و‌ باید در تاریخ مشخص شده مالیات های خود را پرداخت کنند تا شامل جریمه نشوند. امکان دارد مودیان این مالیات در هر دوره افزایش پرداختی مالیاتی داشته باشند که در این وضعیت این مالیات اضافه برای دوره های بعدی مقصود می شود. و یا اگر فعالان اقتصادی درخواست کنند این افزایش مالیات به واسطه سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌شود.

وکالت مالیات بر شغل ها:

صاحب های شغل یعنی کسانی که خودشان به کارهای اقتصادی مشغول هستند. در این نوع موارد ماده ۹۳‌ قانون ‌مالیات های مستقیم تاکیید می کند که درآمدی که اشخاص حقیقی از طرف حرفه کار به شغل ها یا به عناوین دیگر به غیر از موردهای ذکر شده در ستیر فصل ها‌، این قانون در ایران تحصیل کند بعد از کم شدن از بخشش های تعیین شده در این قانون شامل مالیات بر درآمد شغل ها است.

 موارد زیر هم جزء وظایف یک وکیل و مشاور مالیاتی بوده است:

 • قبول کردن پرونده‌های بدهی مالیاتی و تعیین تکلیف آن‌ها
 • ارائه مشاوره تخصصی به موکل و دادن وکالت در حوزه مالیات بر ارزش افزوده
 • مشاوره دادن به ارشدان یک شرکت در جهت افزایش سودآوری
 • نگهداری و نظارت کردن بر مسائل مالی شرکت و اطمینان پیدا کردن از قانونی بودن آن‌ها
 • توانایی مشاوره دادن در خصوص پاداش‌های مالیاتی، بخشودگی‌ ها، جرایم و عوارض گوناگون مالیاتی
 • توانمندی ارائه مشاوره حقوقی پیرامون دعاوی مربوط به درآمدهای شرکت‌ها، اجاره، املاک، مستغلات
 • توانایی و تسلط لازمه در خصوص تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی، اعتراضات لازمه به اشتباهات موجود در برگ تشخیص مالیات
 • توانایی لازم برای تشخیص شکایات بموقع از تصمیم‌های قطعی، هیئت‌های بدوی و تجدیدنظر حل اختلافات مالیاتی و شورای عالیه مالیاتی
 • ارتباط با مشتریان برای توضیح موارد مالیاتی و کمک به آن‌ها برای درک بهتر نیازهای مالی در آینده
 • توانایی مشاوره دادن در خصوص نحوه و زمان پیگیری اعتراض‌ های مالیاتی
 • توانایی تحلیل سیستم‌های مالی و گردش مالی جاری و روزانه
 • ملاقات با مشتری‌ها به منظور اطلاع رسانی به آنان درباره تغییرات قوانین مالیاتی به وجود آمده
 • مشاوره دادن در مورد نحوی تنظیم دفاتر قانونی و همچنین داشتن استراتژی برای به حداقل رساندن بدهی مالیاتی.
 • تجزیه و تحلیل و بررسی قوانین مربوطه طی یک ÷ روند منظم و مداوم

ویژگی‌های خوب وکیل مالیاتی‌

ویژگی‌های خوب یک وکیل مالیاتی‌ در چیست؟

عموماً زمانی که یک وکیل یا مشاور مالیاتی بتواند اکثر وظایف مالی و مالیاتی شرکت خود را به خوبی انجام دهد، در واقع با انجام این اقدامات در حال کسب اعتماد مودیان می‌باشد. برای مثال هنگامی که یک وکیل مالیاتی از اطلاعات حقوقی کافی و یا از روابط عمومی بالا و یا در ارائه راهکاری‌های سودآور و پربازده به موکل توانایی لازم را داشته باشد، توانسته ویژیگی‌های خوب یک مشاوره مالیاتی را از آن خود نماید.

نمایندگی یا وکالت مالیات بر املاک:

مالیات بر ثروت و دارایی مالیاتی است که در آن اساس و اصل مالیاتی را ثروت یا دارایی شکل می دهد. به صورت دیگر، مالیات بر دارایی به آنچه که فرد صاحب در قبل به دست آورده یا از طرفی به او ارثی رسیده باشد، تعلق می گیرد. مالیات بر ثروت صرفاً به عنوان مکانیزمی برای متعادل سازی ثروت استفاده می شود. این مالیات بیشتر در جوامعی به کار می رود که تفاوت زیادی در ثروت ها یا دارایی های مردم آن جامعه داشته باشد .

در واقع مالیات بر دارایی بر پایه قانون، شامل مالیات بر ارث و مالیات حق تمبر می باشد. در واقع مالیات بر املاک و شغل ها را می توان به 3 دسته‌ تقسیم کرد:

 1.  مالیات بر اجاره ملک ها و شغل ها
 2.  مالیات بر جا به جایی و انتقال دادن ملک ها
 3.  شامل مالیات بر شغل های بدون مکان هستند

مطابق ماده ۵۲ قانون مالیات های مستقیم این نوع مالیات به این صورت تعریف می شود که (درآمد شخص حقیقی یا حقوقی‌ در اثر از واگذاری حقوق های خود نسبت به ملک هایی صحیح در ایران بعد از کم شدن بخشش ها و معافیت های تعیین شده در این قانون شامل مالیات بر‌ راندمان ملک هاست.

تفاوت یک مشاور مالیاتی با یک حسابدار در چیست؟

اگرچه شباهت‌های کاری فراوانی بین مشاور مالیاتی و حسابدار وجود دارد اما این دو را به علت تخصص و تبحرهای خاصی که دارند نباید یکی بپنداریم. همان‌طور که مستحضر هستید حسابدار فردی است که به عنوان عضو داخلی یک شرکت به صورت تمام وقت به بررسی و تدوین سوابق مالی شرکت و پرداخت بموقع مالیات‌ها و همچنین افزایش کارایی شرکت می‌پردازد. در حالی که مشاور مالیاتی عضو داخلی شرکت نبوده و ممکن است قرارداد چندماهه داشته باشد.

علاوه‌بر انجام وظایفی همانند حسابرسی و رسیدگی به پرداخت مالیات‌ها که با شغل حسابدار هم یکی است. مسئولیت‌هایی هم در خصوص تعیین استراتژی‌های مالی شرکت بر عهده دارد. یک مشاور مالیاتی با تخصص و مهارتی که در گذر زمان و تجربه بدست آورده است. این توانایی را دارد که احتمال نتیجه‌بخشی استراتژی مالی شرکت را در بلند مدت بررسی نماید. و روش‌هایی که برای سنجش شانس موفقیت استراتژی وجود دارد را به کار گیرد. ولی مشاور مالیاتی از دانش خود بیشتر در حوزه‌ی مدیریتی استفاده می‌کند و همچنین مهارتشان بیشتر در برنامه‌ریزی مالی و سرمایه گذاری‌های مالی است.

نکته: حسابدارها به علت وظیفه حسابرسی که برعهده دارند در این حوزه تخصص و مهارت زیادی دارند. و همچنین سعی می‌کنند مهارت‌های خود را در خصوص نرم افزاهای حسابداری مثل هلو یا سپیدار افزایش دهند.

کارشناسان ما در کنار شما هستند درخــــواست مشــــاوره رایــــگان
مشاهده آرشیو مقـــــالات مرتبـــــط
امور مالی و مالیاتی
آموزش ارسال لیست مالیات حقوق پرسنل

5/5 - (2 امتیاز) ارسال لیست مالیات حقوق پرسنل نوعی فهرستی است که دارای اطلاعات حقوقی و مالیات حقوق هر کدام از پرسنل شرکت می‌باشد. در صورتی که پرسنل شرکتها به طور ماهیانه دستمزدی بیشتر از حداقل حقوق قانون کار دریافت نمایند، وظیفه دارند نسبت به مبلغ حقوق دریافتی خود، مالیاتی را بپردازند. صاحبان بنگاه‌های […]

امور مالی و مالیاتی
خدمات مالیاتی

5/5 - (3 امتیاز) انجام امور مالیاتی 0 تا 100 توسط موسسه حسابداری و مالی حسابا با تیم با تجربه به افراد ارائه می شود. این شرکت خبره با 20 سال تجربه آشنایی کامل به امور مالی و مالیاتی به صورت تخصصی می تواند امور مربوط به واحد مالی را پوشش دهد. چرا انجام کارهای […]

امور مالی و مالیاتی
دفاع در زمان رسیدگی به تراکنش های بانکی

4.5/5 - (2 امتیاز) رسیدگی به تراکنش های بانکی و مالیات آن ها از جمله مهم ترین راه های گرفتن مالیات از سوی سازمان مالیاتی است. به همین دلیل امکان دارد برخی از مردم به آن توجه ای نداشته باشند یا اینکه از وجود آن بی اطلاع باشند. در این مقاله نحوه بررسی تراکنش های بانکی […]

امور مالی و مالیاتی
حضور در هیات حل اختلاف مالیاتی تهران

5/5 - (2 امتیاز) هیات حل اختلاف مالیاتی همانطور که از نام آن مشخص است، کار اصلی این هیات ها، رسیدگی به شکایات مودیان و حل اختلافات بین مودیان و همچنین سازمان امور مالیاتی می باشد. وقتی که سازمان امور مالیاتی برای پرداخت کننده حکمی مانند غیر قابل رسیدگی و یا رد دفاتر قانونی و دیگر […]

امور مالی و مالیاتی
تنظیم اظهارنامه مالیاتی

5/5 - (2 امتیاز) اظهارنامه مالیاتی در واقع یک نوع بیانیه از عملکرد و کارایی مالی اشخاص حقوقی و حقیق می باشد. موسسه خدمات مالی و حسابداری حسابا تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی را با سابقه 20 ساله ارائه می کند. انجام امور مالیاتی یعنی تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی توسط مجموعه حسابا قابل انجام […]

امور مالی و مالیاتی
مالیات بر درآمد کشاورزی در ایران

5/5 - (3 امتیاز) مالیات بر درآمد کشاورزی ازجمله فعالیت هایی است که دولت موظف است بررسی هایی را در تمام فعالیت های کشاورزی داشته باشد. بر اساس قانون مالیات های مستقیم، درآمد حاصل از تمامی فعالیت های کشاورزی و فعالیت های وابسته به آن از پرداخت مالیات معاف هستند. یعنی تمامی فعالیت ‌های مربوط به کشاورزی، […]

امور مالی و مالیاتی
مالیات بر ارث چیست؟ چرا باید پرداخت شود؟

5/5 - (3 امتیاز) مالیات بر ارث نوعی از مالیات ها است. در حقیقت مالیات از مهم ترین منابع درآمد دولت است که پیشرفت اقتصادی و فرهنگی جامعه را نشان می دهد. مشاوران مالیاتی در این مسیر می‌توانند شما را یاری دهند و شما را از هرگونه مشکل دور کنند. موسسه حسابداری و مالی حسابادر […]

امور مالی و مالیاتی
نحوه تشکیل پرونده مالیاتی شرکت ها و دریافت کد اقتصادی

5/5 - (1 امتیاز) دریافت کد اقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی از اصلی ترین کارهایی می باشد که پس از تاسیس یک شرکت برای آن باید اقدام کرد. با توجه به اهمیت تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی برای تاسیس یک شرکت، موسسه حسابداری حسابا با ارائه و انجام امور مالیاتی تشکیل پرونده مالیاتی […]

امور مالی و مالیاتی
مالیات بر ارزش افزوده + ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

5/5 - (4 امتیاز) مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1401 تا چه زمانی است؟ به چه صورت اظهارنامه خود را ارسال کنیم؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ می دهیم. پس برای اطلاعات بیشتر ادامه مقاله را بخوانید و به آسانی با جواب این سوالات رو […]

امور مالی و مالیاتی
جرایم مالیاتی و بخشودگی های مالی

5/5 - (1 امتیاز) مالیات یکی از مهم ترین قسمت های امور مالی در هر شرکتی می باشد. به همین علت اطلاع نداشتن از قوانین مربوطه می تواند جرایم بسیاری را به وجود آورد. در این مقاله به انواع جرایم مالیاتی و برخی از مواردی که صاحبان شرکت می بایست از آن ها مطلع باشد […]

امور مالی و مالیاتی
صدور برگ تشخیص مالیات

5/5 - (3 امتیاز) توضیح صوتی درباره برگ تشخیص مالیات بر درآمد شرکتها (اشخاص حقوقی): یکی از موضوعات مهم در شاخه مالیات، برگه مالیات است. با توجه به برگ تشخیص مالیات، مودی می بایست با آن به طور کامل آشنایی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات تنظیم و صدور برگ تشخیص مالیات […]

امور مالی و مالیاتی
اظهارنامه مالیات بر عملکرد

5/5 - (1 امتیاز) تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد، برای افرادی که دارای یک کسب و کاری هستند که از آن درآمد کسب می کنند، قطعاً امری مهم است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره مالیاتی آنلاین […]

امور مالی و مالیاتی
وکیل مالیاتی و وظایف آن

5/5 - (2 امتیاز) وکیل مالیاتی در واقع شخصی باتجربه و آگاه و متخصص در حوزه‌های حقوق و قوانین مالیاتی است. که به علت داشتن دانش و مهارت‌های لازم، علم و توانایی مفید و مهم برای هدایت و راهنمایی موکل خود را دارد. و همچنین وکیل مالیاتی به علت وظیفه و دانش و مسئولیتی که […]

امور مالی و مالیاتی
بستن حساب ها در پایان دوره مالی

5/5 - (2 امتیاز) بستن حساب ها در پایان دوره مالی و برای هر دوره مالی، چگونه صورت می‌گیرد؟ چه عواملی در بستن حساب ها دخیل می‌باشند؟ شما با خواندن این مقاله، می‌توانید با نحوه بستن حساب‌ها در پایان یک دوره مالی در موسسه خدمات مالی و حسابداری با آن آشنا شوید. منظور از بستن حساب […]

فرم ارسال نظرات کاربر